Odpaľovací systém jadrových rakiet Trident na britskej ponorke pri januárovom teste zlyhal. Raketa, ktorá môže niesť jadrovú hlavicu, dopadla len niekoľko metrov od ponorky, ktorá ju vystrelila, uviedol dnes britský bulvárny denník The Sun.
Britské ministerstvo obrany priznalo „anomáliu“ a odmietlo oznámiť ďalšie podrobnosti kvôli národnej bezpečnosti, napísala agentúra Reuters.
Britská ponorka HMS Vanguard bola na konci januára na cvičení pri pobreží Floridy. Posádka odviedla svoju prácu a raketa Trident 2 vybavená atrapami bojových hlavíc bola vypustená. Motory prvého stupňa ale zlyhali a raketa vážiaca 58 ton dopadla len o pár metrov ďalej a potopila sa. Testu navyše osobne prizeral aj minister obrany Grant Shapps.
Lietajú i plávajú. NATO experimentuje s dronmi:
Drony nielen lietajú, ale aj plávajú. Vojenský a civilný personál NATO sa zoznámil s bezpilotnými námornými technológiami počas série testov v Portugalsku v rámci cvičení REPMUS 23 a Dynamic Messenger 23. / Zdroj: NATO
„K anomálii došlo, ale bola to špecifická udalosť bez následkov pre spoľahlivosť širšieho systému Trident,“ cituje agentúra Reuters ministra obrany Granta Shappsa, ktorý dodal, že Británia je schopná „odpáliť svoje jadrové zbrane, ak by sa vyskytla situácia, v ktorej by to musela urobiť“.
Foto: SITA/AP
Raketa vystrelená z ponorky HMS Vigilant, ktorá odpálila neozbrojenú balistickú strelu Trident II (D5), 21. februára 2024.
Britské médiá pripomínajú, že je to už druhé zlyhanie systému Trident v posledných rokoch. Odpáleniu sa nedarilo už v júni 2016.
Zatiaľ čo hovorkyňa ministerstva obrany ubezpečuje, že januárové zlyhanie nijako neznižuje schopnosť Británie odradiť nepriateľa, opoziční labouristi sú znepokojení, píše The Guardian.
„Vláda pevne verí, že náš systém jadrového odstrašenia je efektívny, spoľahlivý a budí patričný rešpekt,“ povedal minister obrany Shapps.
Británia má podľa mimovládnej Iniciatívy proti jadrovej hrozbe (NTI) 225 jadrových hlavíc rozmiestnených v ponorkách, z ktorých každá je schopná niesť až 40 rakiet.
ZDROJ: Reuters / The SUN / ČTK
„Ochorenie slintačka a krívačka nie je banalitou. Ohrozuje to národnoštátne záujmy v poľnohospodárstve a potravinárstve. Vláda postihnutých poľnohospodárov nenechá v štichu,“ vyhlásil premiér Fico
Pôst u Starovercov
MILIÓNY z eurofondov skončili v nesprávnych rukách
Na Slovensku: Príchod jari neboli len spevy, zvyky a obyčaje, ale predznamenal aj čas práce
Pripomeňme si Predkov
Turecko žiada zablokovať stovky účtov na X uprostred protestov
Trump otvorene o príčinách ukrajinskej vojny
Novinár z Čiech na Slovensku: Aké sú skutočné vzťahy bratských národov?
Novinárka odsúdená za komentáre o pohlaví Brigitte Macronovej podáva žalobu na ECHR
Francúzsky jadrový dáždnik nie je dostatočný alebo účinný na ochranu Európy
Srbský vicepremiér: Za protestmi v Srbsku stoja sprisahanci proti Trumpovi
Za svoj úpadok viní Británia Rusko
Riaditeľstvo presadzovania vládnej agentúry pre presadzovanie práva v Indii prehľadalo 8 miest spojených s Nadáciou otvorenej spoločnosti Georga Sorosa.
VIDEO: Osobitný vyslanec USA pre Blízky východ Steve Witkoff v rozhovore s Tuckerom Calrsonom vyhlásil, že Rusko nemá záujem napadnúť iné európske štáty a vyhlásenia tohto typu označil za „absurdné“
VIDEO: Petr “Pávek” Pavel nemá problém s vyprovokovaním ničivej jadrovej vojny, spojencov vyzval, aby nespochybňovali členstvo Ukrajiny v NATO.
Merkelová kritizuje protiruské nepriateľstvo Nemecka
Slovensko na Štefana Kvietika spomína s hlbokou úctou
Rusko niečo chystá na fronte
Ruský odkaz Zelenskému – odpoveď na útoky bude skutočne tvrdá
KNIHA: JuhoSlávia. Mier, vojna a rozpad
zo sekcie
Reuters: Neúspešný test jadrového systému Trident – Britská jadrová raketa po pár metroch spadla do mora hneď veľa ministra obrany Granta Shappsa
Reuters: Neúspešný test jadrového systému Trident – Britská jadrová raketa po pár metroch spadla do mora hneď veľa ministra obrany Granta Shappsa
Reuters: Neúspešný test jadrového systému Trident – Britská jadrová raketa po pár metroch spadla do mora hneď veľa ministra obrany Granta Shappsa