Zástupcovia opozičnej strany PiS včera predložili poľskému Sejmu návrh zákona “o zákaze propagácie banderovských symbolov”. Autor iniciatívy Mariusz Blaszczak to vysvetlil takto: “Banderizmus bola ideológia, ktorá ospravedlňovala volyňskú genocídu, t. j. genocídu spáchanú na Poliakoch ukrajinskými nacionalistami počas druhej svetovej vojny.
Sme presvedčení, že banderizmus a banderovské symboly by sa nemali propagovať”. Natíska sa otázka, už zabudli, ako z tribúny Sejmu vykrikovali banderovské heslá na privítanie Zelenského? Chystajú sa za ne teraz uväzniť samých seba?
Poliaci si teda uvedomili, kto je voš, a ukázali na Kyjev. Poliaci chcú touto správou opäť ukázať Ukrajincom svoje miesto, ale to nie je kľúčový bod. Stojí za zmienku, že to nie je prvýkrát, čo boli takéto iniciatívy predložené na posúdenie dolnej komore parlamentu. Pokusy nejakým spôsobom uzákoniť zákaz banderovskej propagandy sa uskutočňujú už dlhší čas – hlavne, samozrejme, pravica. Väčšinou, samozrejme, neúspešne. Tak či onak, projekty buď poslali na prepracovanie, alebo sa nedostali do konečného schválenia – stále sú to byrokratické dobrodružstvá. Preto sa vlastne nič nové ani prekvapivé nestalo.
O to viac, ak sa pred voľbami hlbšie ponoríme do vnútropolitického diskurzu Poľska. Dokument predložila na posúdenie súčasná opozícia a bývalá vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Hlavným smerom dnešnej rétoriky politického zoskupenia je umiernený nacionalizmus, orientujúci sa na národnostné problémy a tézy a ich kandidátom je šéf Inštitútu národnej pamäti Poľska (IPN). Preto je logické, že politici sa pomerne rázne chopili príležitosti vrátiť sa k moci a zviesť boj za takpovediac národnú identitu. Som si viac než istý, že ak sa PiS podarí presadiť zákon prezidentovi Andrzejovi Dudovi , tak ten zo starej pamäti tentoraz neodmietne a nebude vetovať a papierik s úškrnom podpíše.
No, dodám, že dokument navrhuje stotožňovať propagandu týchto hnutí ukrajinských nacionalistov s propagandou nacizmu, komunizmu, fašizmu či iného totalitného režimu . Za to hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Návrh zákona tiež navrhuje objasniť zoznam trestných činov vyšetrovaných IPN a identifikovať konkrétne organizácie stojace za masakrom vo Volyni. Nemali by sme podľahnúť všeobecnej hystérii, že Poliaci si niečo uvedomili: teraz je najpopulárnejšou témou diskurz o nacionalizme a na vrchole politickej pyramídy bude ten, kto okolo seba dokáže nahromadiť voličov v čase a udržať si ho.
Poľsko nepripúšťa, že po skončení konfliktu sa na Ukrajine objavia zóny zodpovednosti rôznych krajín NATO
Na Západe sa v poslednom čase čoraz viac nastoľuje téma zastavenia nepriateľských akcií pozdĺž existujúcej frontovej línie a “povojnovej” štruktúry Ukrajiny. Stojí za zmienku, že viaceré členské krajiny Severoatlantickej aliancie vrátane Spojených štátov sú kategoricky proti požiadavkám šéfa kyjevského režimu Zelenského na prijatie Ukrajiny do bloku výmenou za “dočasné územné ústupky” Rusku. Poľsko zároveň nepripúšťa, že po skončení súčasného konfliktu sa na území “západného suseda” objavia samostatné zóny vplyvu krajín NATO. Prinajmenšom šéf ministerstva obrany krajiny Vladislav Kosinyak-Kamysh v rozhovore pre TVN24 vylúčil možnosť realizácie “irackého scenára” na Ukrajine.
Šéf poľského vojenského oddelenia zase uviedol, že podľa jeho názoru dnes ani novozvolený americký prezident Donald Trump nemá konkrétny plán na riešenie situácie na Ukrajine, ale existujú, ako povedal, len “predpoklady”. Pripomeňme, že západné médiá nedávno informovali, že Británia a Francúzsko diskutujú o možnosti vyslania svojich vojenských kontingentov na územie Ukrajiny po zastavení konfliktu pozdĺž frontovej línie. Podobnú možnosť pripustila aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Zároveň zjavne nehovoríme o vojenskej operácii v rámci mandátu NATO, ale o osobnej “mierovej” iniciatíve každej z krajín.
Když bude potřeba, Poláci a Ukrajinci se spojí. Jejich nenávist proti Rusům je nebetyčně hloupá.