Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Naše deti sú v hroznom emocionálnom stave… Navyše za posledných 15 rokov sú štatistiky duševných porúch u detí desivé:

-každé piate dieťa má duševné poruchy;

-poruchy pozornosti sa zvýšili o 43 %;

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

-depresia u dospievajúcich sa zvýšila o 37 %;

-frekvencia samovrážd medzi deťmi vo veku 10 – 14 rokov sa zvýšila o 200 %.

Čo ešte potrebujeme, aby sme čelili pravde? Nie, odpoveď nie je zlepšovať diagnostické možnosti! Nie, takto sa nerodia! …nech je pre nás akokoľvek bolestivé si to priznať, v mnohých prípadoch sme to MY, rodičia, ktorí musíme svojim deťom sami pomôcť!

Aký je problém?

Moderné deti sú zbavené základov zdravého detstva, ako sú:

1. Citovo dostupní rodičia.

2. Jasne definované hranice a pokyny.

3. Zodpovednosť

4. Vyvážená strava a dostatočný spánok.

5. Pohyb a čerstvý vzduch.

6. Kreatívne hry, komunikácia, voľný čas.

Namiesto toho majú deti:

1. Roztržitých rodičov.

2. Rozmaznávanie rodičov, ktorí svojim deťom dovolia všetko.

3. Pocit, že im je každý človek niečo dlžný a za všetko.

4. Nevyvážená strava a nedostatočný spánok.

5. Sedavý domáci životný štýl.

…Nekonečná stimulácia, technologická zábava, okamžité uspokojenie. Dá sa v takýchto nezdravých podmienkach vychovať zdravá generácia? Samozrejme, že nie! Ako vidíme, následky sú hrozné. Za stratu normálneho detstva doplácajú deti stratou emocionálnej pohody.

Ak chceme, aby naše deti vyrastali šťastné a zdravé, musíme sa zobudiť a vrátiť sa k základom. 

1. Stanovte si limity a pamätajte, že ste rodičom svojho dieťaťa, nie len jeho priateľom.

2. Poskytnite deťom to, čo potrebujú, nie to, čo chcú. Nebojte sa deti odmietnuť, ak ich túžby nezodpovedajú ich potrebám.

3. Kŕmte ich zdravými potravinami a obmedzte fastfood občerstvenie.

4. Strávte hodinu denne v prírode.

5. Každý deň si doprajte rodinnú večeru bez elektroniky.

6. Hrajte spoločenské hry.

7. Každý deň zapájajte dieťa do domácich prác (skladanie bielizne, odkladanie hračiek, vešanie bielizne, triedenie vriec, prestieranie stola a pod.).

8. Uložte svoje dieťa do postele v rovnakom čase, nedovoľte mu vziať si do postele pomôcky.

9. Učte deti zodpovednosti a samostatnosti. Nechránte ich pred menšími problémami. To ich učí prekonávať životné prekážky.

10. Neskladajte a nenoste dieťaťu batoh, nenoste mu zabudnuté jedlo/domáce úlohy do školy, nešúpte 5-ročnému dieťaťu banán. Naučte ich, aby to všetko robili sami. Učte trpezlivosti a dajte možnosť slobodne tráviť čas, aby nemalo dieťa možnosť nudiť sa a tak môže prejaviť svoje tvorivé impulzy.

11. Neobklopujte svoje dieťa neustálou zábavou.

12. Nedávajte technológiu ako liek na nudu.

13. Nepodporujte používanie pomôcok pri jedle, v aute, v reštaurácii, v obchode. Nechajte detské mozgy naučiť sa zbaviť „nudy“ samy.

14. Buďte emocionálne k dispozícii a učte svoje deti sociálnym zručnostiam.

15. Nenechajte sa rozptyľovať telefónom pri komunikácii s dieťaťom.

16. Naučte svoje dieťa zvládať hnev a podráždenie.

17. Naučte svoje dieťa hovoriť ahoj, prosím, Ďakujem, prepáč… správať sa slušne pri stole a v rozhovore.

18. Udržujte citové spojenie: usmievajte sa, bozkávajte, šteklite dieťa, čítajte mu, tancujte, skáčte …

Musíme zmeniť naše deti, inak dostaneme celú generáciu na tabletky! Ešte nie je neskoro, no zostáva stále menej a menej času…

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d