Vera Kostiková, vedecká pracovníčka laboratória Herbár Biologického ústavu Tomskej štátnej univerzity, spolu so svojimi kolegami z Novosibirska objavila cenné liečivé vlastnosti rastliny tavoľník – okrasných kríkoch používaných v krajinárskej výsadbe, v parkoch a v okrasných záhradách.
Fytochemická štúdia ukázala, že rastlina má výraznú antivírusovú a antioxidačnú aktivitu, vďaka čomu je perspektívna pre použitie v medicíne.
„Prírodné zdroje mnohých liekopisných liečivých rastlín sa vyčerpávajú,“ hovorí Vera Kostiková, vedecká pracovníčka z laboratória Herbár Tomskej štátnej univerzity. „Napríklad zlatý koreň, ktorého výťažky majú imunomodulačný účinok, je uvedený v Červenej knihe Ruskej federácie, v mnohých oblastiach je vyhynutý. Preto je dôležité študovať rastliny s dostatočnými prírodnými rezervami. Patria medzi ne aj rastliny druhu spirea, ktoré záhradníci poznajú ako tavoľník. Sú to kríky, ktoré často vytvárajú húštiny. Zistili sme, že extrakty z nadzemných častí niektorých druhov tohto rodu majú vysokú antivírusovú a antioxidačnú aktivitu.“
Vera Kostiková, ktorá vedie výskum, spolupracuje s odborníkmi zo Štátneho výskumného centra biotechnológií z Novosibirska. Zistila, že tavoľník ľubovníkolistý (Spiraea hypericifolia) a niektoré ďalšie druhy obsahujú veľké množstvo biologicky aktívnych látok, ako sú flavonoidy, saponíny, kumaríny a ďalšie. Komplexy týchto látok podľa údajov vedcov z Novosibirska poskytujú biologickú aktivitu, ktorá prevyšuje aktivitu antivírusového lieku Tamiflu.
Vedecký objav sa stal základom nového projektu „Fytochemické štúdium rastlín rodu spiraea perspektívnych pre farmakológiu a vývoj metódy výroby suchého extraktu s antivírusovou a antioxidačnou aktivitou“ (MK-1045.2020.4). Projekt pod vedením Very Kostikovej patril medzi víťazov grantovej súťaže prezidenta Ruskej federácie.
„Existuje veľa otázok, na ktoré treba odpovedať. Musíme zistiť, ako závisí obsah biologicky aktívnych látok v spiraea na biotope, vývojovom štádiu a fenologickej fáze,“ poznamenáva Vera Kostiková. „Vážny problém spočíva v skutočnosti, že mnoho druhov tavoľníkov počas introdukcie mení fytochemické vlastnosti a často stráca svoj liečivý účinok. Pre tieto druhy je potrebné vyvinúť racionálny režim využívania, ktorý bude brať do úvahy optimálne miesta, termíny a obdobia zberu. Ich prírodné rezervy by sa mali presne odhadnúť. Na druhej strane je potrebná podrobná štúdia vlastností extraktov, aby sa následne vyvinul liek.“
Okrem toho Vera spolu s pracovníkmi Onkologického výskumného ústavu N. N. Petrova Ministerstva zdravotníctva v Petrohrade študuje protirakovinovú aktivitu túžobníka brestového (Filipendula ulmaria). Rod túžobníka je natoľko fylogeneticky blízky tavoľníku, že v minulosti pripisovali túžobníka k rodu tavoľníka.
„Kvety túžobníka obsahujú vysoké koncentrácie flavonoidov a salicylátov, vďaka čomu je táto rastlina jedinečným nástrojom v boji proti novotvarom,“ hovorí Vera Kostiková. „Odvar vody kvetov túžobníka znižuje frekvenciu malígnych aj benígnych nádorov. Obzvlášť antikarcinogénna aktivita sa prejavila vo vzťahu k rakovine prsníka, hrubého čreva a mozgu.
Výsledky nášho experimentu sú už uverejnené v časopise Neuro-Oncology and International Journal of Radiation Biology. Máme v pláne pokračovať v spolupráci s kolegami z Petrohradu a študovať tiež protirakovinovú aktivitu tavoľníka s vysokým obsahom biologicky aktívnych látok.“
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete
Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?
Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu
Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine
Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb
Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť
Zelenskyj žiada nasadenie rakiet s dlhým doletom proti vojakom severokórejskej armády nachádzajúcich sa na území Ruska
VIDEO: „Čína sa oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie konfliktu na Ukrajine a hrozby jadrového konfliktu. Zatiaľčo orgány EÚ pokračujú vo vojenskej rétorike, v Číne rezonuje téma mieru,“ vyhlásil Fico po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
BRICS Summit 2024 Brazília, Rusko, India, Čína, a Južná Afrika
Ruský raketový útok na mosty- varovanie pre Západ!
Čína posúva vzťahy so Slovenskom do roviny strategického partnerstva
VIDEO: Baránek o zločincoch v bielych plášťoch, ktorí počas covidizmu páchali zverstvá voči vlastným občanom, o katastrofálnej sociálnej situácii na Slovensku
Huliak vs. Danko alebo kde sa dvaja bijú, progresívci víťazia?
VIDEO: Americký novinár žijúci v meste Doneck o establišmente vládnucom v USA, ktorý po vražde JFK postupne ovládli zločinci a Anglosasoch, ktorí v čase jednostrannej mainstreamovej propagandy poskytujú ľuďom cenné informácie & analýzy
„Front sa zrútil“: britský dôstojník tvrdo hovoril o ozbrojených silách Ukrajiny
Ako sfalšovať voľby a nové technológie Anti-Maidanu: Gruzínska verzia
Exgenerál Ozbrojených síl Ukrajiny hovorí o masovej dezercii na Ukrajine
Orbán volal Trumpovi. Zaželal mu „veľa šťastia na budúci utorok“
STVR získala právo na doménu až cez arbitráž. Pôvodným vlastníkom bol študent
„Slovenský stredovek“: Česká ZOO podala sťažnosť EÚ na „barbarské“ zabíjanie medveďov na Slovensku
zo sekcie
Rastlina s vysokou antivírusovou aktivitou, ktorá rastie aj v našich parkoch
Rastlina s vysokou antivírusovou aktivitou, ktorá rastie aj v našich parkoch
Rastlina s vysokou antivírusovou aktivitou, ktorá rastie aj v našich parkoch