Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Aké jednotky na skladovanie energie poznáte? Väčšina si pamätá iba nabíjateľné batérie. Existujú však aj zotrvačníky a super zotrvačníky – takzvané „zotrvačné akumulátory“ – zariadenia schopné akumulovať a ukladať obrovské množstvo kinetickej energie. Zaujímavým príkladom je zariadenie, ktoré vytvoril a patentoval sovietsky vedec, profesor a inžinier Nurbei Gulia.

Čo je super zotrvačník Gulia

Zotrvačník ste pravdepodobne videli napríklad v hodinkách alebo na kľukovom hriadeli vášho auta. Jedná sa o masívne otáčajúce sa koleso, ktoré je schopné pokračovať v otáčaní ešte dlho po roztočení. Super zotrvačník je oveľa pokročilejšie zariadenie, ale s rovnakým kolesom v jadre. Aby sa minimalizovali straty trením počas otáčania, je koleso super zotrvačníka umiestnené vo vákuovom puzdre a/alebo je umiestnené na magnetických závesoch. Približne taký bol návrh, ktorý navrhol Gulia v roku 1964 a bol maximálne podrobne popísaný v jeho knihe „Inerciálne energetické akumulátory“.

Vedec vytvoril niekoľko verzií svojho super zotrvačníka, ktorý mohol akumulovať brzdnú energiu alebo byť napájaný priamo z elektromotora a poskytovať akumulovanú zotrvačnosť s najvyššou účinnosťou – 98 %. Žiadny z dnes klasických existujúcich motorov nemôže pracovať s takou účinnosťou. Pokiaľ ide o energiu, ktorú je tento super zotrvačník schopný uložiť, je to mnohonásobne viac, ako dokáže uložiť aj moderná batéria rovnakej veľkosti a hmotnosti. Napríklad super zotrvačník s hmotnosťou 150 kg, zostavený z moderných kompozitných materiálov, je schopný poskytnúť osobnému automobilu dojazd až 2 milióny km! Čiže išlo o prevratný vynález, ktorý mohol obmedziť používanie uhľovodíkových palív už v tej dobe.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Testovanie a prevádzka

Prvé zotrvačníky vyrobené profesorom Gulia samozrejme neboli také dokonalé. Napriek tomu vo svojich schopnostiach prekonali všetky akumulátory, ktoré v tej dobe existovali. Z prevádzkového hľadiska zariadenie fungovalo tiež dobre. Bolo nainštalované na niekoľkých vzorkách autobusov v Kursku a bol vyrobený aj nákladný automobil, v ktorom bol hnacím motorom super zotrvačník s motor-generátorom. Už v tej dobe pri ešte nedokonalom super zotrvačníku, šetril v autobusoch 40 % benzínu.

Zdalo sa, že ZSSR má jedinečný stroj, ktorý sa môže stať svetovou senzáciou a posunúť priemysel krajiny na novú úroveň. A to všetko s minimálnymi nákladmi a prakticky bez poškodenia životného prostredia. Začiatkom 70. rokov bolo však financovanie projektu zo strany štátu zastavené a Guliove opakované pokusy presadiť ho svojpomocne, nenašlo podporu vo vláde.

Prečo nie?

Jevgenij Zolotov v knihe „Prekliatie akumulácie alebo prečo ste nepočuli o super zotrvačníku?“ hovorí, že iniciátorom ukončenia projektu bolo najskôr ministerstvo priemyslu ZSSR a neskôr ho podporilo vedenie KGB. Na prelome 60. a 70. rokov stál benzín v Sovietskom zväze kopejky, a preto nikto nechcel investovať peniaze na zavedenie super zotrvačníka. A od roku 1973 sa v dôsledku ropnej krízy náklady na ropu viac ako štvornásobne zvýšili a vynález Gulia sa zmenil z nepotrebného na škodlivý. Napokon, keby sa to dostalo do Európy alebo USA, potom by jednoducho prestali kupovať sovietsku ropu. To znamená, že fungujúci revolučný vynález sa stal hrozbou pre bezpečnosť štátu..

V súčasnosti sa vynález Gulia využíva hlavne v Nemecku, kde šetrí množstvo energie a autor ho tam ďalej zdokonaľuje. Najnovšie ho budú vyrábať z grafénu, čo 50 krát zlepší jeho parametre. A samozrejme, už rôzne verzie super zotrvačníka inštalujú do určitých autobusov v USA, aj vo Veľkej Británii…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.