Moderný sedemdňový týždeň nebol vždy – v dávnych dobách bolo všetko inak.
Starí Kelti a Slovania mali 9-dňový týždenný cyklus. Sedemdňový variant sa rozšíril neskôr a pochádzal pravdepodobne z Babylonu. V Biblii je príbeh o sedemdňovom stvorení sveta rovnaký ako z mezopotámskeho mytologického zdôvodnenia týždňa.
Pred krstom Ruska domorodí obyvatelia – Slovania – používali svoj starý špeciálny systém chronológie. Ako už bolo spomenuté vyššie, v predkresťanských časoch mala väčšina slovanských kmeňov týždeň 9 dní, a nie 7 dní, ako v modernom svete. Staroveké legendy Slovanov hovoria, že okolo Midgard-zeme sa otáčali tri mesiace. Dve vlastné a jedna priťahovaná z mŕtvej planéty Dei (teraz je to pás asteroidov). Vlastný mesiac Mesiac je náš moderný mesiac, ale vtedy mal periódu rotácie okolo Zeme 40 dní. Priťahovaný mesiac Závoj s dobou rotácie 13 dní. A malý vlastný mesiac Lelja s dobou rotácie 9 dní. Samotná planéta Zem urobila úplnú revolúciu okolo Slnka za 360 dní (to znamená, že starý kruhový objazd bol rovný 360 dňom). Odtiaľ máme predstavu, že každý úplný kruh sa rovná 360 stupňom. V starovekom kruhovom objazde bolo 9 mesiacov (podľa názvu veľkého mesiaca) a každý mesiac sa rovnal 40 dňom (v súlade s rotačným obdobím mesiaca 9 * 40 = 360). Týždeň sa rovnal 9 dňom podľa doby rotácie mesiaca Leli (našich zosnulých si stále pripomíname 9. a 40. deň). Potom došlo k planetárnym katastrofám a planéta Zem striedavo strácala dva svoje mesiace – Lelju a Fatu. V dôsledku týchto katastrof získala Midgard-Zem sklon rotačnej osi a zmenila rýchlosť svojej rotácie, preto sa kruhový objazd zvýšil na 365 dní a zostávajúci Mesiac sa začal otáčať s periódou 28 dní.
Starodávna slovanská chronológia bola spojená s rotáciou vesmírnych objektov, ktoré v tom čase existovali. Rok (alebo Leto) u Slovanov nepozostával z 12, ako je teraz zvykom, ale len z 9 mesiacov. Po kolapse mesiacov boli vykonané úpravy a slovanský kalendár sa stal plným alebo nepárnym mesiacom (každý mal 41 dní) a neúplným (párnym) – každý 40 dní (takže sa kruh zväčšil na 365 dní a kruh zostal 360 stupňov), týždeň zostal 9 dní.
Názvy dní v staroslovanskom predkresťanskom kalendári a ich význam :
- pondelok. Deň, ktorý prišiel po týždni – „po týždni“. U Slovanov bol vždy po sviatku pracovný deň.
- utorok. Druhý deň v týždni. V tento deň pracovali aj Slovania.
- Triteinik. Tretí deň je už tradične oddychový, ale aj „rýchlovybíjací“.
- štvrtok. Pracovný deň.
- piatok. Piaty a prostredný deň slovanského týždňa. V piatok sa už tradične dalo pracovať, no tvrdej práci sa v tento deň neprialo.
- Šesť. Šiesty deň v týždni bol pre Slovana „voľným“.
- Sedem alebo týždeň. Na 7. deň si Slovania zvyčajne zariadili odpočinok od každodenných starostí.
- okt. Ôsmy alebo „ôsmy“ deň slovanského týždňa. V tento deň sa ľudia snažili všetko dokončiť.
- Týždeň. Už samotný názov napovedá, že 9. deň Slovania nič nerobili, ale oddychovali a zabávali sa. V tento deň sa chodilo na návštevy, konali sa hostiny a slávili sa svadobné obrady.
Po príchode kresťanstva do Slovanských národov začala cirkev presadzovať reformy takmer vo všetkých sférach života. To platí aj pre kalendár.
Výskumníci sa domnievajú, že slovanský 9-dňový týždeň sa zmenil na „moderný“ 7-dňový týždeň na základe skutočnosti, že Lelja zomrela a už neovplyvňovala pozemské udalosti. Druhým dôvodom bolo, že takto bolo jednoduchšie vypočítať rôzne udalosti.
Slovanské Noviny
Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU
Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“
Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú
Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!
Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach
Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch
Rusi nasadili smrtiace drony
November 1989 bol kolosálny podvod
Spiknutí zvané „sametová revoluce“
SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov
VIDEO: Bývalý študentský vodca v roku 1989 Igor Chaun o Nežnej revolúcii a súčasnej spoločnosti 35 rokov po, ktorá si opäť žiada návrat k demokracii a k normálnemu & slobodnému svetu
“Pogrom” alebo provokácia Mossadu? Kto skutočne zinscenoval nepokoje v Amsterdame?
“Prečo rakety lietajú okolo hôr v oblasti Mukačeva?”: Ukrajinci komentujú masívne ruské útoky
Fínsko chce, aby vojna na Ukrajine pokračovala. Zabudli na svoju ťažkú porážku v druhej svetovej vojne?
Útokmi dronov na Moskvu mohli sondovať trasy pre rakety: Ako drony doleteli k hlavnému mestu a… zahynuli
Čistka v spravodajských službách USA bude zverená odporkyni kyjevského režimu
Ďalší mohutný raketový úder na bunker Zelenského v Kyjeve
Video: Estónci s Britmi varovali Putina … vyhodili do vzduchu vlastný most
Po Trumpovej nominácii Roberta F. Kennedyho juniora za nového amerického ministra zdravotníctva akcie farmaceutických firiem na európskych burzách poklesli
Ruská armáda podnikla masívny vzdušný útok na viacero cieľov na Ukrajine. V Kyjeve museli odstaviť elektrinu. Poľsko aktivovalo svoje vojenské letectvo
zo sekcie
Prečo bolo deväť dní v týždni a teraz ich je sedem?
Prečo bolo deväť dní v týždni a teraz ich je sedem?
Prečo bolo deväť dní v týždni a teraz ich je sedem?