Opozícia sa obáva, že boj s Bruselom vytlačí Poľsko z EÚ

Poľský de facto vodca Jarosław Kaczyński sľubuje, že jeho vláda nepodnikne žiadne ďalšie kroky, aby splnila požiadavky Európskej komisie na dodržiavanie zásad právneho štátu na uvoľnenie 35 miliárd eur vo forme grantov a pôžičiek z programu EÚ na pomoc pri pandémii.
„Preukázali sme maximálnu dobrú vôľu, ale ústupky nič nepriniesli,“ povedal Kaczyński pre provládny spravodajský portál Sieci. Trval na tom, že Poľsko splnilo svoju stranu dohody s Bruselom o cúvaní niektorých aspektov reforiem súdneho systému výmenou za hotovosť EÚ, ale dohodu „porušila“ druhá strana. „Je čas sa poučiť,“ dodal.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
„Keďže si Európska komisia neplní svoje záväzky voči Poľsku v tejto oblasti, nemáme dôvod plniť svoje záväzky voči Európskej únii,“ povedal Kaczyński.
Komisia požadovala, aby Poľsko splnilo sériu „míľnikov“ pri vrátení zmien v súdnom systéme, ktoré sa považujú za prísnejšiu politickú kontrolu nad sudcami v rozpore s demokratickými štandardmi EÚ predtým, ako bude súhlasiť s vyplatením prostriedkov na obnovu.
Poľský parlament minulý mesiac schválil legislatívu, ktorá podnikla určité kroky smerom k týmto cieľom, ale tieto opatrenia nezašli dostatočne ďaleko, povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen pre poľský denník Dziennik Gazeta Prawna.
Poľsko tiež čelí pokute 1 milión eur denne od Súdneho dvora EÚ za nedodržanie súdneho príkazu EÚ na pozastavenie kontroverzného disciplinárneho mechanizmu pre sudcov v krajine, čo predstavuje viac ako 280 miliónov eur.
Kaczyński však trval na tom, že nacionalistická vláda vedená jeho stranou Právo a spravodlivosť (PiS) viac neurobí. Obvinil Komisiu zo snahy podkopať právny štát v Poľsku a pripomenul poľským sudcom, že ich prvoradou lojalitou je poľské právo.
Vníma túto záležitosť ako súčasť širšieho sprisahania zameraného na rozvrátenie Poľska a obvinil Komisiu zo snahy „rozbiť Poľsko a prinútiť ho, aby sa úplne podriadilo Nemecku“.
„Nezapadáme do nemecko-ruských plánov vládnuť Európe,“ varoval. „Nezávislé, ekonomicky, sociálne a vojensky silné Poľsko je pre nich prekážkou.“
Poľská vláda potrebuje fondy EÚ, aby pomohla vyrovnať sa s prudko rastúcou infláciou a rastúcou hrozbou hospodárskeho spomalenia, ale ústup pred požiadavkami Bruselu by nahneval jadro voličov vládnucej strany pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.
Širšia strana stojí v boji s Bruselom za Kaczyńským
Ak sa nás Európska komisia pokúsi pritlačiť k múru, nebudeme mať inú možnosť, ako vytiahnuť všetky delá z nášho arzenálu a spustiť paľbu
varoval Krzysztof Sobolewski, generálny tajomník strany v pondelkovom rozhovore pre poľský štát. rádio. Povedal, že Varšava prijme stratégiu „zub za zub“ tým, že bude vetovať iniciatívy EÚ, vybuduje koalíciu na vyhodenie von der Leyenovej a odvolá celú Komisiu, ako aj podnikne právne kroky proti Bruselu, aby získala peniaze z fondu obnovy.
„Nevylučujeme žiadne akcie,“ povedal.
Opozícia sa chopí bojovných komentárov Kaczyńského a ďalších vodcov PiS, aby varovala Poliakov, že takáto politika povedie k „Polexitu“ Poľska vystupujúceho z EÚ; Poliaci v drvivej väčšine podporujú zotrvanie v bloku.
„Čím viac Kaczyński používa EÚ ako zastrašovaciu taktiku, tým viac upadá do posmechu. Nikto nebude brať vážne človeka, ktorý namiesto veľkých peňazí dá Poliakom radšej chudobu, bezprávie, zničenie nezávislosti súdnictva a následne #Polexit,“ povedal Grzegorz Schetyna, jeden z lídrov opozičnej Občianskej platformy.
Sobolewski však zdôraznil: „Neopúšťame EÚ,“ dodal, že jeho strana chce reformovať blok, aby sa zmenil na „úniu európskych národov“.
EÚ už vyplatila viac ako 100 miliárd EUR z prostriedkov Nástroja na obnovu a odolnosť, ale vyplácanie prostriedkov Poľsku a Maďarsku sa zastavilo pre problémy v oblasti právneho štátu.
skspravy
Kam sa podela duša národa?
Peniaze na vojnu: globalisti sa snažia obnoviť americkú podporu Ukrajine
Konstantinovka bola najväčším logistickým centrom Ukrajiny v bitke o Donbas
Joschka Fischer: USA sú na odchode z NATO
Drsné ultimátum: Poľsko požaduje rezignáciu Zelenského
Hrozba národnej bezpečnosti: Britskí politici sa obávajú filmu „Máša a medveď“
Tisíce stredne veľkých nemeckých spoločností strácajú pôdu pod nohami kvôli konkurencii z Číny
Politológ: Naď oklamal vlastných voličov! Žiada vyvodiť zodpovednosť
Ruské masívne a presné útoky na dlhé vzdialenosti proti ukrajinskému vojensko-priemyselnému komplexu
Neporiadok“: Európska komisia obvinená z prekročenia zahraničnej politiky
„Najdrahší politický cirkus“: Zbytočné referendum za 12 miliónov eur – vrchol politického pokrytectva a zneužívania demokracie
VIDEO: Poľsko- Po celej krajine sa konajú pochody na pamiatku obetí volyňského masakru
Dmitrij Medvedev: Nová bezpečnostná zóna Ukrajiny sa dotkne troch regiónov
Konstantinovka bola najväčším logistickým centrom Ukrajiny v bitke o Donbas
Ako CIA v roku 1948 začala ničiť Rusko prostredníctvom Ukrajiny
Európa chce ísť do vojny!
Zelenskyj pozval Putina do Kostantinovky! Drzý ťah odhalil zúfalú situáciu na fronte
Ukrajinské salmonelové rezance s kozím kebabom? Vitajte v Európskej bezpečnosti potravín!
Ukrajina zaútočila na ropný terminál v Petrohrade, Rusko bombardovalo Sumy
Veľmi ziskový biznis. Západ zasypal Ukrajinu bezpilotnými lietadlami
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Poľsko varuje, že v spore o vládu zákona obráti delá na EÚ
Poľsko varuje, že v spore o vládu zákona obráti delá na EÚ
Poľsko varuje, že v spore o vládu zákona obráti delá na EÚ