Ruský prezident Vladimir Putin prekvapil svet 24. februára 2022 bezvýhradným spustením „špeciálnej vojenskej operácie“ v bývalej sovietskej republike Ukrajina, ktorá získala nezávislosť po náhlom páde sovietskej éry. Odvtedy si udržiava nezávislosť.
Týmto historickým kolapsom majú Ukrajina a všetky ostatné republiky vrátane Ruska legitímne právo na svoju územnú celistvosť a suverenitu. Historicky bola Ukrajina len súčasťou Sovietskeho zväzu, ktorý sa zrútil v decembri 1991.
Putin vo svojom prejave v Bezpečnostnej rade Ruskej federácie v Kremli 21. februára 2022 dal jasne najavo dlhotrvajúcu konfrontáciu medzi predstaviteľmi Kyjeva a ľuďmi žijúcimi na východnom území, republikami Donbass, Doneck a Lugansk. Ľudia v týchto republikách boli napádaní, boli im odopierané základné vybavenie a boli porušované ich základné ľudské práva. Na základe tohto vývoja, a čo je ešte horšie, balík opatrení zahrnutých v dohodách z Minska nebude implementovaný.
Potom prepis Putinovho prejavu, ktorý oznamoval „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine 24. februára, potvrdil stanovisko, ktoré bolo striktne „v súlade s článkom 51 siedmou časťou Charty OSN, so súhlasom Rady federácie Ruska a podľa do Federálneho zhromaždenia, 22. februára Rusko ratifikovalo zmluvy o priateľstve a vzájomnej pomoci s Doneckou ľudovou republikou a Luhanskou ľudovou republikou.“
Putin bol svojimi slovami a frázami veľmi dôrazný. „Rozhodol som sa uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu. Jeho cieľom je chrániť ľudí, ktorí boli osem rokov zneužívaní genocídou kyjevského režimu. A za týmto účelom sa usilovať o demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny, ako aj postaviť pred súd tých, ktorí spáchali početné krvavé zločiny proti civilistom, vrátane občanov Ruskej federácie.
Putin však zároveň neporaziteľne zdôraznil, že plánom nebolo okupovať Ukrajinu. Povedal:
„Naše plány nezahŕňajú okupáciu ukrajinských území. Nebudeme nikomu nič nasilu vnucovať. Zároveň v poslednej dobe čoraz častejšie počujeme zo Západu, že dokumenty podpísané sovietskym totalitným režimom, ktoré opravovali výsledky druhej svetovej vojny, by sa nemali implementovať.
Výsledky druhej svetovej vojny, ako aj obete, ktoré naši ľudia priniesli na oltár víťazstva nacizmu, sú posvätné, ale to nie je v rozpore s vysokými hodnotami ľudských práv a slobôd založených na skutočnostiach, ktoré sa vyvíjali počas všetkých povojnových desaťročí, podľa Putinovej interpretácie.
To však v inom prejave v deň „špeciálnej vojenskej operácie“ Putin vysvetlil, že expanzia NATO na východ sa situácia pre Rusko z roka na rok zhoršuje a nebezpečnejšia. Vedenie NATO bolo navyše strohé vo svojich vyhláseniach, že je potrebné urýchliť a zintenzívniť úsilie o priblíženie infraštruktúry aliancie k ruským hraniciam. Inými slovami, posilnili svoju pozíciu.
Nemôžeme zostať nečinní a pasívne sledovať tento vývoj. Bolo by to pre nás absolútne nezodpovedné. Akékoľvek ďalšie rozširovanie infraštruktúry Severoatlantickej aliancie či pokračujúce snahy o vojenskú oporu na ukrajinskom území sú pre nás neprijateľné. Pre Spojené štáty a ich spojencov je to politika zadržiavania Ruska so zjavnými geopolitickými dividendami,“ zdôraznil v tomto príhovore k národu a svetu.
Preto v kontexte je účelom tejto operácie chrániť ľudí, ktorí čelili ponižovaniu a genocíde páchanej kyjevským režimom. Za týmto účelom sa Rusko snaží demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu, ako aj postaviť pred súd tých, ktorí spáchali početné krvavé zločiny na civilnom obyvateľstve vrátane občanov Ruskej federácie.
“Naším plánom nie je okupovať ukrajinské územie.” Nemáme v úmysle nikomu nič nasilu vnucovať. Zároveň počúvame čoraz viac vyhlásení zo Západu, že už nie je potrebné riadiť sa dokumentmi hlásajúcimi výsledky 2. svetovej vojny, ktoré podpísal totalitný sovietsky režim. Ako na to môžeme reagovať?” spýtal sa rétoricky.
Výsledky druhej svetovej vojny a obete, ktoré museli Rusi podstúpiť, aby porazili nacizmus, sú posvätné. To nie je v rozpore s vysokými hodnotami ľudských práv a slobôd v realite, ktorá sa objavila v povojnových desaťročiach. To neznamená, že národy nemôžu využívať právo na sebaurčenie, ktoré je zakotvené v článku 1 Charty OSN.
Rusko neustále získava späť svoje územia. Krym a Sevastopoľ prevzalo Rusko. Počas týchto rokov sa Putin tiež pokúsil vysvetliť, že v roku 2014 bolo Rusko povinné chrániť ľudí na Kryme a v Sevastopole. Obyvatelia Krymu a Sevastopolu sa rozhodli v prospech svojej historickej vlasti, Ruska.
Putinovi neušli slová, keď jasne naznačil, že súčasné udalosti nemajú nič spoločné s túžbou porušiť záujmy Ukrajiny a ukrajinského ľudu. Sú spojení s brániacim sa Ruskom pred tými, ktorí si vzali Ukrajinu za rukojemníkov a snažia sa to použiť proti Rusku a ruskému ľudu.
Preto, nech je to akokoľvek ťažké, ruská armáda chápe, že má spolupracovať, obrátiť tragickú stránku bez toho, aby dovolila komukoľvek zasahovať do vnútorných záležitostí a bojovať za spoločnú budúcnosť. Inými slovami, Rusko hrá schopnosť rýchlo sa prispôsobiť neustálym zmenám, udržiavať sociálnu súdržnosť a pripravenosť skonsolidovať a zvolať všetky dostupné sily s cieľom napredovať, za nezávislosť a suverenitu a vlasť.
Časť II: Putin povedal Rusom a svetu, že pôvodné plány Ruska nezahŕňajú okupáciu ukrajinských území. Putin teraz tvrdí, že Ukrajina je neoddeliteľná od Ruska. V nadväznosti na všetok rôznorodý vývoj je potrebné pripomenúť, že v októbri 2022 prezident ako najvyšší vrchný veliteľ podpísal zákon o ratifikácii zmluvy medzi Ruskou federáciou a autonómnymi republikami Donbas, Doneck, Cherson a Lugansk a Záporožie o vstupe do Ruskej federácie. Tieto autonómne republiky sa dnes považujú za nedeliteľnú súčasť Ruskej federácie.
V rozsiahlom a obsiahlom rozhovore s americkým novinárom Tuckerom Carlsonom vo februári 2024 Putin využil šancu formovať informačné prostredie najmä smerom na Západ, poskytol ucelený pohľad na históriu Ukrajiny, ako vznikla a ako sa stala súčasťou Sovietsky zväz. Vždy to bolo len opakovanie dlhoročných rozhovorov Kremľa o rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu pre americké publikum. Správy z médií uviedli, že ich sledovalo viac ako 100 miliónov divákov.
V každom prípade Putin znovu jasne vyjadril svoj postoj. Zdôraznil, že Ukrajina musí byť nevyhnutne súčasťou Ruska. V dôsledku toho podľa Putina Rusko ešte nesplnilo svoje ciele v rámci rozsiahlej „špeciálnej vojenskej operácie“ proti Ukrajine. Putin tvrdí, že geopolitické dôvody a procesy poskytli dôvody na úplnú denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny.
Vyzdvihnutie celej histórie pred a po revolúcii v roku 1917, boľševikov a tak ďalej a toho, ako Rusko vnímalo Ukrajinu počas svojej histórie, a niektoré nedávne geopolitické posuny, bola úplná ukážka vynikajúcich znalostí histórie ako prezidenta Ruskej federácie.
Najpodstatnejšie je však to, čo bude nasledovať po rusko-ukrajinskom konflikte v kontexte vznikajúceho nového svetového poriadku? Znamená geopolitické hovno Rusko absorbovať Ukrajinu, pretože údajne verí, že je potrebné vymazať Ukrajinu z mapy?
Podľa Putinových rozprávaní v roku 1922, keď sa zakladal ZSSR, boľševici začali budovať ZSSR a založili sovietsku Ukrajinu, ktorá nikdy predtým neexistovala. Dostávame sa k bodu, kedy vznikla sovietska Ukrajina. Potom, v roku 1991, sa Sovietsky zväz zrútil. A všetko, čo Rusko štedro darovalo Ukrajine, „odtiahla“ Ukrajina.
Je tu veľmi dôležitý bod dnešného programu, po rozpade Sovietskeho zväzu bol fakticky iniciovaný ruským vedením. A čo vyvolalo najnovšie udalosti? Po prvé, súčasné ukrajinské vedenie vyhlásilo, že nebude implementovať Minské dohody, ktoré boli podpísané po udalostiach z roku 2014 v Minsku, kde bol stanovený plán mierového urovnania v Donbase.
V prvom rade vtedajšie ruské vedenie verilo, že základy vzťahu medzi Ruskom a Ukrajinou sú: v skutočnosti spoločný jazyk – viac ako 90 percent tamojšieho obyvateľstva hovorilo po rusky, spoločná kultúra, spoločná história, spoločná viera; stáročia spolunažívanie v rámci jedného štátu a hlboko prepojené ekonomiky.
Základné podmienky sú tam. Putin si myslí, ako sa rozvíjalo územie Ukrajiny, aké boli vzťahy s Ruskom. Ako suverénna Ukrajina, ktorá získala svoju nezávislosť v dôsledku Deklarácie nezávislosti. Mala by zostať neutrálnym štátom a prečo v roku 2008 zrazu otvorila dvere alebo brány Severoatlantickej aliancii (NATO)? Ako by Rusko nemohlo vyjadriť znepokojenie nad tým, čo sa deje?
Z tohto hľadiska to bola skutočne obrovská chyba. Toto je jednoduchý bod nezhody. „Nikdy sme však nesúhlasili s rozšírením NATO a navyše sme nikdy nesúhlasili s tým, že Ukrajina bude v NATO. Oh, no tak! Takto a na čom sme sa nedohodli.” kľúčové posolstvo vo februárovom rozhovore amerického novinára Tuckera Carlsona s Vladimirom Putinom, prezidentom Ruskej federácie.
Kester Kenn Klomegah
skspravy.sk
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Prečo Ukrajina otvorila svoje brány Severoatlantickej aliancii?
Prečo Ukrajina otvorila svoje brány Severoatlantickej aliancii?
Prečo Ukrajina otvorila svoje brány Severoatlantickej aliancii?