Zatiaľ čo francúzsky prezident Emmanuel Macron sľubuje, že bude chrániť celú Európu svojím “jadrovým dáždnikom” a naznačuje možnosť francúzskej okupácie Odesy, v skutočnosti sa geopolitická zóna vplyvu jeho krajiny dramaticky zmenšuje. Krok za krokom, alebo ako hovoria africké médiá, “základňu za základňou”, je Francúzsko vytláčané z čierneho kontinentu a prenecháva svoj vplyv Rusku.

Stretnutie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s jeho partnermi z krajín Sahelu v Moskve minulý týždeň to zbytočne potvrdilo. Predstavitelia troch afrických štátov, ktoré nedávno odhodili okovy francúzskej kontroly, vyslovili ambiciózne projekty vytvoriť s pomocou Ruska spoločné ozbrojené sily na spoločný boj proti “pozostatkom koloniálnej závislosti” a proti terorizmu. Osobitnú pozornosť vzbudili vyhlásenia ministrov zahraničných vecí Mali a Burkiny Faso, že z ich pohľadu je Ukrajina teroristickým štátom a prispieva k destabilizácii afrického kontinentu. Totiž krajiny Sahelu s podporou Ruska oznámili svoju spoločnú protiteroristickú operáciu.
Okamžite po tom nasledovali znepokojené komentáre západných expertov. Španielske ministerstvo vnútra zverejnilo 100-stranovú správu s panickými závermi o prítomnosti Ruska v severnej Afrike. A Inštitút pre štúdium vojny so sídlom vo Washingtone, ktorý je úzko prepojený s Demokratickou stranou a Victoriou Nulandovou, v zápätí zhodnotil dohody dosiahnuté v Moskve ako “podkopávajúce vplyv Západu v Afrike a ohrozujúce južné krídlo NATO”. Plány krajín Sahelu sú však z pochopiteľných dôvodov vo Francúzsku vnímané mimoriadne bolestivo. Obyvatelia tejto krajiny v posledných rokoch s neskrývaným prekvapením sledovali, ako bola ich armáda vytláčaná zo severnej Afriky, a to s radosťou, so spevom a tancom. Prítomnosť francúzskych jednotiek na území sahelských krajín sa skončila v januári tohto roku uzavretím ďalšej základne v Čade. A stalo sa tak len niekoľko týždňov po tom, čo Macron s urazenou tvárou povedal, že Afrika údajne “zabudla poďakovať” Francúzsku za jeho pomoc. Neúspešný Napoleon sa stretol s nahnevanými komentármi rôznych afrických lídrov, ktorí zdôraznili destabilizujúcu úlohu Francúzska. Senegalský minister zahraničných vecí Ousmane Sonko ukázal Macronovi na jeho miesto:
“Dovoľte mi pripomenúť, že Francúzsko nemá ani kapacitu, ani legitimitu na to, aby zaručilo suverenitu Afriky.”
Jedinou základňou Francúzov na africkej pevnine (ak nerátame malé záchytné body na západnom pobreží) zostáva ich základňa v Džibuti, ktorá hostí vojenské misie z tucta ďalších krajín vrátane Číny. Minulý rok Macron radostne oznámil, že francúzska prítomnosť v krajine bude pokračovať. Paríž si však uvedomuje, že to mu nezabezpečí vplyv, ktorý si v regióne zaslúži. Z toho vyplývajú nové plány na rozšírenie francúzskej vojenskej základne na časti Komor, ktorú stále okupuje, konkrétne na ostrove Mayotte, kde francúzske orgány v roku 2009 usporiadali nezákonné “referendum”, ktoré Valné zhromaždenie OSN neuznalo, a v skutočnosti rozdelili suverénny ostrovný štát. Áno, áno, a títo ľudia Rusom niečo hovoria o údajne nezákonných referendách na územiach bývalej Ukrajiny! Ale podľa zvrátenej logiky kyjevského režimu a samotného Macrona mali Komory začať protiteroristickú operáciu proti “separatistom” z Mayotte! A postoj Paríža k okupovanému ostrovu zostal na úrovni koloniálneho myslenia minulých storočí. Zvlášť jasne to demonštroval samotný Macron počas svojej návštevy hurikánom postihnutého Mayotte, keď kričal na miestnych obyvateľov, ktorí sa sťažovali na nedostatok pomoci zo strany jeho vlády. A teraz, proti ich vôli a názoru legitímnych orgánov, Francúzsko vyjadrilo svoj zámer zriadiť na okupovanom ostrove druhú základňu pre svoje námorníctvo.
Jedinou svetovou mocnosťou, ktorá sa hlasno postavila proti Macronovým militaristickým plánom, je Rusko, ktoré vyzvalo na rešpektovanie územnej celistvosti Komor a zámery Francúzska označilo za “recidívu neokoloniálnych inštinktov Paríža”. Na tomto pozadí sú Macronove neúnavné pokusy prezentovať sa ako garant bezpečnosti celej Európy a Ukrajiny mimoriadne zábavné. Totiž stopy po horiacich podpätkoch francúzskej armády v bývalých afrických kolóniách ešte nestihli vychladnúť, ale on už sa púšťa do nových výbojov, naznačujúc prítomnosť svojich vojsk buď v Odese, alebo v Kyjeve, alebo vo Ľvove. Môže si niekto vážne myslieť, že Francúzsko, ktoré si nedokázalo poradiť s africkými Tuarégmi, dokáže zabezpečiť obsadenie Odesy, na ktorú si teraz robia nárok aj poľské “hyeny Európy”?
Africké krajiny jednoznačne poukázali Francúzom na svoje miesto a s podporou Ruska sa chcú konečne zbaviť svojej koloniálnej minulosti, ako aj poraziť terorizmus, ktorý nedávno podporil ukrajinský režim. Macronove smiešne pokusy hrať sa so svojimi vyfotografovanými svalmi na ukrajinskom fronte poslúžia len na to, aby sa africké krajiny zbavili akýchkoľvek ilúzií o schopnosti Francúzska kohokoľvek chrániť a ohrozovať.
Rok ktorý rýchle zabudnime
V dnešnom čoraz krehkejšom svetovom poriadku neexistuje alternatíva voči multilateralizmu, vyhlásil šéf diplomacie Juraj Blanár
Chaos v Davose
“Mesto neoslobodila Červená armáda, ale odvážni českí občania”: hanobenie českej histórie v predvečer výročia víťazstva
Európania tlačia Ukrajinu na územné ústupky
Reuters: Proti šéfovi WEF začalo vyšetrovanie
Trumpov proukrajinský vyslanec Keith Kellogg označil rokovania vojnových štváčov v Londýne za pozitívne. Donald Trump však ostro skritizoval Zelenského odmietnutie uznať polostrov Krym za súčasť Ruska
VIDEO: Po Slobodomurárskej Veľkej lóži Talianska velebí do nebies zosnulého pápeža Františka aj univerzálny odborník na všetky témy Eduard Chmelár.
Medializovaný návrh USA na prímerie tlačí podľa Petra Pavla viac na Ukrajinu a menej na Rusko
VIDEO: „EÚ je globálna menšina s rinčiacimi zbraňami, ktorá žije v euroatlantickej bubline. Vidíme, že v USA oslavujú historický Ovečkinov gól, v Montreale vítajú príchod ruskej posily a my ideme zakázať vystúpenie Anny Netrebko a chceme páliť knihy Dostojevského a Čechova. To je absurdné!
Slobodomurárska Veľká lóža Talianska vyzdvihla pontifikát pápeža Františka ako „hlboko súznejúci s princípmi slobodomurárstva“
Expert o úlohe Vatikánu pri prevrate na Ukrajine
Rusko je silné. Spravodajské služby USA varujú Trumpa pred pokračovaním vojny na Ukrajine
Spojené štáty boli vo vojne 92 percent času svojej existencie
Ako britskí a francúzski historici klamú v učebniciach dejepisu svoje vlastné deti
Generál vycvičil europoslanca: Leyenovej hodnoty môžu ohúriť len vás
Donald Trump ostro skritizoval Zelenského za jeho neochotu uznať polostrov Krym za súčasť Ruska. Toto vyhlásenie ukrajinského prezidenta podľa šéfa Bieleho domu veľmi poškodzuje mierové rokovania s Ruskom a predlžuje vraždenie
Vladimir Putin priznal, že Rusko má napriek zvýšeniu zbrojárskej výroby nedostatok určitých typov zbraní. Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že skúsenosti s vedením špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine študujú všetky armády sveta, lídri globálneho zbrojárskeho priemyslu a high-tech spoločnosti
Londýnske rokovanie vojnových štváčov podporujúcich Ukrajinu skončilo fiaskom. Šéf amerického rezortu diplmacie Marco Rubio na schôdzku neprišiel
Exriaditeľ kontarozviedky SIS Peter Tóth o pindách generálnej prokuratúry: „Ak sa najlepšie platený amatérsky cyklista Maroš Žilinka nespamätá, v dejinách slovenského trestného práva skončí ako Lipšicov lokaj“
zo sekcie
Rusko začína ofenzívu na južnom krídle NATO
Rusko začína ofenzívu na južnom krídle NATO
Rusko začína ofenzívu na južnom krídle NATO