Slovanské Noviny

29. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Účelom ľudských práv je chrániť jednotlivca pred neoprávnenými zásahmi štátu a jeho orgánov. Priznaním ľudského práva sa štát sám zaväzuje priznané právo dodržiavať a neporušovať. Na to, aby bol tento účel splnený, musí byť priznanie „práv“ právne záväzné! Tam, kde má jeden právo, má ten druhý povinnosť. Pri ľudských právach má jednotlivec právo a štát a jeho orgány povinnosti! Nikdy, opakujem nikdy nie naopak!

To, čo nám predviedli jednotliví členovia vlády SR na čele s Igorom Matovičom, bol jasný signál toho, že Slovenská republika sa pomaly, ale isto z tzv. mapy materiálnych právnych štátov stráca. Každý jednotlivec je totiž „klientom“ štátu. Štát mu poskytuje určité služby, ktoré sú presne stanovené v zákonoch. Ak jednotlivec splní zákonom stanovené podmienky, štátny orgán nemá právo „uvažovať“, či žiadosti klienta vyhovie. Jednoduchý príklad: vydanie občianskeho preukazu. Ak občan SR dovŕši vek 15 rokov a splní aj formálne náležitosti presne špecifikované v zákone (žiadosť, lehoty, potrebné doklady, napr. rodný list apod.), žiaden z úradníkov vykonávajúci túto štátom zverenú funkciu nesmie zneužívať svoje postavenie na to, aby si povedal, že „tomuto vydám, henten sa mi však nepáči, ten doklad totožnosti nedostane!“

Slovenská republika zastúpená vládou SR vymyslela „dobrovoľné“ testovanie. Takto to aspoň prezentovali na prvej tlačovke. Čo sa týka „sľubovanej“ demisie predsedu vlády SR, o tom som písala minule. Dôvody, prečo to prezentoval takto, som rozviedla. Teraz však ide o to, ako sa k celému „dobrovoľnému“ testovaniu postavíme. Áno, chápem, že niekto si nemôže dovoliť zostať bez práce. Chápem, že mnohí na to testovanie pôjdu, lebo sa boja straty zamestnania. Otázkou pre mňa však zostáva, či nie je prispôsobenie sa jednotlivca vládou nadiktovaným požiadavkám cestou k neslobode. Reči predsedu vlády SR o tom, ako sa „musíme zrieknuť časti slobody pre väčší cieľ“, sú demagógiou, zavádzaním toho najhrubšieho zrna!

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pripadám si ako v tom príbehu o líške. Líška, chytená do pasce, ktorú tam nastražil lovec, v nej však nezostane. Ona si radšej odhryzne nohu, aj keď vie, že potom s určitosťou umrie, ale umrie slobodná! Chápem, že toto je niečo, čo nedokáže hocikto, už len s ohľadom na rodinu a pocit zodpovednosti voči osobám závislým od jej či jeho príjmu! Preto nikoho nesúdim, ak sa testovania zúčastní. Prosím iba o jedno! Vy nesúďte mňa, ak sa organizovaného šialenstva tohto pána a ministrov vlády SR, ktorí rozmýšľali len a len nad tým, ako vybabrať s podnikateľmi, s malými a strednými podnikmi, so živnostníkmi, nezúčastním a testovať sa nedám! A určite budem apelovať aj na svojich rodičov, aby to kvôli podmienkam, kde by museli stáť v rade hodinu a pol a mrznúť, nepodporili svojou účasťou. Ich rozhodnutie však budem akceptovať a nebudem ich za to súdiť. Nemám na to právo!

Pre mňa sú ľudské práva otázkou princípov. Ochranu pred útokom a útočníkom na tento typ práv považujem za veľmi dôležitú. Prečo? Najlepšie to vystihol Alexander Solženicyn:
„Čiara, ktorá oddeľuje dobro od zla, pretína srdce každého človeka!“

Foto: RTVS

zdroj: fb Judita Laššáková

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d