Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Spoločnosť CEPI vytvorila zoznam smrteľných chorôb, ktoré majú pandemický potenciál.

Máme sa obávať? Tím odborníkov organizácie CEPI, ktorú založil spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates (65), varuje ľudstvo pred chorobami, ktoré by mohli po koronavíruse vyvolať ďalšie pandémie.

Svet sa ešte stále nespamätal z pandémie koronavírusu, ktorá sa rozšírila z Číny do celého sveta. Na Slovensku sa prvý prípad nákazy objavil 6. marca 2020 u 52-ročného muža z Bratislavského kraja. Aj keď si väčšina z nás myslela, že novú pliagu porazíme za niekoľko mesiacov, nestalo sa. Slovensko bojuje s koronavírusom už jeden rok, a preto predstava, že okrem koronavírusu a jeho mutácií na nás vo svete číhajú ďalšie smrteľné choroby, je priam hrozivá. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nové smrteľné choroby, ale aj pandémia podobná koronavírusovej sa môže podľa Gatesa pre rozsiahly turizmus opakovať každých 20 rokov. „Smutnou realitou zostáva, že COVID-19 nemusí byť poslednou pandémiou. Nevieme, kedy udrie ďalšia ani to, či to bude chrípka, koronavírus alebo nejaké nové ochorenie, ktoré sme nikdy predtým nevideli.“ 

Choroby horšie ako COVID-19

Ako informuje britský denník The Sun, spoločnosť CEPI vytvorila zoznam smrteľných chorôb, ktoré majú pandemický potenciál. „COVID-19 je len jedna z mnohých chorôb s pandemickým potenciálom. Predpokladáme, že u hostiteľov – cicavcov a vtákov – existuje viac ako 1,6 milióna vírusových druhov z týchto vírusových rodín, ktoré sa ešte musia objaviť. A ktorákoľvek z nich by mohla byť budúci covid alebo ešte horšie,“ píše sa v správe, v ktorej zároveň potvrdili slová Gatesa.  

Medzi smrteľné choroby, ktoré by sa mohli rozšíriť do celého sveta a spôsobiť novú pandémiu, patria známe, ale aj menej známe ochorenia. Z tých známych sú to napríklad HIV, vtáčia chrípka a ebola, všetky s potenciálom mutácie na nebezpečnejší vírus.

Medzi menej známe ochorenia patria aj:

Kryptosporidióza

Hnačkové ochorenie spôsobené mikroskopickými parazitmi môže žiť v čreve ľudí a zvierat. Je prenosné fekálno-orálnou cestou, a to aj od zvierat. Hlavnými príznakmi sú hnačka, strata telesnej hmotnosti, nevoľnosť, zvracanie a únava. Toto ochorenie je považované za obzvlášť škodlivé pre deti a často vedie k vracaniu a hnačkám.

Horúčka Lassa

Táto epidémia zabila minulý rok 144 ľudí v Nigérii. Ochorenie sa začína náhlymi bolesťami hlavy, vracaním, horúčkami a hnačkou. Ďalšími príznakmi sú opuch tváre, záchvaty a krvácanie z úst, nosa alebo očí. Vírus sa najskôr preniesol na človeka od potkanov, ale medzi ľuďmi sa môže prenášať aj krvou, močom a stolicou.

Whitewater arroyo virus 

Vírusová infekcia zistená u potkanov, ktorá môže spôsobiť zlyhanie pečene.

Hantavírusový pľúcny syndróm 

Ľudia sa HPS môžu nakaziť dýchaním vzduchu, ak je infikovaný močom, výkalmi alebo slinami myší alebo iných hlodavcov, ktoré sú nakazené hantavírusom. Príznaky sú podobné chrípke.

Tichá choroba

Hepatitída C je známa aj ako tichá choroba. U pacientov sa často vyvinie cirhóza a rakovina pečene. Podľa odhadov WHO zomrelo v roku 2016 v dôsledku infekcie takmer 400 000 ľudí. Na rozdiel od hepatitídy A a B v súčasnosti neexistuje vakcína na liečbu hepatitídy C.

Nipah 

WHO informuje, že vírus Nipah sa môže preniesť na človeka zo zvierat (napríklad netopierov alebo ošípaných) alebo z kontaminovaných potravín. Taktiež sa môže prenášať aj priamo z človeka na človeka.

Enterovírus 71

Infekcia EV71 zvyčajne postihuje malé deti. U pacientov sa bežne vyskytujú príznaky HFMD, ktoré sa vyznačujú horúčkou, vredmi v ústach a vyrážkou s pľuzgiermi. Ochorenie sa zvyčajne začína horúčkou, zlou chuťou do jedla, únavou a bolesťami hrdla.

E.coli 0157: H7 

Baktérie sa môžu nachádzať v potravinách, často v mlieku a mletom hovädzom mäse. Infekcia týmto typom patogénnych baktérií môže viesť k hnačke a zlyhaniu obličiek. 

Čo je CEPI?

Táto spoločnosť vznikla v roku 2017 a spolupracuje na urýchlení vývoja vakcín proti objavujúcim sa infekčným chorobám. Spoločnosť CEPI začiatkom marca spustila plán v hodnote 3,5 miliardy dolárov na dramatické zníženie a vylúčenie budúceho rizika pandémií a epidémií, ktoré by potenciálne mohlo zabrániť miliónom úmrtí a biliónom dolárov v ekonomických škodách. „Päťročný plán CEPI stanovuje ambiciózne iniciatívy na vybudovanie ´budúceho sveta´, ktorý je lepšie pripravený na riešenie týchto ničivých chorôb,“ píše sa vo vyhlásení na oficiálnej stránke. 

Správa spoločnosti CEPI podľa britského denníka The Sun najnovšie načrtla choroby, ktoré majú pandemický potenciál. „COVID-19 je len jednou z mnohých chorôb s pandemickým potenciálom. Predpokladáme, že u hostiteľov cicavcov a vtákov existuje viac ako 1,6 milióna vírusových druhov z týchto vírusových rodín, ktoré sa ešte musia objaviť. A ktorákoľvek z nich by mohla byť budúci covid – alebo ešte horšie,“ píše sa v správe, v ktorej poukázali na 16 smrteľných chorôb, ktoré môžu postihnúť ľudstvo po koronavírusovej pandémii. 

Zdroj: pluska.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.