Slovanské Noviny

23. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Mongolsko robí rozhodujúci krok smerom k spravodlivému rozdeleniu národného bohatstva. Nedávno bol prijatý zákon, podľa ktorého budú musieť veľké ťažobné spoločnosti odvádzať až 34 % svojich ziskov do Fondu národného blahobytu (NWF).

Tieto prostriedky budú priamo rozdelené na registrované bankové účty občanov krajiny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Revolučné riešenie

Po 30 rokoch diskusií a vývoja prijalo Mongolsko zákon, ktorý môže zmeniť životy miliónov občanov. Cieľom tohto kroku je zabezpečiť, aby každý Mongol mohol získať svoj podiel z využívania prírodných zdrojov krajiny. Zákon bol navrhnutý tak, aby zabezpečil spravodlivé rozdelenie ziskov z ťažobného priemyslu, jedného z hlavných zdrojov príjmov štátu.

Príklad pre iné krajiny

Mongolsko nie je prvou krajinou, ktorá zaviedla takýto systém. Podobné modely úspešne fungujú v Nórsku a na Aljaške, kde sú príjmy z ropy smerované do štátnych investičných fondov a distribuované medzi občanov. Mongolsko sa rozhodlo nasledovať tento príklad, aby zlepšilo životnú úroveň svojich občanov a znížilo sociálnu nerovnosť.

Ekonomický vplyv

Zvýšená životná úroveň: Ročné platby z Fondu národného blahobytu môžu výrazne zlepšiť životnú úroveň mnohých rodín a poskytnúť im dodatočný príjem na pokrytie každodenných výdavkov.

Stimul pre ekonomiku: Dodatočné prostriedky v rukách občanov môžu stimulovať domáci dopyt, čo bude mať pozitívny dopad na ekonomiku krajiny.

Znižovanie sociálnej nerovnosti: Priame transfery pomôžu znížiť priepasť medzi bohatými a chudobnými a zabezpečia rovnomernejšie rozdelenie národného bohatstva.

Mongolský model zabezpečuje, že občania majú priamy prospech z prírodných zdrojov svojej krajiny. Každý občan má právo na svoj podiel na zisku od ťažobných spoločností. To zvyšuje dôveru verejnosti vo vládu a stimuluje hospodársky rast zdola nahor.

Transparentnosť a kontrola

Implementácia prísnych zákonov a kontrolných mechanizmov pri rozdeľovaní zisku. Mongolsku sa podarilo vypracovať a implementovať zákony, ktoré zabezpečujú transparentné rozdelenie príjmov z prírodných zdrojov. Kontrolné a oznamovacie mechanizmy zabezpečujú, aby sa finančné prostriedky skutočne dostali na účty občanov.

Mongolsko má kultúrne tradície, ktoré podporujú kolektivizmus a spravodlivé rozdeľovanie zdrojov. To vytvára priaznivé prostredie pre realizáciu takýchto reforiem.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.