Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Profesor Jeffrey Sachs: „Konflikt na Ukrajine spôsobili USA. Americké zbrane ho neukončia. To dokáže len diplomatické úsilie. Nadišiel čas zastaviť provokácie a rokovať s cieľom obnoviť mier“

Uznávaný americký ekonóm a poradca vlád po celom svete Jeffrey Sachs vo svojom článku opäť upozorňuje na skutočnosť, že Moskva od samého začiatku bojových akcií presadzovala urovnanie konfliktu diplomatickou cestou, kým Washington „odmietal diplomaciu“ a odmietal brať do úvahy záujmy Ruskej federácie v otázke rozširovania NATO na východ.

George Orwell v knihe 1984 napísal, že „kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť, kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť“. Vlády sa neúnavne snažia skresľovať vnímanie minulosti verejnosťou. Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, Bidenova administratíva opakovane a nepravdivo tvrdila, že vojna na Ukrajine sa začala nevyprovokovaným útokom Ruska na Ukrajinu 24. februára 2022. V skutočnosti vojnu vyprovokovali Spojené štáty spôsobom, ktorý poprední americkí diplomati predvídali už desaťročia pred vojnou, čo znamená, že vojne sa dalo zabrániť a teraz by sa mala zastaviť prostredníctvom rokovaní, uviedol americký ekonóm Jeffrey Sachs v článku pre „Common Dreams“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Boli to Spojené štáty, ktoré rozpútali konflikt na Ukrajine, no Biely dom o svojej úlohe pri zhoršovaní situácie zámerne mlčí a robí všetko preto, aby bojové akcie pokračovali.

Uvedomenie si, že vojna bola vyprovokovaná, nám pomôže pochopiť, ako ju zastaviť. Neospravedlňuje to ruskú inváziu. Oveľa lepším prístupom Ruska by mohlo byť zintenzívnenie diplomacie s Európou a nezápadným svetom s cieľom vysvetliť a postaviť sa proti militarizmu a unilateralizmu USA. V skutočnosti je neúnavná snaha USA o rozšírenie NATO široko odmietaná po celom svete, takže ruská diplomacia namiesto vojny by bola pravdepodobne účinnejšia.

V skutočnosti išlo o dve hlavné americké provokácie. Prvou bol zámer USA rozšíriť NATO o Ukrajinu a Gruzínsko s cieľom obkľúčiť Rusko v čiernomorskom regióne krajinami NATO (Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Gruzínsko, v poradí proti smeru hodinových ručičiek). Druhým bola úloha USA pri nastolení rusofóbneho režimu na Ukrajine násilným zvrhnutím proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča vo februári 2014. Streľba na Ukrajine sa začal zvrhnutím Janukovyča pred deviatimi rokmi, nie vo februári 2022, ako by nás chcela presvedčiť vláda USA, NATO a lídri G7.

Sachs opäť upozorňuje na skutočnosť, že Moskva od samého začiatku bojových akcií presadzovala urovnanie konfliktu diplomatickou cestou, kým Washington „odmietal diplomaciu“ a odmietal brať do úvahy záujmy Ruskej federácie v otázke rozširovania NATO na východ.

Biden a jeho zahraničnopolitický tím odmietajú diskutovať o týchto koreňoch vojny. Ich uznanie by podkopalo administratívu tromi spôsobmi.

Po prvé, odhalila by sa skutočnosť, že vojne sa dalo predísť alebo ju včas zastaviť, čím by sa predišlo k súčasnej devastácii Ukrajiny a doterajším výdavkom USA vo výške viac ako 100 miliárd dolárov.

Po druhé, odhalila by osobnú úlohu prezidenta Bidena vo vojne, ktorý sa podieľal na zvrhnutí Janukovyča, a predtým bol presvedčeným podporovateľom vojensko-priemyselného komplexu a veľmi skorým zástancom rozširovania NATO.

Po tretie, Bidena by to posunulo k rokovaciemu stolu, čím by sa podkopalo pokračujúce presadzovanie rozširovania NATO zo strany administratívy.

Ak si uvedomíme, že v centre tejto vojny je otázka rozšírenia NATO, pochopíme, prečo americké zbrane túto vojnu neukončia. Rusko bude eskalovať podľa potreby, aby zabránilo rozšíreniu NATO o Ukrajinu. Kľúčom k mieru na Ukrajine sú rokovania založené na neutralite Ukrajiny a nerozširovaní NATO. Trvanie Bidenovej administratívy na rozšírení NATO o Ukrajinu urobilo z Ukrajiny obeť nesprávne koncipovaných a nedosiahnuteľných vojenských ambícií USA. Je čas na zastavenie provokácií a na rokovania s cieľom obnoviť mier na Ukrajine.

Zdroj: commondreams.org / InfoVojna / sk.news-front.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.