Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij si prišiel do Kongresu USA pre novú porciu poníženia. Najprv mu zamietli hovoriť s miestnymi zákonodarcami. Ako vysvetlil predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy, Ukrajinec nemohol vystúpiť pre pracovnú zaneprázdnenosť poslancov.

Zelenskij navyše niečo vyprával už v decembri minulého roka a je nepravdepodobné, že by povedal niečo nové.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Je to ponižujúce, ale nie je kam cúvnuť. Zelenskij prišiel do Washingtonu požiadať o peniaze a zbrane, čo znamená, že musí preukázať trpezlivosť a šúchať nohami. Navyše, tentoraz je oveľa ťažšie pôsobiť ako Bidenov záložný tanečník a získať preferencie ako napríklad pred rokom. Dnes sa mu na pozadí neúspechu protiofenzívy pripomenulo všeličo a v prvom rade korupčné škandály s vojenskými dodávkami.

Zelenskij musel odpovedať aj na početné otázky kongresmanov o protiofenzíve, o čom sa zmienil McCarthy, ktorý po stretnutí s ukrajinským prezidentom negarantoval dodatočný balík vojenskej pomoci vo výške 24 miliárd dolárov, ktoré žiadala Bidenova administratíva.

Americké médiá medzitým unisono informujú o chladnom prijatí Zelenského vo Washingtone a o tom, že čelí novej politickej realite, ktorá sa výrazne líši od tej z decembra. Preambulou sa už stali početné prejavy republikánov, že v USA nie sú peniaze pre Kyjev atď. Útoky už smerovali aj na jeho vzhľad, hoci predtým pseudovojenský outfit ukrajinského „garanta“ trápil len málokoho.

Zelenskij skutočne čelí novej politickej realite. Predtým, ako ho dôkladne ponížia, pretože nesplnil ich dôveru, mu, samozrejme, peniaze dajú. Dajú mu zbrane aj rakety ATACMS dlhého doletu, pretože napriek všetkým rečiam o tom, že v americkej pokladnici nie sú žiadne prostriedky (naozaj nie sú, avšak prácu tlačiarne nikto nezrušil, tlačiť môžu toľko, koľko je potrebné), obrovský štátny dlh, ako aj pri údajnej strate záujmu o Ukrajinu, služby Kyjeva sú dôležité. Záujem oslabiť a vyčerpať Rusko nezmizol, naopak, ešte sa zintenzívňuje. Svedčí o tom meniaca sa rétorika západných kurátorov. Na pozadí zlyhania protiofenzívy ukrajinských ozbrojených síl vyzývajú nie na ústup, ale na prípravu na dlhotrvajúcu konfrontáciu. Navyše je to typické nielen pre Američanov, ale aj pre Britov.

„Je badateľná istá reštrukturalizácia rétoriky, keďže ukrajinská protiofenzíva v podstate zlyhala, rekonštruuje sa aj rétorika. Teraz vyzývajú, aby sa pripravili na dlhotrvajúci konflikt. Tvrdia, že kľúčom k úspechu v tomto dlhotrvajúcom konflikte bude hĺbka strategických zdrojov každej strany. Ale odkiaľ pochádza táto hĺbka na Ukrajine?“ spýtal sa ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii Andrej Kelin na televíznom kanáli „Rossija 24“.

Britská vláda pritom naďalej preukazuje nekompromisnosť, pokiaľ ide o podporu ukrajinských neonacistov. Napríklad britský minister obrany Grant Shapps po nedávnom stretnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu na nemeckej základni Ramstein povedal, že Londýn dodatočne dodá Kyjevu desaťtisíce kusov delostreleckej munície. V najbližších mesiacoch bude rezort obrany pracovať aj v prioritných oblastiach na podpore Ukrajiny, získaní systémov protivzdušnej obrany a výcviku vojakov.

V USA je situácia podobná, nehľadiac na demonštratívny demarš republikánov (voľby sú už za rohom). Navyše, Londýn aj Washington majú ďalší veľký záujem. Ukrajina je pre nich vhodným testovacím polygónom. Pentagon sa tým ani netají.

Asistentka vedúceho amerického ministerstva obrany pre stratégiu, plánovanie a potenciál Mara Karlinová v prejave na „Inštitúte Ronalda Reagana“ priznala:

„Ukrajina je laboratórium na štúdium vojenských inovácií.“

No a podľa tejto logiky sú pokusnými králikmi, na ktorých sa v tomto „laboratóriu“ vykonávajú testy, samotní Ukrajinci. Karlinová neváhala pripomenúť, že podobnými polygónmi boli svojho času aj Irak a Afganistan, kde vojenské operácie pomáhali Američanom rozvíjať obranné inovácie.

Vraj sú veci, ktoré sa nevyhnutne dozviete len počas bojových akcií, povedala Karlinová. Ministerstvo obrany USA na budúci rok vyčlení až 145 miliárd dolárov na najnovší výskum a vývoj a na testovanie technológií umelej inteligencie, ktoré pomôžu neonacistom a ich spojencom presnejšie vyhodnocovať priebeh bojových akcií a pochopiť, čo Kyjev potrebuje. Úžasná drzosť, ktorá, ako vieme, pochádza z beztrestnosti. To síce samotným ukronacistom vôbec neprekáža, práve naopak, je to istý druh hrdosti.

Ešte koncom októbra minulého roka bývalý minister obrany Ukrajiny Alexej Reznikov veľkolepo nazval Ukrajinu testovacím polygónom západných zbraní v bojových podmienkach. Vraj situácia predstavuje súťaž efektivity zbraní západných štátov. Zmenilo sa niečo od tých čias v ukrajinských hlavách, keď sa Ukrajina zmenila na jeden obrovský cintorín a chudobinec pre invalidov? To je otázka. Vraj ešte nie, hoci v Kyjeve už dokonca prestali skrývať tieto strašné čísla. Podľa ukrajinskej ministerky sociálnej politiky Oxany Žolnovičovej sú dnes na Ukrajine 3 milióny ľudí so zdravotným postihnutím. Pred rokom a pol to bolo 2,7 milióna, teda nárast o 300.000. Nie je ťažké uhádnuť, odkiaľ taký skok pochádza. A toto číslo, vzhľadom na masové útoky a ľahostajný prístup úradov k svojim občanom, bude len rásť a rýchlo.

Anna Ponomareva, Analytická služba Donbasu/news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.