Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Progresívne Slovensko je pripravené okamžite podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi

Len čo vláda ako celok získa v Národnej rade (NR) SR dôveru, opozičné Progresívne Slovensko (PS) je pripravené okamžite podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Avizuje to predseda PS Michal Šimečka. Zámer podporujú aj SaS a hnutie Slovensko. Hlas SD reaguje.

KDH si myslí, že ohlasovať odvolávanie ministra vnútra v čase, keď vláda ešte nemá dôveru, nie je prejavom novej politickej kultúry, no keď príde do NR SR návrh na jeho odvolanie, budú poslanci hnutia hlasovať za.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

„Minister vnútra ešte ani nezískal dôveru parlamentu a už ukázal, že si ju nezaslúži. O vyslovenie nedôvery preto požiadame hneď, ako to bude možné,“ skonštatoval šéf PS na pondelkovej tlačovej konferencii.

Vláda podľa Šimečku nemôže čakať, že jej bude PS dávať na prácu symbolických 100 dní, keď za prvých desať dní ukázala, aký má vzťah k spravodlivosti v krajine. Najväčšie zlyhania podľa neho prišli v oblasti vnútra. Príkladom sú drahé manévre na hraniciach s nulovým výsledkom.

„Ešte horšie sú šikana a čistky v polícii. Hanebné odvolanie a preloženie policajného prezidenta Hamrana do Popradu, postavenie vyšetrovateľa Jána Čurillu a jeho kolegov mimo služby, nominovanie na šéfa policajnej inšpekcie človeka s pochybnými kontaktmi, ktorý nemá žiadnu konkrétnu víziu činnosti tejto inštitúcie. Tých zlyhaní je jednoducho priveľa,“ skonštatoval.

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa za SaS Mária Kolíková tvrdí, že Robert Fico unáša Slovensko tak, ako sa im kedysi podarilo uniesť občana Vietnamu.

Kroky ministra vnútra vníma ako signál, že rovnosť pred zákonom neplatí pre každého. Považuje to za veľmi nebezpečné pravidlo.

Kolíková podotýka, že Smer nikdy nechcel meniť trestný systém, aj keď roky viedol Slovensko. „Až teraz. Zrazu, keď sa ich vlastní nominanti stávajú súčasťou trestných stíhaní,“ hovorí.

Politická absurdita

„Návrh Progresívneho Slovenska je iba reakciou neskúsených politikov na výčitky médií o nečinnosti opozície. Avizovať odvolanie ministra v čase, kedy ešte vláda ani nezískala dôveru parlamentu, je politická absurdita. Potvrdila to napokon aj ďalšia opozičná strana SaS, hoci sa na tejto absurdite aktívne podieľa,“ vyjadril sa Hlas v svojom stanovisku.

HLAS pripomína Progresívnemu Slovensku, že chcelo byť konštruktívnou opozíciou a poskytnúť novej vláde štandardných 100 dní politického pokoja. Namiesto toho progresívci podľahli tlaku médií a parlamentných krikľúňov z hnutia OĽaNO, ktorých jediným cieľom vždy bola a vždy bude deštrukcia celej spoločnosti. HLAS preto oceňuje postoj KDH, ktoré svojou neúčasťou na aktivite zvyšku opozície dalo najavo svoje iné predstavy o základnej politickej kultúre a demokratických pravidlách.

HLAS plne stojí za ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Je absurdné, aby bol akýkoľvek minister odvolávaný za to, že dodržiava platný zákon, podľa ktorého musí byť príslušník polície postavený mimo službu v prípade dôvodného podozrenia zo spáchania trestného činu. Matúš Šutaj Eštok napĺňa program HLASu v boji proti nelegálnej migrácii a zvýšení bezpečnosti slovenských občanov.

Najviac ich zaujíma osud čurillovcov

Opozícia kritizuje ministra vnútra napríklad za to, že rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Šutaj Eštok sa odvolal na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Právny zástupca policajtov Peter Kubina označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol. Minister trvá na tom, že zákon neporušil.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d