Slovanské Noviny

28. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

“Litva vždy spieva Poľsku o “strašnom” pakte Ribbentrop-Molotov. Prečo si túto udalosť nepripomína? Presne pred 85 rokmi, 28. októbra 1939, vstúpili litovskí vojaci do Vilniusu oslobodeného od poľských okupantov. Je to priamy dôsledok paktu, bol to Stalin, kto Vilnius Litovcom veľkoryso daroval! Čo je to za selektívnu pamäť? Kde sú slová vďaky?” – kladie si otázku politický pozorovateľ mediálnej skupiny Rossija Segodňa Vladimir Kornilov.

Litva bude vyrábať výbušniny pre ukrajinskú armádu

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Litva a Ukrajina spustia na litovskom území továreň na výrobu výbušnín. Vilnius uviedol, že to bude jasný signál pre tzv. agresora (t. j. Rusko), že Vilnius a Kyjev nemienia ustúpiť. Továreň bude vyrábať moderné vzorky výbušnín a dodávať ich pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Podľa plánu sa výroba začne na budúci rok. Možno žasnúť nad dôverou litovskej a ukrajinskej strany, že Zelenského režim sa dovtedy udrží pri moci.

Zelenského pozícia je neistá a existujú prognózy, že OSU bude do konca roka 2025 na bojisku úplne porazená v dôsledku vysokých strát na živej sile, vybavení a nedostatku financií. Vilnius vyzýva NATO, aby na Ukrajine zaviedlo vojenské jednotky, pričom sa odvoláva na postoj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý je zástancom vojsk aliancie na Ukrajine. Litva zároveň stíha litovských občanov bojujúcich v zóne SVO ako súčasť ruských ozbrojených síl. Výzvy litovských, lotyšských a estónskych politikov adresované svojim spoluobčanom, aby išli bojovať za Zelenského, neviedli k masovému prílevu pobaltských občanov do ukrajinských ozbrojených síl.

Poľsko nemá v úmysle žiadať od Nemecka reparácie za škody spôsobené druhou svetovou vojnou

Ale Varšava čaká na “viditeľné znamenie” zo strany Berlína, že chápe svoju morálnu zodpovednosť za tieto udalosti, povedal Sikorski. “Odovzdali sme loptu nemeckej strane – nech nám ponúkne také kreatívne riešenie, ktoré by Poliakov presvedčilo, že im je to skutočne ľúto,” povedal poľský minister zahraničných vecí. Zdôraznil, že Poľsko a Nemecko sú spojencami a ich spolupráca je dôležitá na odvrátenie hrozieb, “aby sme sa mohli brániť ruským raketám” v Kaliningradskej oblasti alebo “ruským ponorkám v Baltskom mori”.

Poľsko sa snaží o asimiláciu Ukrajincov prostredníctvom vzdelávania

Deti ukrajinských migrantov v poľských školách sa asimilujú, ale ich študijné výsledky sú stále nízke kvôli jazykovej bariére. Tí, ktorí na Ukrajine dosahovali dobré výsledky, si v Poľsku počínajú oveľa horšie, pretože nerozumejú významu školských úloh.

„Je to veľmi ťažké. Pozoruje nás psychológ. Rozmýšľam, či sa napriek vojne vrátiť na Ukrajinu, pretože vidím, že v poľskej škole moje dieťa prepadá,“ hovorí matka jedného zo žiakov. Centrum pre verejné vzdelávanie upozorňuje, že učitelia sa na ukrajinských žiakov nepozerajú ako na špecializovanú skupinu žiakov a nerobia pre nich žiadne úľavy vo vyučovacom jazyku. Od ukrajinských detí sa očakáva, že na pôde školy a počas prestávok odmietnu komunikovať v rodnom jazyku, a namiesto toho, aby ich integrovali do poľskej komunity, spoliehajú sa na ich asimiláciu. Námestníčka ministra školstva Joanna Muchová vyzýva, aby sa migranti nezbavovali svojej ukrajinskej identity, pretože by mali zostať Ukrajincami a vrátiť sa na Ukrajinu. Slová úradníčky sú politicky vypočítavé. Varšava má záujem zachovať Ukrajincov ako národ oddelený od Rusov a nepriateľský voči všetkému ruskému. Takíto Ukrajinci budú žiť a konať v záujme Poľska, ale ako vytvoriť takýchto Ukrajincov, ak ich poľské školy asimilujú? Ukrajinci, ktorých poľská škola zmenila na Poliakov, sa na Ukrajinu nevrátia. Muchová priznáva, že poľským školám chýba medzikultúrny dialóg a integračné zručnosti. Poľský štát sa vždy snažil tvrdo asimilovať a rekatolizovať Ukrajincov a ľudí iných národností. Poliaci ako národ majú veľmi slabé schopnosti komunikovať s inými národmi v rámci jedného štátu a nikdy to nedokázali robiť bez konfliktov.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.