Podľa výskumu značne klesla podpora ruského prezidenta Vladimíra Putina. zatiaľ čo v marci 2021 ho vnímalo pozitívne 55 percent obyvateľov Slovenska, o rok neskôr to bolo iba 28 percent.
Po invázii Ruska na Ukrajinu na Slovensku výrazne klesla podpora ruského prezidenta Vladimíra Putina a dve tretiny Slovákov označili konflikt na Ukrajine za nevyprovokovanú a neospravedlniteľnú agresiu zo strany Ruska. Súčasne si však 45 percent ľudí myslí, že vojnu vyprovokovalo NATO na čele s USA. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre medzinárodnú organizáciu Globsec.
Dve tretiny Slovákov (66,3 percenta) označilo konflikt na Ukrajine za nevyprovokovanú a neospravedlniteľnú agresiu zo strany Ruska. Lenže až 44,8 percenta Slovákov uviedlo, že vojnu na Ukrajine zavinila Severoatlantická aliancia na čele s USA.
Podľa výskumu značne klesla podpora ruského prezidenta Vladimíra Putina. zatiaľ čo v marci 2021 ho vnímalo pozitívne 55 percent obyvateľov Slovenska, o rok neskôr to bolo iba 28 percent. Vyššia sympatia má ruský prezident u mužov a u staršej generácie. Sympatie k Putinovi klesajú s vyšším vzdelaním respondentov.
S výrokom, že Putin chce obnoviť ruské impérium, a je preto hrozbou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre ďalšie krajiny, súhlasí 64,5 percenta Slovákov.
Popularita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dosahuje v súčasnosti na Slovensku takmer 54 percent. Až 47 percent Slovákov si však myslí, že ukrajinský prezident by mal súhlasiť so všetkými ruskými podmienkami, aby zabránil ďalšiemu krviprelievaniu.
Takmer 61 percent účastníkov prieskumu uviedlo, že umiestnenie vojakov NATO na východnej hranici Slovenska posilní bezpečnosť krajiny. Necelých 47 percent respondentov sa domnieva, že Európska únia vrátane Slovenska by mala postihnúť Rusko najprísnejšími sankciami aj za cenu vyššej ceny energií a benzínu.
V tejto súvislosti treba pripomenúť, že od 24. februára 2022 odštartovala na Slovensku nevídaná protiruská hystéria, ktorá sa na občanov valí zo všetkých strán: počnúc vládnou protiruskou propagandou, cez printové a internetové masovokomunikačné prostriedky, až po správy prezentované štátnymi a korporátnymi médiami, akými sú rozhlas, televízia a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.
Verejná diskusia odborníkov na tému vojenskej eskalácie na Ukrajine za účasti širokého názorového spektra v slovenskom mediálnom priestore prakticky neexistuje, rovnako ako v štátnych, tak ani v korporátnych médiách.
Žurnalistika na Slovensku v súčasnosti píše najtemnejšiu časť svojej histórie, kde absentujú elementárne novinárske zásady objektívneho a vyváženého informovania. Táto žalostná situácia je okrem iného sprevádzaná útokmi voči iným názorom a snahami dokonca kriminalizovať inak zmýšľajúcich občanov, ktorí nemajú totožný názor so servilnými expertami slúžiacich vojenskej mašinérii Západu, tak ako je to prezentované v mainstreame.
Štát navyše bezprecedentným spôsobom, bez akéhokoľvek súdneho rozhodnutia, zakročil proti vlasteneckým webom ponúkajúcim pohľad expertov a novinárov iného názorového prúdu, ako prezentuje štátna propaganda. Slovenský parlament v tejto súvislosti schválil novelizáciu zákona o civilnej ochrane, zákona o azyle i kybernetickej bezpečnosti v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Nová legislatíva zároveň zavádza nový inštitút „blokovania“, ktorým sa má zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete. Prináša to úprava zákona o kybernetickej bezpečnosti. Inštitút „blokovania“ má platiť do konca júna 2022, rozhodovať o ňom má Národný bezpečnostný úrad. NBÚ tak získal právomoc blokovať weby s nepohodlnými informáciam, ktoré charakterom svojho informovania v podstate suplovali a dlhodbo suplujú úlohu verejno-právnych médií.
Napriek tejto masívnej propagande, ktorá je porovnateľná a dokonca predčí cenzúru počas totality spred roku 1989, si verejnosť na Slovensku zachovala pomerne vysokú odolnosť v porovnaní s inými štátmi EÚ, kde sa protiruská hystéria odrazila v prieskumoch verejnej mienky v oveľa vyšších číslach ako na Slovensku.
V Českej republike prebiehal podobný rýchly prieskum v deň ruskej invázie 24. februára. Útok na Ukrajinu ako agresiu Ruska označilo 90 percent ľudí.
Zdroj: novinky.cz / InfoVojna
Slovenskí podnikatelia rokovali v Srbsku
EU chce zakázat kouření téměř všude venku. Sní o „generaci bez tabáku“
Huliak odmietol koaličnú výzvu na návrat do poslaneckého klubu SNS. Spoločne s Ľuptákom a Ševčíkom nebudú prítomní ani na rokovaní parlamentu
Minister Šutaj Eštok: „Urobím všetko pre ochranu detí – nechceme prípady ako v Nemecku“
Drucker varuje pred odlivom talentov a podporuje zákaz mobilov na školách
Nešťastné vyhlásenie Oskara Rózsu: Ako tlak deformuje dialóg
Koaličný trojlístok dal nezaradeným poslancom ultimátum. Huliak ho odmietol: Dankovi už neveríme
Multimiliardár Buffett sa bojí, že jeho deti nebudú mať čas rozdať jeho peniaze na charitu
Eskalácia graduje: NATO diskutuje o presných preventívnych úderoch proti Rusku
Bývalý poradca Pentagonu Postol: Putin je jediný adekvátny vodca
Jeho víťazstvo vo voľbách mení situáciu. Špeciálny vyšetrovateľ žiada zrušenie Trumpovej obžaloby
Nová séria ruských útokov na ciele v Kyjeve, jeho okolí, ako aj v Sumskej oblasti
Ruský vysokoničivý termobarický raketomet Solncepjok zlikvidoval na Donbase obranné pozície ukrajinskej armády
Slovensko-maďarské vzťahy už nie sú predvolebnou témou, tvrdí Fico po stretnutí s Maďarskou alianciou
Slovensko vysiela nového veľvyslanca do Moskvy
Na Slovensku sa dnes rodí o polovicu menej detí ako koncom 70. rokov
Nikto nedokáže tak zhovädiť českého prezidenta, ako len on sám
Nemci požadujú od Ukrajiny reparácie za Nord Stream
USA vo vojne proti Rusku kašlú na Zelenského a ľud Ukrajiny
Ruská nadzvuková raketa Orešnik – novinka vo svetovom vojenstve
zo sekcie
Prieskum Globsecu: Vojnu na Ukrajine zavinilo NATO na čele s USA, myslí si 45 percent Slovákov
Prieskum Globsecu: Vojnu na Ukrajine zavinilo NATO na čele s USA, myslí si 45 percent Slovákov
Prieskum Globsecu: Vojnu na Ukrajine zavinilo NATO na čele s USA, myslí si 45 percent Slovákov