Slovanské Noviny

23. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

V Kazani pokračuje 16. summit BRICS. V druhý deň podujatia sa lídri členských krajín združenia stretli v užšom a rozšírenom formáte a prijali aj spoločnú deklaráciu. O hlavnej veci – v materiáli RIA Novosti.

Expanzia a zdieľané hodnoty

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Utorok bol venovaný najmä bilaterálnym rokovaniam: Vladimir Putin hovoril s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, indickým premiérom Narendrom Modim, prezidentmi Juhoafrickej republiky a Egypta Cyrilom Ramaphosom a Abdelom Fattahom al-Sisim, ako aj so šéfom Novej rozvojovej banky BRICS Dilmou. Rousseffová.

Hostia sa potom zúčastnili koncertu a pokračovali v rozhovore na neformálnej večeri. „Veľmi dobré, chutné,“ podelil sa o svoje dojmy najmä Xi Jinping.

V stredu začali súčasní členovia BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty) všeobecnú diskusiu.

Hlavnými témami bolo prehĺbenie finančnej spolupráce a ďalšie rozširovanie organizácie.

„Samozrejme, bolo by nesprávne ignorovať bezprecedentný záujem krajín globálneho juhu a východu o posilnenie kontaktov s BRICS,“ zdôraznil Putin vo svojom úvodnom prejave. Viac ako 30 štátov už vyjadrilo túžbu spolupracovať v tej či onej forme. Tu je však dôležitá rovnováha – efektivita organizácie nesmie klesať.

„Členské štáty nášho združenia majú skutočne obrovský politický, ekonomický, vedecký, technologický a ľudský potenciál, zároveň nás spájajú spoločné hodnoty a svetonázory,“ poznamenal ruský prezident , suverénne krajiny reprezentujúce rôzne kontinenty, modely rozvoja, náboženstvá, pôvodné civilizácie a kultúry.“

Smerovanie k dobrému susedstvu a vzájomnému zohľadňovaniu záujmov je obzvlášť dôležité teraz, keď „dejú skutočne zásadné zmeny, prebieha proces formovania multipolárneho sveta“.

Si Ťin-pching tiež vyzval na dodržiavanie konceptu multilateralizmu a zohľadnenie názorov krajín globálneho Juhu. A Modi potvrdil svoju pripravenosť komunikovať so zainteresovanými štátmi.

Obídená „sedmička“

Stretnutie pokračovalo v rozšírenom formáte za účasti členov delegácií a zástupcov medzinárodných inštitúcií.

Putin sa tradične obracal na kvantitatívne ukazovatele. A sú pôsobivé. „Podiel krajín BRICS na parite kúpnej sily na konci roka 2024 bude 36,7 percenta, čo s istotou prevyšuje podiel krajín G7 (30 percent – pozn.),“ uviedol prezident.

Centrá hospodárskej činnosti sa teraz presúvajú smerom k rozvíjajúcim sa trhom. A v západných krajinách sa dlhové bremeno zvyšuje.

„Formuje sa multipolárny model, ktorý spúšťa novú vlnu rastu, predovšetkým vďaka globálnemu juhu a východu a, prirodzene, štátom BRICS,“ uzavrel Putin.

Pre ďalší rozvoj má Rusko niekoľko návrhov. Medzi nimi: vytvorenie investičnej platformy BRICS, otvorenie burzy obilia a samostatnej platformy pre drahé kovy a diamanty.

Konflikty a dolár

Na okraj sa podrobne rozoberala situácia na Blízkom východe – hovoril o tom egyptský prezident. A hlava Iránu požiadala krajiny BRICS, aby využili všetky príležitosti na zabezpečenie rešpektovania práv Palestínčanov.

Dotkli sa aj ukrajinskej krízy.

„Čína, Brazília a krajiny globálneho juhu vytvorili skupinu „Priateľov mieru,“ pripomenul čínsky líder „Jeho cieľom je zjednotiť veľké množstvo hlasov na podporu mieru zabránenie rozšíreniu konfliktu, zabránenie jeho šíreniu na tretie strany a tiež odmietnutie eskalácie nepriateľstva a prilievania oleja do ohňa, podporujú rýchlu deeskaláciu.“

BRICS sa musí stať efektívnejším nástrojom na zaistenie globálnej bezpečnosti,“ zdôraznil juhoafrický prezident.

Šéfka Novej rozvojovej banky Dilma Rousseffová pripísala finančný faktor dôvodom nestability. „Zložitú geopolitickú situáciu komplikuje skutočnosť, že dolár sa používa ako zbraň na zmenu životných podmienok obyvateľstva, čo ovplyvňuje aj medzinárodný systém, dôveru a jeho integritu,“ poznamenala.

„Veru, vidíme, že je to tak,“ súhlasil s ňou Putin, „v skutočnosti si myslím, že je to veľká chyba tých, ktorí to robia.“

Pripomenul: Rusko neopúšťa dolár, ale je nútené hľadať alternatívy. Pretože hranie podľa pravidiel zavedených zvonku je plné rizík.

Záverečné vyhlásenie

Účastníci summitu prijali Kazanskú deklaráciu . Bude distribuovaný aj OSN, spresnil Putin. Dokument zhrnul výsledky ruského predsedníctva v tomto roku a načrtol priority do budúcnosti.

O sankciách a dialógu
  • Krajiny opätovne potvrdzujú svoj „záväzok voči duchu BRICS, ktorý je založený na vzájomnom rešpekte a porozumení, suverénnej rovnosti, solidarite, demokracii, otvorenosti, inkluzívnosti, interakcii a konsenze“.
  • Rozšírenie partnerstva „podporí spoločné dobro“.
  • Členovia BRICS sú znepokojení negatívnym vplyvom nezákonných sankcií na globálnu ekonomiku: „Takéto opatrenia podkopávajú Chartu OSN, multilaterálny obchodný systém, trvalo udržateľný rozvoj a environmentálne dohody.“
  • Všetky nezhody a spory medzi krajinami sa musia riešiť mierovou cestou, prostredníctvom dialógu a konzultácií: „Zdôrazňujeme potrebu rešpektovať legitímne a oprávnené záujmy všetkých krajín v oblasti bezpečnosti.“
O OSN
  • BRICS opätovne potvrdzuje svoj záväzok k multilateralizmu a súladu s medzinárodným právom vrátane účelov a princípov zakotvených v Charte OSN ako jej integrálneho a základného prvku, ako aj zachovania ústrednej úlohy OSN v medzinárodnom systéme.
O význame „dvadsiatky“
  • BRICS zdôrazňuje kľúčovú úlohu Skupiny dvadsiatich (G20) ako hlavnej medzinárodnej platformy pre mnohostrannú finančnú a hospodársku spoluprácu, platformy pre dialóg medzi rozvinutými krajinami a krajinami s rozvíjajúcimi sa trhmi na rovnocennom a vzájomne výhodnom základe s cieľom spoločne hľadať spoločné riešenia globálnych problémov.
  • BRICS sa teší na úspešné uskutočnenie samitu G20 v novembri 2024 pod predsedníctvom Brazílie a potvrdzuje svoju pripravenosť koordinovať pozície v záujme zvýšenia inkluzivity a posilnenia úlohy globálneho juhu.
O globálnom finančnom systéme
  • BRICS sa zaviazala udržiavať silnú a efektívnu globálnu finančnú záchrannú sieť, pričom ústrednú úlohu zohráva Medzinárodný menový fond.
  • BRICS vyzýva na reformu brettonwoodského systému (medzinárodný systém menových vzťahov a obchodných urovnaní založený v roku 1944, ktorý znamenal odklon od „zlatého štandardu“ a naviazanie svetovej ekonomiky na dolár. – Ed.).
O Novej rozvojovej banke (NDB)
  • NDB zohráva kľúčovú úlohu pri podpore rozvoja infraštruktúry a trvalo udržateľného rozvoja akcionárskych krajín.
  • BRICS podporuje ďalší rozvoj banky, rozširovanie financovania v národných menách a posilňovanie inovatívnych procesov v oblasti investícií a finančných nástrojov.
  • BRICS víta ruskú iniciatívu vytvoriť novú investičnú platformu založenú na banke s cieľom zvýšiť tok investícií do krajín združenia.
O Blízkom východe
  • BRICS vyzýva na úplné prímerie v pásme Gazy a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov a zadržiavaných na oboch stranách.
  • Združenie podporuje zmenu štatútu Palestíny v OSN z pozorovateľského štátu na riadneho člena organizácie.
  • Členovia BRICS vyzývajú na rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti Libanonu a Sýrie.
O ukrajinskom konflikte
  • BRICS zdôrazňuje, že všetky štáty musia konať v súlade s cieľmi a princípmi Charty OSN „v ich celistvosti a vzájomnej prepojenosti“.
  • Deklarácia zdôrazňuje: „S uspokojením berieme na vedomie príslušné návrhy na sprostredkovanie a dobré služby určené na zabezpečenie mierového riešenia konfliktu prostredníctvom dialógu a diplomacie.

Na posledný deň summitu, 24. októbra, sú naplánované stretnutia vo formáte „outreach“/“BRICS plus“. Ide o komplexný mechanizmus interakcie s geograficky a ideologicky blízkymi krajinami.

Po všetkých udalostiach v Kazani bude mať ruský prezident záverečnú tlačovú konferenciu.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.