Prvé priame rusko-ukrajinské rokovania po viac ako troch rokoch sa v Istanbule konali 16. mája 2025.

Rusko navrhlo, aby sa druhé kolo priamych rokovaní s Ukrajinou konalo 2. júna a opäť v tureckom Istanbule, uviedol v stredu podľa ruských médií minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Kyjev na ponuku podľa stanice Sky News zatiaľ verejne nereagoval.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Ruská delegácia, vedená znovu Vladimirom Medinským, je podľa Lavrova pripravená ukrajinskej strane v Istanbule predstaviť memorandum, ktoré načrtáva podmienky Moskvy na ukončenie vojny na Ukrajine. Rusko v memorande objasnilo svoj postoj „ku všetkým aspektom spoľahlivého prekonania základných príčin“ konfliktu, uviedol šéf ruskej diplomacie vo vyhlásení.
Kyjev a jeho spojenci tlačia na Rusko, aby pristúpilo na okamžité a bezpodmienečné prímerie ako základu pre rozhovory o ukončení vojny. Avšak Moskva tvrdí, že má určité podmienky, ktoré musia byť najprv splnené, píše agentúra Reuters.
Medinskij v stredu uviedol, že telefonoval s Umerovom o návrhoch na miesto a termín druhého kola rokovaní ich delegácií a že očakáva od Kyjeva odpoveď.
„Dovoľte mi zdôrazniť: priamo na mieste sme pripravení začať zásadnú, vecnú diskusiu o každom z bodov balíka dohôd o možnom prímerí,“ citovala agentúra Reuters Medinského vyjadrenie na Telegrame.
Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov po nedávnych rokovaniach v tureckom Istanbule zatelefonoval vedúcemu ruskej delegácie Vladimirovi Medinskému, oznámil v stredu v Berlíne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Umerov chcel podľa Zelenského diskutovať o memorande o budúcej mierovej dohode. Zelenskyj dodal, že Kyjev ani Washington od Moskvy tento dokument stále nedostali. Nazdáva sa preto, že Rusko iba hľadá spôsoby, ako sa rokovaniam o ukončení vojny vyhnúť.
Prvé priame rusko-ukrajinské rokovania po viac ako troch rokoch sa v Istanbule konali 16. mája. Ukrajinskú delegáciu viedol Umerov, tú ruskú Medinskij, ktorý je spolupracovníkom šéfa Kremľa Vladimira Putina. Ich jediným konkrétnym výsledkom bola dohoda Ruska a Ukrajiny, že si navzájom vymenia po 1000 vojnových zajatcov, čo sa skutočne stalo počas uplynulého víkendu. Moskva vtedy okrem toho avizovala, že vypracuje memorandum, ktoré bude definovať jej podmienky mierovej dohody, jej načasovanie a podrobnosti o možnom prímerí.
Zdroj: hnonline.sk / bleskovky.sk / InfoVojna
Štáty EÚ schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom
VIDEO: Brusel už nie je belgický ani európsky! Americký youtuber zdokumentoval inváziu imigrantov
Fico: Matrika zapíše len manželstvo muža a ženy. To, že iný zväzok uznajú v zahraničí, nič neznamená
Irán údajne v návrhu dohody s USA vyrokoval okamžité zastavenie bojov, zrušenie sankcií aj blokád, stiahnutie amerických síl, 300 miliárd dolárov na rekonštrukciu a uvoľnenie zmrazených financií.
„Rusko nemá záujem o konflikt s NATO,“ vyhlásil americký generál Alexus Grynkewich, ktorý je vrchným veliteľ spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie v Európe
VIDEO: Žiadna konšpirácia. Šéfka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová oznámila šokujúcu správu, že USA financovali viac ako 120 tajných biologických laboratórií po celom svete, vrátane štyridsiatich na Ukrajine.
Prečo nový migračný pakt EÚ nerieši kľúčové problémy kontinentu
Pentagon sťahuje svoje jednotky z Európy
„Konzervatívny“ premiér Magyar otvoril dvere adopciám detí homosexuálnymi pármi
Rusko buduje vlastný orbitálny systém. Nebude horší ako Starlink, potvrdil Putin
Putin počas osláv Dňa Ruska: “Našim nepriateľom môžeme dať len jednu radu: nebojujte proti Rusku”
Kallasovej hrozné tajomstvo. Po Putinových slovách sa „zbláznila“. „Bude to viac než len rezignácia“
Prichádza veľká skúška pre planétu: Mohutné El Niño môže rozhýbať počasie po celom svete
Fico pritvrdil voči Bruselu: Slovensko si nenechá diktovať, ako má chrániť svoju identitu
Pred dvadsať siedmimi rokmi, 11. júna 1999, ruskí výsadkári v Bosne vyskočili na obrnené vozidlá a začali „Pochod na Prištinu“.
Čo je kľúčový nástroj na zvrhnutie nepohodlných vlád a vyvolávanie regionálnych konfliktov?
Rusko začne bojovať vážne. Začína sa špeciálna hra
Rekordne skorá žatva na Slovensku: Sucho urýchlilo úrodu, padol rekord
Rokliny v Slovenskom raji sú opäť otvorené
Orbán sa vracia! Ústavou ide zabojovať proti bruselskému Migračnému paktu
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Rusko navrhlo termín ďalšieho priameho rokovania s Ukrajinou. Stretnutie ruskej a ukrajinskej delegácie by sa podľa Sergeja Lavrova malo opäť konať v Istanbule
Rusko navrhlo termín ďalšieho priameho rokovania s Ukrajinou. Stretnutie ruskej a ukrajinskej delegácie by sa podľa Sergeja Lavrova malo opäť konať v Istanbule
Rusko navrhlo termín ďalšieho priameho rokovania s Ukrajinou. Stretnutie ruskej a ukrajinskej delegácie by sa podľa Sergeja Lavrova malo opäť konať v Istanbule