Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Mozog bábätka sa správa inak v situáciách, keď rodič reaguje na bľabotanie a gestá a keď sa odvracia. To ovplyvňuje vývoj reči dieťaťa v budúcnosti, zistili vedci z USA.

Jazykové schopnosti sa začínajú rozvíjať dávno predtým, ako dieťa vysloví prvé slovo. Predchádzajúce výskumy ukázali, že mozgy bilingvistov sa už vo veľmi ranom veku líšia od mozgu detí, ktoré žijú v jednojazyčnom prostredí. Dojčatá, ktoré hovoria iba jedným jazykom, ho dokážu rozlíšiť od neznámeho jazyka sluchom po štyroch mesiacoch, hoci bilingvisti potrebujú viac času na to, aby sa naučili rozpoznávať znaky jazykov, ktoré poznajú.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vedci z Washingtonskej univerzity v Seattli (USA) zistili, že vývoj reči je ovplyvnený nielen počtom jazykov, ktoré dieťa v detstve počuje, ale aj tým, ako dospelí reagujú na jeho bľabotanie a gestá. Vedci uskutočnili experiment, ktorého sa zúčastnilo 21 detí. Zmerali mozgovú aktivitu detí vo veku piatich mesiacov počas interakcií s dospelými a potom urobili prieskum u rodičov, aby zhodnotili jazykové schopnosti detí vo veku 18, 21, 24, 27 a 30 mesiacov. Výsledky vedeckej práce boli publikované v časopise Current Biology.

Dospelí reagovali na bľabotanie a gestá detí dvoma spôsobmi. Na jednej strane sa mohli usmievať, niečo povedať v odpovedi pomocou „rodičovského jazyka“ (zjednodušená gramatika, jednoduché slová, zdrobneniny, naťahovanie slabík) a špeciálnej intonácie. Na druhej strane, niekedy rodičia ignorovali „repliku“ alebo gesto dieťaťa a boli rozptýlení rozhovorom s niekým iným. Situácie oboch typov boli typické pre každodennú interakciu rodičov s deťmi.

Keď dospelý zvolil komunikáciu a hru, mozgová aktivita päťmesačného bábätka bola vyššia, ako keď k interakcii nedochádzalo. Oblasti zodpovedné za pozornosť fungovali lepšie a úroveň tohto typu činnosti predpovedala zrýchlený vývoj jazyka v neskoršom veku.

Vedci z nejakého dôvodu pracovali s päťmesačnými deťmi. Tento vek predchádza obdobiu považovanému za „citlivé“ na osvojovanie si jazyka a začína približne v šiestich mesiacoch. Na začiatku tohto obdobia je pre dojčatá obzvlášť dôležité pozorovať dospelých a „reakcia“ rodičov pomáha nadviazať kontakt.

„Pochopenie rodičov, že jazyk je nástrojom komunikácie, nie je dostatočne jasné,“ poznamenali autori štúdie. – Ide o komunikačnú cestu medzi vami a inou osobou. Vývoj jazyka začína v detstve túžbou nadviazať takéto spojenie.“

Autori publikácie poznamenali, že interakcia s dospelými v ranom veku, pred začatím aktívneho osvojovania si jazyka, má skutočný, merateľný vplyv na mozog dieťaťa. Vedci tvrdia, že reakcie rodičov na bľabotanie a gestá priťahujú a udržujú pozornosť bábätiek a motivujú ich, aby sa učili v dôležitom štádiu vývoja.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.