Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Keď veľa ľudí zdieľa myšlienky, reč alebo správanie, ktoré sa často opakuje a stáva sa automatickým, je spravodlivé to nazvať spoločenským zvykom. Takéto zvyky sa stávajú neviditeľnými a nevysloviteľnými. Stávajú sa súčasťou nášho sveta, ktorý sa považuje za samozrejmosť.

Keď som nedávno napísal esej o hromadení vecí – „Posledné pokušenie vecí“, veľa ľudí sa na mňa hnevalo. Priateľ mi napísal: „Blahoželám ti a preklínam ťa, že si to napísal.“ Myslel to ako doplnok. Bral som to tak, že som sa dotkol surového nervu a vyvolalo to sériu ďalších myšlienok o spoločenských návykoch a nahnevaných reakciách ľudí, keď sú vyzvaní.

Niektorí ľudia, ktorí ma kritizovali, sa absurdne sťažovali, že podporujem Klausa Schwaba a kampaň Svetového ekonomického fóra „Nič nebudete vlastniť“ , čomu som od začiatku odporoval.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Iní hovorili, že útočím na ľudí, ktorí si uchovávajú spomienky, fotografie atď., a že obhajujem bývanie v chatrči. Toto bolo jednoznačne nepravdivé. Niektorí to, samozrejme, pochopili a vedeli, že používam extrémny príklad, aby som poukázal na nadmerné šetrenie najrôznejších vecí a na to, aké je oslabujúce obklopovať sa oveľa viac, než by sme kedy mohli použiť, potrebovať.

Mojou prípadovou štúdiou bol dom priateľa, ktorý sme s manželkou práve vypratali vo vyčerpávajúcom prípade, ktorý sa cítil ako exorcizmus.

Teraz vidím, že existuje jasné spojenie medzi hromadením – alebo akýmkoľvek slovom, ktoré sa mu rozhodnete povedať, keď je šetrenie vecí nadmerné – a propagandou.

Obidve sú formami zvyčajného neporiadku, jedna mentálna a druhá fyzická, prvá je nanútená zvonku a pasívne akceptovaná a druhá sa sama vytvorila, aby sa pokúsila ochrániť pred stratou. V oboch prípadoch je návrh, že je potrebné preskúmať vaše sociálne návyky, často vítaný ako ohrozenie vlastnej „existencie“ a vyvoláva hnev alebo prepustenie.

Sociológovia, medzi ktorých patrím aj ja, majú rôzne výrazy pre to, čo nazývam sociálne návyky. Nehovoria jazykom obyčajných ľudí, a tak ich žargón len zriedka vstupuje do bežného diskurzu, aby ho počula väčšina ľudí. Takáto mnohorečovosť často len mystifikuje.

Obr.: Pixabay

Ale zvyk je jasné slovo a spoločenský zvyk jednoducho rozširuje význam, o ktorom hovorím. José Ortega Y Gasset, španielsky filozof, a Max Weber o ňom hovorili ako o „používaní“ predtým, ako sa usadili vo zvyku. Aj keď je používanie presné, chýba mu lepkavosť zvyku, čo je najjednoduchšie slovo a každý ho chápe ako správanie, ktoré sa stalo automatickým častým opakovaním.

Napríklad v bezvýznamnej sfére odevnej módy teraz muži nosia priliehavé nohavice a väčšine sa to zdá normálne, rovnako ako v minulosti voľné nohavice. Zmení sa to, samozrejme, a nahradí ho nový alebo „starý“ spoločenský módny zvyk a väčšina z nich pôjde s ním. Či už sa rozhodnete, prehráte – alebo vyhráte – v závislosti od toho, či sa riadite módou obliekania alebo nie, čo znamená málo alebo veľa v závislosti od toho, či si ich symbolicky vyložíte tak, že znamenajú viac, ako je ich zdanie.

Je pravda, že všetky nápady, používanie jazyka a správanie sa stávajú druhou prirodzenosťou, kým nie sú. Napríklad „moje zlé“ už nemusí byť dobré, pokiaľ viem, čo je fráza, ktorej som sa vyhýbal spolu s „tonou zábavy“, „vy chlapci“ a „zámorské pohotovostné operácie“.

Niektoré spoločenské návyky pretrvávajú veľmi dlho, pretože sú neustále posilňované propagandou, ktorá ich vytvorila. 

Ako zdôraznil Jacques Ellul, takáto propaganda nie je mávnutím čarovného prútika. “ Je založená na pomalej, neustálej impregnácii.  Vytvára presvedčenia a súlad, ktoré sú účinné iba neustálym opakovaním.“ Ako pomaly kvapkajúci kohútik kvapká a kvapká a kvapká, aby posilnil svoj bod.

Vezmite si nenávisť k Rusku propagovanú vládou USAMá viac ako storočie. Len málo Američanov vie, že USA napadli Rusko v roku 1918, aby sa pokúsili zastaviť ruskú revolúciu. Dnešná vojna USA proti Rusku nie je žiadnou novinkou, no mnohí ľudia si kupujú každodenné klamstvá o vojne na Ukrajine, pretože je to zvyk mysle, súčasť ich sveta, ktorý sa považuje za samozrejmosť.

Vezmite si atentáty CIA na prezidenta Kennedyho a jeho brata Roberta. Po celé desaťročia americké médiá pracovali ruka v ruke so CIA, aby posilnili oficiálne klamstvá tým, že označili tých, ktorí tieto lži odhalili, za „konšpiračných teoretikov“, čo je termín, ktorý samotná CIA propagovala a médiá ho naďalej denne používajú na zosmiešňovanie nesúhlasu.

Fráza „konšpiračný teoretik“ je praktickým spoločenským zvykom, ktorý sa teraz pravidelne používa na odmietnutie kritikov akéhokoľvek oficiálneho tvrdenia, nielen vrážd Kennedyovcov. Okrem toho sa používa na zjednotenie tých najabsurdnejších dostupných tvrdení – napr. Marťanke sa v Las Vegas narodí mačka – s odhalením skutočných vládnych sprisahaní, aby sa obe odmietli ako smiešne.

Vezmite si americkú vládu atentát na Dr. Martina Luthera Kinga, Jr., ktorý bol zakrytý tým, že MLK, Jr. dostal vlastnú dovolenku a zredukoval jeho odkaz na pabluma. Teraz môžete stráviť deň služby, aby ste zabudli na Kingovo vášnivé odsudzovanie vlády USA ako najnásilnejšieho národa na svete a na jeho zavraždenie vládou pre jeho silný protivojnový postoj a jeho kampaň za ekonomickú spravodlivosť pre všetkých.

Vezmite si útoky z 11. septembra 2001 a následné útoky antraxu. Aj oni boli od prvého dňa zahalené do propagandy, ktorá sa odvtedy posilnila, čo viedlo k spoločenskému zvyku zdieľanému väčšinou, že Usáma bin Ládin a devätnásť arabských únoscov naplánovali a vykonali útoky.

Táto propaganda podporovala americkú inváziu do Iraku a takzvanú vojnu proti terorizmu, ktorá sa nikdy neskončila, zničenie Líbye, Afganistanu, pokračujúcu vojnu proti Sýrii, agresiu voči Číne a vojnu USA proti Rusku, aby sme vymenovali najviac zrejmé.

A predznamenalo to dvadsaťjeden rokov potláčania občianskych slobôd, vládnej cenzúry a dohľadu. To všetko bez masového odporu zo strany populácie stratenej vo svete ovládania mysle, ktorý sa považuje za samozrejmosť. Ich mysle boli preplnené klamstvami.

Vezmite si propagandu pandémie Covid, ktorá predstavila New Normal v marci 2020 a pokračuje aj dnes. Ničením malých podnikov, ochromovaním ekonomík, vykrmovaním elít a najbohatších vrstiev a korporácií, injekciou miliónov netestovaných takzvaných vakcín mRNA, táto diabolská veľká lož zvykla ľudí akceptovať ďalšie obmedzenia svojich prirodzených práv pod zámienkou ochrany svojich zdravie a zároveň vážne poškodzujú ich zdravie.

Napriek skutočnosti, že všetky oficiálne tvrdenia sa ukázali ako nepravdivé, mnoho rokov propagovaný strach zo smrti a chorôb dramaticky vstúpil do spoločenského krvného obehu a bola prijatá dodatočná cenzúra nesúhlasných hlasov.

Vo všetkých týchto príkladoch a mnohých ďalších boli mysle ľudí pomaly a zákerne naplnené myšlienkami a skreslenými faktami, ktoré sú nepravdivé a kontrolujúce, podobne ako pribúdanie predmetov hromaditeľov, ktoré ich môžu prevalcovať. Propagandisti ich napchali „vecami“, ktoré môžu zmierniť ich strach z prázdnoty a následnej možnosti, že budú schopní jasne myslieť sami za seba.

Nadmerné informácie sú to posledné, čo ľudia potrebujú

pretože ako povedal C. Wright Mills pred šesťdesiatimi rokmi: „… v tomto veku faktov informácie často dominujú ich pozornosti a premáhajú ich schopnosti ich asimilovať.“

Ellul opisuje moderného človeka takto:

Predovšetkým je obeťou prázdnoty –  je to človek bez zmyslu. Je veľmi zaneprázdnený, ale emocionálne prázdny, otvorený všetkým prosbám a hľadá len jednu vec – niečo, čo by zaplnilo jeho vnútornú prázdnotu…

Je k dispozícii a pripravený počúvať propagandu. Je to osamelý muž…. Propaganda, zahŕňajúca ľudské vzťahy, je preto neporovnateľným liekom. Zodpovedá potrebe zdieľať, byť členom komunity, stratiť sa v skupine, prijať kolektívnu ideológiu, ktorá ukončí osamelosť. Propaganda je skutočným liekom na osamelosť .

A kedykoľvek niekto spochybňuje niektorý zo spoločenských návykov, ktoré podporujú ľudské ilúzie, ich reakcie môžu byť ostré a prenikavé. 

Naznačiť, že ľudia zbierajú príliš veľa vecí zo strachu z prázdnoty, ako som to urobil s hromadiacim sa dielom, sa stáva priamym útokom na nejaký hlboký zmysel, ktorý o sebe majú. Akoby tie „veci“ boli rozšírením ich identity, bez ktorej by sa utopili.

Ešte hrozivejšie pre mnohých je spochybňovať ich názory na Covid 19, JFK, RFK, vojnu USA proti Rusku, 9/11 atď., a naznačovať, že prehltli obrovské dávky hlbokej štátnej propagandy. To ich často rozzúri.

Je to „nevysloviteľné“, ako povedal trapistický mních Thomas Merton, ako ho citoval James W. Douglass vo svojej mimoriadnej knihe JFK and The Unspeakable :

Jedným z hrozných faktov našej doby je dôkaz, že [svet] je skutočne zasiahnutý, zasiahnutý až do samého jadra svojho bytia prítomnosťou Nevysloviteľného…

Je to prázdnota, ktorá protirečí všetkému, čo sa hovorí ešte predtým, ako sú vyslovené slová; prázdnota, ktorá sa dostáva do jazyka verejných a oficiálnych vyhlásení práve vo chvíli, keď sú vyslovené, a robí ich mŕtvolou dutou priepasti. Je to prázdnota, z ktorej Eichmann vytiahol precíznu presnosť svojej poslušnosti…

Sociálne návyky je veľmi ťažké prelomiť, najmä ak sú posilnené oficiálnou propagandou.

Bývajú návykové. Vlastníctvo a používanie mobilného telefónu je ukážkovým príkladom. Takéto telefóny sú kľúčovým prvkom digitálnej revolúcie, ktorá umožnila zvýšenú sociálnu kontrolu a propagandu.

Málokto sa ich dokáže vzdať. A keď je vaša myseľ naplnená rokmi propagandy, ktorá sa stala druhou prirodzenosťou, vaša schopnosť samostatne myslieť je extrémne obmedzená. Nie je tu miesto pre tvorivú prázdnotu, ktorá vedie k skutočnej myšlienke. Z nesúhlasu sa stáva „konšpiračná teória“.

Naozaj duté hlavy naplnené slamou. (…)

Edward Curtin

O autorovi: Edward Curtin je významný autor, výskumník a sociológ so sídlom v západnom Massachusetts. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG). 

Je autorom knihy Hľadanie pravdy v krajine klamstiev. O jeho knihe povedal Oliver Stone, filmár, spisovateľ a režisér: „Silné odhalenie CIA a nášho tajného štátu… Curtin je vášnivým dlhoročným zástancom reforiem; jeho príbehy vzbudia vaše srdce.“ 

Tento článok bol pôvodne publikovaný na autorovom blogu Za oponou 

Úprava a zvýraznenie textu: SKsprávy

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.