Slovanské Noviny

2. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

REPUBLIKA chce zabrániť falšovaniu volieb. Navrhuje povinné verejné zverejňovanie zápisníc

Hnutie Republika predložilo do NR SR legislatívny návrh novely zákona, ktorým chce zabrániť falšovaniu volieb. Uhríkovi poslanci navrhujú povinné zverejňovanie volebných zápisníc.

Obávajú sa, že hlasy najmä pronárodných voličov môžu prepadnúť dvomi spôsobmi. A to „legitímne“ tým, že ľudia budú zbytočne voliť mikro strany, ktoré sa do parlamentu nemajú šancu dostať. A „nelegitímne“ tak, že ich hlasy pri spočítavaní sfalšujú, ukradnú, či vymažú.

Preto poslanci za hnutie Republika predložili do NR SR novelu zákona o výkone volebného práva.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Navrhujú, aby sa zápisnice z volebných komisií povinne zverejňovali na stránkach webových sídiel obcí a Štatistického úradu SR.

Odôvodňujú to občianskym dohľadom a transparentnosťou volieb, aby si ľudia mohli overiť, že do volebného systému boli prepísané reálne hlasy, nie vymyslené čísla. Teraz podľa Milan Uhríka taká možnosť neexistuje.

Verejnosť nemá prístup a možnosť verejnej kontroly

Podľa šéfa hnutia Republika ide o čisto apolitickú a technickú zmenu zákona, ktorá výrazne zvýši transparentnosť a dôveryhodnosť volieb. So zverejnením zápisníc podľy neho nemôže mať nikto čestný žiadny problém.

Zatiaľ majú prísľub podpory pre túto zmenu od strán Sme Rodina, Smer a Hlas. „Pevne verím, že náš návrh podporia aj ďalšie strany a že to v parlamente prejde – v prospech ľudí, v prospech demokracie, v prospech Slovenska“, uviedol na tlačovej besede M.Uhrík.

V praxi by to okrem iného znamenalo, že ktokoľvek by si mohol zdokumentovať na záznam zapísaný výsledok zápisnice v danom okrsku, čo súčasné znenie zákona neumožňuje – pokiaľ s tým nebude súhlasiť predseda príslušnej volebnej komisie.

Jedným zo zámerov predkladateľov je aj zvýšiť dôveryhodnosť súčasného volebného systému vo verejnosti. Nedávno sa stalo virálnym porovnanie výsledok prezidentských volieb vo Francúzsku, na Slovensku a v Českej republiek s takmer totožným výsledkom 58:42 percent.

skspravy