Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruská stíhačka SU-27 zneškodnila nad Čiernym morom americký dron, ktorý poskytoval spravodajské informácie ukrajinskej armáde

Špionážne lietadlá USA a NATO bežne prelietavajú ponad Čierne more a približujú sa ku Krymu, niekedy tesne predtým, ako ukrajinské sily zaútočia na ruský polostrov.

Ruská stíhačka sa v utorok v medzinárodnom vzdušnom priestore v oblasti Čierneho mora zrazila s americkým dronom Reaper. Dron sa následne zrútil, oznámila americká armáda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Naše lietadlo typu MQ-9 vykonávalo v medzinárodnom vzdušnom priestore rutinné operácie, keď sa k nemu priblížilo ruské lietadlo a vrazilo doň, čo viedlo k zrúteniu,“ uviedol generál amerických vzdušných síl (USAF) James Hecker, ktorého vyjadrenia priniesla aj stanica Sky News. Spresnil, že Američania o dron prišli.

Podľa Heckera išlo zo strany Ruska o nebezpečný a neprofesionálny čin, ktorý takmer spôsobil haváriu oboch strojov.

„Lietadlá USA a spojencov budú naďalej pôsobiť v medzinárodnom vzdušnom priestore a žiadame Rusko, aby sa správalo profesionálne a bez rizika,“ uviedol Hecker.

USA využívali bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie oblasti Čierneho mora už pred začiatkom vojny na Ukrajine, píše stanica CNN. Tento dron môže podľa USAF letieť vo výške viac než 15 kilometrov. Má senzory a kapacity získavať spravodajské informácie a vykonávať prieskumnú činnosť dlhší čas.

Platforma „Spravodajstvo, dohľad a prieskum“ „fungovala v medzinárodnom vzdušnom priestore“, keď sa lietadlá priblížili, uviedlo veliteľstvo americkej armády v Európe (EUCOM) vo vyhlásení. Jeden z Su-27 „narazil do vrtule MQ-9“, takže operátori zhodili dron do mora.

„Niekoľkokrát pred zrážkou stíhačka Su-27 vypustila palivo a letela pred MQ-9 bezohľadným, environmentálne nevhodným a neprofesionálnym spôsobom,“ sťažovala sa americká armáda a obvinila Rusko z nekompetentného konania.

Generál James Hecker, veliteľ vzdušných síl USA v Európe a Afrike, uviedol, že dron „vykonával rutinné operácie v medzinárodnom vzdušnom priestore“ a že pád lietadla viedol k „úplnej strate“ MQ-9.

USA priznali, že poskytli Ukrajine spravodajské, sledovacie a prieskumné informácie v konflikte proti Rusku, pričom trvajú na tom, že nie sú nepriateľskou stranou konfliktu. Špionážne lietadlá USA a NATO bežne prelietavajú ponad Čierne more a približujú sa ku Krymu, niekedy tesne predtým, ako ukrajinské sily zaútočia na ruský polostrov.

Minulý týždeň absolvoval americký strategický bombardér cvičný let na raketový útok na Petrohrad, pričom zostal v medzinárodnom vzdušnom priestore a vzdušnom priestore NATO.

Incident sa odohral v nadväznosti na ruský raketový útok, keď hypersonické rakety mali zlikvidovať tajné velenie USA/NATO v Kyjeve vrátane desiatok najvyšších amerických dôstojníkov.

Pentagon bežne používa frázu „nebezpečné a neprofesionálne“ na opis incidentov, keď stíhačky odháňajú americké bezpilotné lietadlá, špionážne lietadlá alebo bojové lietadlá, ktoré sa približujú príliš blízko k ruským hraniciam.

Správu aktualizujeme …

Zdroj: tvnoviny.sk / YouTube / rt.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.