Slovanské Noviny

21. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Medzi nové extrémistické trendy rezort zaradil subkultúru incel (z anglického Involuntary Celibate – nedobrovoľný celibát).

Výzvou pre Slovenskú republiku v oblasti prevencie extrémizmu je potreba posilnenia ochrany maloletých v online priestore, ako aj podpora kritického myslenia a odolnosti voči extrémnym ideológiám. 

Vyplýva to z Monitorovacej správy o stave extrémizmu v Slovenskej republike za obdobie rokov 2020 a 2021 z dielne Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Pravicové extrémistické hnutia naberajú na sile a rôznorodosti nielen doma, ale aj v zahraničí. Znepokojenie vyvoláva fakt, že v zahraničí tieto nové ideológie nachádzajú odozvu predovšetkým u mladej generácie, a to najmä vďaka ich propagande sofistikovane šírenej vo virtuálnom priestore,“  zdôvodnil rezort.

Medzi nové extrémistické trendy rezort zaradil subkultúru incel (z anglického Involuntary Celibate – nedobrovoľný celibát).

„(Jej) členskú základňu tvoria v drvivej väčšine muži, ktorí nedobrovoľne dodržiavajú celibát a súčasne vyjadrujú frustráciu, extrémny odpor a hnev voči ženám odmietajúcim mať s nimi konsenzuálny pohlavný styk, ako aj voči ženám, ktoré sami nedokážu osloviť,“ opisuje správa.

Spoločným znakom je snaha o absolútnu mužskú nadvládu. Diskusia členov hnutia sa podľa materiálu vyznačuje chorobným odporom mužov k ženám, obsahuje dehumanizačný a násilný obsah. Odohráva sa najmä v online priestore, ktorý však môže prerásť do fyzického násilia a masových útokov.

Správa popisuje aj online hnutie akceleracionizmus. Prejavuje sa najmä násilným presadzovaním extrémne pravicovej ideológie, vychádza z hnutia presadzujúceho nadradenosť bielej rasy.

Modernú spoločnosť považuje za neudržateľnú a verí, že by mal byť násilne vyvolaný jej kolaps, s cieľom vybudovať novú spoločnosť založenú na etno-nacionalizme.

„Najvýraznejším znakom akceleracionizmu je presvedčenie, že násilie je jediná cesta, ako dosiahnuť stanovené politické ciele,“ priblížil materiál. Za obzvlášť nebezpečné považuje vystavovanie sa radikálnemu obsahu na platformách od veľmi mladého veku. Ako poukázal, zdieľaný obsah v četovacích miestnostiach je silne rasistický, antisemitský.

Rezort upozorňuje aj na hnutie Suverénni občania, ktoré tvoria skupiny a jednotlivci s rôznym stupňom ideologického presvedčenia, prípadne ideologickej príslušnosti. Ich zjednocujúcim prvkom je odmietanie legitimity a zákonnosti orgánov štátnej moci a samosprávy v danej krajine.

Redakčná poznámka

Téme sa budeme venovať podrobnejšie, pretože z agentúrnej správy nie je zrejmé, čo je pojem extrémizmus a aký má význam, ani definácia ideológie, ani ich špecifikácia a už vôbec sa nehovorí o ultraľavicových ideológiách ako je neomarxizmus, multikulturalizmus, liberalizmus, globalizmus, klimatický fóbizmus či gender agenda.

Máme za to, že politické elity sa venujú skôr okrajovým témam a nepostihujú pôsobenie tých ideológií, ktoré rozvracajú tradičné alebo konzervatívne hodnoty ako je rodina, viera v Boha, identita človeka ako muža a ženy, národ, v ktorom ľudia zdieľajú spoločné kultúrne a duchovné hodnoty a suverenitu a zrchovanosť nad územím s kultúrnou a duchovnou autonómiou a právom na vlastnú cestu.

Ako novinári si plníme aj svoju kritickú povinnosť voči deklaratórnosti predklaných téz, preto si myslíme, že paušálne označovať čokoľvek, čo nie je v hlavnom (liberálnom) prúde (mainstreame) za „extrémizmus“ je medveďou službou pre potieranie skutočných antispoločenských ideý a dogiem, vrátane antispoločenského konania.

V tomto prípade máme za to, že napriek dobre mieneným východiskám ide vo výsledku skôr o propagandu a snahu o spoločensko-politickú kontrolu nad názorovo opozičnými prúdmi, čiže o politické zakonzervovanie status quo, a to napriek potrebe neustále posiňovať pluralitnú demokraciu, čiže hľadať altarnatíne východiská z permanentných kríz, v ktorých sa nachádza najmä euroatlantická  civilizácia kolektívneho Západu.

Nenaplnenou výzvou je predovšetkým explicitne určiť znaky extrémizmu a najmä súbor extrémistických ideológií vôbec, pretože podľa Článku I. Ústavy sa Slovenská republika neriadi (nijakou) ideológiou.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.