Slovanské Noviny

5. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

22. januára si pripomíname druhé výročie Zmluvy OSN o zákaze jadrových zbraní, globálneho záchranného člna podporovaného 70 % krajín sveta.

Medzitým rozpočtová požiadavka ministerstva energetiky USA na rok 2023 na modernizáciu jadrových zbraní predstavuje viac ako 21 miliárd USD a takmer 8 miliárd USD na rádioaktívne a chemické čistenie v lokalitách s jadrovými zbraňami po celej krajine.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Porovnajte to s rozpočtom toho istého ministerstva na rok 2023 pre energetickú účinnosť a obnoviteľnú energiu – 4 miliardy dolárov – a vidíme budúcnosť: zbrane predbehnú veterné turbíny; vojna zhoršuje klimatickú krízu.

Americký vládny rozpočet navyše neobsahuje žiadne riadkové položky na obrovské existenčné náklady na jadrové zbrane, z ktorých tri sú opísané tu:

  • hrôza, ktorú v ľuďoch vyvolávajú jadrové bomby, ktoré ukončia svet (pokiaľ sme „neotrnuli voči… tej kultúre masovej smrti“);
  • „večnú“ rádioaktívnu kontamináciu, ktorá sa vyhýba čisteniu v súlade s normami bezpečnosti ľudí a životného prostredia, pričom odhadované náklady len na jednu lokalitu, Hanford, Washington, sú 300 až 640 miliárd USD; a
  • krádeže a otravy pôdy a kultúry pôvodných obyvateľov na ťažbu uránu, generovanie plutónia na úrovni bomby a vykonávanie nadzemných testov atómových bômb.

Hanford vo Washingtone je miestom, kde sa od roku 1944 do roku 1987 nachádzali najväčšie reaktory na výrobu plutónia na svete (vrátane bomby zhodenej na Nagasaki). Pozemok Hanford, ktorý hraničí s riekou Columbia, bol federálnou vládou v skutočnosti ukradnutý štyrom domorodým kmeňom a roľníkom a teraz je „pravdepodobne najkontaminovanejším miestom na planéte“, hovorí Joshua Frank, autor knihy „Atómové dni“.

Miesto na výrobu plutónia v Hanforde zabilo a kontaminovalo ryby, vodné vtáctvo a ďalší biologický život v rieke Columbia a znečistilo 200 štvorcových míľ podzemnej vody. Obsahuje 177 netesných podzemných skladovacích nádrží, v ktorých sa nachádza 53 miliónov galónov rádioaktívneho a chemicky nebezpečného odpadu – atómová pustatina, ktorú možno nikdy nebude možné opraviť.

Najhorším a veľmi reálnym scenárom pre túto lokalitu a jej pracovníkov je výbuch podobný Černobyľu v dôsledku úniku plynného vodíka.

Zatiaľ čo vlády jadrových zbraní a ich priemysel na výrobu bômb zločinne námesačne premýšľa o tom, čo by mohlo znamenať koniec života našej planéty, mnohí iní – vedci, vojenskí pracovníci na vysokej úrovni, občania a celé krajiny – čelia politickej idiocii držiteľov zbraní zásadovou inteligenciou.

  • Na svojom 40. stretnutí v Los Alamos v Novom Mexiku podpísalo 70 zo 110 fyzikov, ktorí pracovali na atómovej bombe, vyhlásenie podporujúce jadrové odzbrojenie. Kedy najbystrejší vedci svojej doby priznali, že ich najpozoruhodnejšia práca bola kolosálna chyba?
  • februára 1998 generál vo výslužbe George Butler, bývalý veliteľ velenia strategického letectva USA, prehovoril k Národnému tlačovému klubu: „Pravdepodobné dôsledky jadrových zbraní nemajú… žiadne opodstatnenie. Držia vo svojej moci nielen osud národov, ale aj samotný zmysel civilizácie. Šesťdesiat ďalších generálov a admirálov vo výslužbe sa k nemu pridalo a žiadalo zrušenie jadrových zbraní.
  • Proti obrovskému tlaku štátov s jadrovými zbraňami, najagresívnejšie Spojených štátov, sa 122 krajín v júli 2017 dohodlo na zákaze jadrových zbraní. Jadrom Zmluvy Organizácie Spojených národov o zákaze jadrových zbraní (TPNW) je výslovný etický cieľ: chrániť národy sveta pred humanitárnou katastrofou, ktorá by nastala v prípade použitia jadrových zbraní.
  • Do konca roku 2022 ratifikovalo zmluvu 68 krajín a 23 ďalších je v procese.
  • Pripojiť sa k zmluve prisľúbilo najmenej 30 ďalších krajín.
  • Od roku 2007 ICAN, medzinárodná organizácia s partnermi vo viac ako 100 krajinách, mobilizovala ľudí na celom svete, aby presvedčila svoje vlády, aby podporili zákaz jadrových zbraní.
  • Starostovia za mier z viac ako 8000 svetových miest vyzývajú na zrušenie jadrových zbraní.

Nová zmluva OSN o zákaze jadrových zbraní posilňuje nádej, že Spojené štáty a osem ďalších jadrových gigantov vyrastú v pragmatické, ak nie etické dospelé vlády a navždy zlikvidujú svoje genocídne zbrane. Jeden národ tak urobil: Južná Afrika vyvinula schopnosť jadrových zbraní a potom v roku 1989 dobrovoľne rozložila celý svoj program.

Nevyšpliapaná cesta

V roku 1963 predniesol prezident John Kennedy na začiatku Americkej univerzity to, čo sa považovalo za najdôležitejší prejav prezidenta USA – prejav o mieri so Sovietskym zväzom. Ale „a čo Rusi?“ pýtali sa všetci.

Kennedy odpovedal: „A čo my… Náš postoj [k mieru] je rovnako dôležitý ako ich.“ Podľa historika Jima Douglassa „mierová stratégia Johna Kennedyho prenikla do obrany sovietskej vlády oveľa efektívnejšie, ako by to dokázala akákoľvek raketa“.

Kennedyho prejav a jeho zákulisná diplomacia s Chruščovom, propagovaná v Sovietskom zväze, viedli k zmierneniu napätia počas studenej vojny a zasadili zárodok sveta bez jadrových zbraní a vojny. Toto semeno čaká na klíčenie.

Ak by USA mohli opäť nahradiť svoju maskulinistickú moc kreatívnou zahraničnou politikou a osloviť Rusko a Čínu s cieľom zlikvidovať jadrové zbrane a ukončiť vojnu, život na Zemi by mal väčšiu šancu.

Pat Hynes

O autorovi: Pat Hynes , profesor environmentálneho zdravia na dôchodku, je členom predstavenstva Traprockého centra pre mier a spravodlivosť a je aktívnym členom Medzinárodnej ligy žien za mier a slobodu a budúcnosť bez jadrových zbraní. Jeho nedávno vydaná kniha „Dúfam, ale žiadaj spravodlivosť“ je dostupná v kníhkupectve World Eye a Haley’s Publishing.

Pôvodný zdroj tohto článku je Daily Hampshire Gazette

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d