Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vera Kostiková, vedecká pracovníčka laboratória Herbár Biologického ústavu Tomskej štátnej univerzity, spolu so svojimi kolegami z Novosibirska objavila cenné liečivé vlastnosti rastliny tavoľník – okrasných kríkoch používaných v krajinárskej výsadbe, v parkoch a v okrasných záhradách.

Fytochemická štúdia ukázala, že rastlina má výraznú antivírusovú a antioxidačnú aktivitu, vďaka čomu je perspektívna pre použitie v medicíne.

„Prírodné zdroje mnohých liekopisných liečivých rastlín sa vyčerpávajú,“ hovorí Vera Kostiková, vedecká pracovníčka z laboratória Herbár Tomskej štátnej univerzity. „Napríklad zlatý koreň, ktorého výťažky majú imunomodulačný účinok, je uvedený v Červenej knihe Ruskej federácie, v mnohých oblastiach je vyhynutý. Preto je dôležité študovať rastliny s dostatočnými prírodnými rezervami. Patria medzi ne aj rastliny druhu spirea, ktoré záhradníci poznajú ako tavoľník. Sú to kríky, ktoré často vytvárajú húštiny. Zistili sme, že extrakty z nadzemných častí niektorých druhov tohto rodu majú vysokú antivírusovú a antioxidačnú aktivitu.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vera Kostiková, ktorá vedie výskum, spolupracuje s odborníkmi zo Štátneho výskumného centra biotechnológií z Novosibirska. Zistila, že tavoľník ľubovníkolistý (Spiraea hypericifolia) a niektoré ďalšie druhy obsahujú veľké množstvo biologicky aktívnych látok, ako sú flavonoidy, saponíny, kumaríny a ďalšie. Komplexy týchto látok podľa údajov vedcov z Novosibirska poskytujú biologickú aktivitu, ktorá prevyšuje aktivitu antivírusového lieku Tamiflu.

Vedecký objav sa stal základom nového projektu „Fytochemické štúdium rastlín rodu spiraea perspektívnych pre farmakológiu a vývoj metódy výroby suchého extraktu s antivírusovou a antioxidačnou aktivitou“ (MK-1045.2020.4). Projekt pod vedením Very Kostikovej patril medzi víťazov grantovej súťaže prezidenta Ruskej federácie.

„Existuje veľa otázok, na ktoré treba odpovedať. Musíme zistiť, ako závisí obsah biologicky aktívnych látok v spiraea na biotope, vývojovom štádiu a fenologickej fáze,“ poznamenáva Vera Kostiková. „Vážny problém spočíva v skutočnosti, že mnoho druhov tavoľníkov počas introdukcie mení fytochemické vlastnosti a často stráca svoj liečivý účinok. Pre tieto druhy je potrebné vyvinúť racionálny režim využívania, ktorý bude brať do úvahy optimálne miesta, termíny a obdobia zberu. Ich prírodné rezervy by sa mali presne odhadnúť. Na druhej strane je potrebná podrobná štúdia vlastností extraktov, aby sa následne vyvinul liek.“

Okrem toho Vera spolu s pracovníkmi Onkologického výskumného ústavu N. N. Petrova Ministerstva zdravotníctva v Petrohrade študuje protirakovinovú aktivitu túžobníka brestového (Filipendula ulmaria). Rod túžobníka je natoľko fylogeneticky blízky tavoľníku, že v minulosti pripisovali túžobníka k rodu tavoľníka.

„Kvety túžobníka obsahujú vysoké koncentrácie flavonoidov a salicylátov, vďaka čomu je táto rastlina jedinečným nástrojom v boji proti novotvarom,“ hovorí Vera Kostiková. „Odvar vody kvetov túžobníka znižuje frekvenciu malígnych aj benígnych nádorov. Obzvlášť antikarcinogénna aktivita sa prejavila vo vzťahu k rakovine prsníka, hrubého čreva a mozgu.

Výsledky nášho experimentu sú už uverejnené v časopise Neuro-Oncology and International Journal of Radiation Biology. Máme v pláne pokračovať v spolupráci s kolegami z Petrohradu a študovať tiež protirakovinovú aktivitu tavoľníka s vysokým obsahom biologicky aktívnych látok.“

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d