Rumunsko a Bulharsko sa snažia chrániť ruské rafinérie pred hroziacimi Trumpovými sankciami. Obe krajiny zvažujú žiadosti o predĺženie odkladu sankcií pre svoje zariadenia vo vlastníctve spoločnosti Lukoil.
Rumunsko a Bulharsko zvádzajú preteky s časom, aby zabránili odstaveniu svojich kľúčových ropných rafinérií predtým, ako koncom tohto mesiaca nadobudnú účinnosť americké sankcie voči ich ruským vlastníkom, píše POLITICO.
Rozhodnutie Washingtonu zaradiť na čiernu listinu spoločnosti Lukoil a Rosnefť dostalo krajiny EÚ , v ktorých pôsobia dve najväčšie ruské ropné spoločnosti, do úzkych. Snažia sa zabrániť prerušeniu dodávok paliva predtým, ako sankcie nadobudnú účinnosť 21. novembra.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Bulharskí zákonodarcovia v piatok schválili nový návrh zákona , ktorý by vláde umožnil vymenovať správcu obrovskej rafinérie v Burgase, ktorú vlastní spoločnosť Lukoil, a udelil by jej tak rozsiahle právomoci na prevzatie prevádzkovej kontroly nad zariadením, schválenie jeho predaja a v prípade potreby jeho znárodnenie. Medzitým krajina žiada o výnimku zo sankcií .
Rumunsko – domov rafinérie Petrotel spoločnosti Lukoil – ešte neprijalo formálne rozhodnutie. Bukurešť však pri príprave vlastnej odpovede zvažuje aj žiadosť o „predĺženie sankcií“, uviedol vysoký vládny úradník. Dodal, že znárodnenie sa považuje za „poslednú možnosť“.
Americké ministerstvo financií – ktoré musí schváliť akýkoľvek predaj – a Európska komisia sa odmietli vyjadriť.
Nové opatrenia sa týkajú aj ďalších krajín EÚ. Nemecko získalo šesťmesačnú výnimku pre svoju rafinériu Schwedt, ktorú vlastní Rosnefť a ktorá je pod vládnou kontrolou od roku 2022. Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyjednal tiež odklad sankcií.
/ hlavnydennik.sk /
Chorí politickí šarlatáni stále podporujú kult fašizmu
Víťazstvo Ukrajiny nie je v plánoch NATO — aliancia sleduje niečo úplne iné
Marco Rubio oznámil zámer „rozpustiť“ Medzinárodný trestný súd
Rusko pokračuje v systematických útokoch na prístavy v Odeskej oblasti
Americký kapitalizmus sa nepáči samotným Američanom, prečo Biely dom poučuje iné krajiny, ako majú žiť?
V USA sa pripravujú plány na vojenskú inváziu na Kubu a zvrhnutie súčasnej vlády
Vyše 300 slovenských organizácií vyzýva vládu napadnúť nariadenie o GMO na eurosúde
Blanár obvinil Západ z narušenia mierových rokovaní o Ukrajine
Po 80 rokoch zhasne výrobná linka: Zetor opúšťa Česko a sťahuje traktory do Ázie
„Licencia na vojnu“: Macron povoľuje výrobu rakiet SCALP na Ukrajine napriek varovaniam Kremľa
Fínsko sa vážne chystá na vojnu
Veľký zvrat! Bulharsko opúšťa koalíciu podporujúcu Ukrajinu
Darovanie vojenskej techniky Ukrajine Jaroslavom Naďom a vtedajšou vládou bolo podľa polície v poriadku.
VIDEO: Daniel Máčovský hovorí o neslobode, o tom, že železná opona nás svojím spôsobom kedysi chránila pred zlom zo Západu, o neustálom boji, nespútanej moci, morálnom úpadku
„Vorošilovský strelec“. Pred 110 rokmi sa narodila najznámejšia ostreľovačka Veľkej vlasteneckej vojny
NATO celé mesiace zvážalo zbrane na Ukrajinu — Rusko ich zničilo ešte predtým, ako boli poslané na front
NYT: Ukrajina je najväčším testovacím polygónom pre západné vojenské technológie
Zelenského víťazná „vzdušná vojna“ sa dostala do slepej uličky
Irán radí Rusku: Neútočte len na Ukrajinu!
Sklady NATO horia! Ruské sily systematicky útočia na ukrajinské prístavy
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Rumunsko a Bulharsko sa chcú pridať k Orbánovi
Rumunsko a Bulharsko sa chcú pridať k Orbánovi
Rumunsko a Bulharsko sa chcú pridať k Orbánovi