Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovensko sa nekončí v Bratislave. Za účasti viac ako tisíc primátorov a starostov z celého Slovenska dnes Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) usporiadalo prvý pracovný kongres v Poprade.

 Minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši na ňom spolu s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim a kolegami z ďalších ministerstiev predstavili komunálnym lídrom plán spolupráce jednotlivých rezortov na najbližšie štyri roky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Slovensko sa nekončí v Bratislave

„Začína sa nová éra komunikácie štátu so samosprávami. Nikto nesmie byť potrestaný za to, že sa nenarodil v Bratislave – verejné služby musia pre všetkých občanov Slovenska fungovať rovnako. Do programového vyhlásenia vlády sa nám podarilo dostať priority, vďaka ktorým budú regióny a samosprávy silné a sebavedomé.

Je na to nevyhnutná spolupráca štátu s vami – predstaviteľmi miest a obcí. Ale aj spolupráca jednotlivých ministerstiev navzájom. Iba vďaka spolupráci a konštruktívnej diskusii o problémoch môže štát dobre fungovať,“ vyhlásil minister.

Priority sú jasné

Medzi prioritami, ktoré sa podarilo presadiť v programovom vyhlásení vlády, je aj výrazné zjednodušenie využívania eurofondov a nový zákon o verejnom obstarávaní.

„V praxi to bude znamenať úpravu našej legislatívy tak, aby sme nezmyselne nepožadovali nič nad rámec toho, čo žiada Európska komisia. Súčasťou tejto revolučnej zmeny bude aj zavedenie jasných lehôt aj na strane štátu a úradníkov.

Ak máme nastavené lehoty na strane prijímateľa, rovnako musia byť určené lehoty aj pre štát. Samozrejme, spolu so sankčným mechanizmom. Týmto chcem tlačiť na radikálne skrátenie času, ktorého je na čerpanie extrémne málo,“ zdôraznil Richard Raši.

Nové výzvy

Komunálnych lídrov na kongrese informoval, že z nových eurofondov je v Programe Slovensko aktuálne zverejnených viac ako 50 výziev na predkladanie projektov. A to v objeme zhruba 1,7 miliardy eur a zazmluvnenie projektov je na úrovni 523 milióna eur.

„Okrem týchto výziev aktuálne posudzujeme návrhy výziev za približne 800 miliónov eur a spolu s našimi partnermi, najmä z ministerstva práce a hospodárstva, sme blízko k ich zverejneniu. Ide napríklad o zelené dotácie na zatepľovanie, obnoviteľné zdroje energie či politiku zamestnanosti,“ doplnil minister investícií.

V roku 2024 je v pláne vyhlásenie výziev v objeme zhruba cca 6,3 miliardy eur. Z toho 1,9 miliardy eur sa preinvestuje prostredníctvom Integrovaných územných investícií.

Pracujeme aj na budúcnosti

Predstaviteľov miest a obcí v Poprade ubezpečil, že už dnes sa aktívne pracuje na príprave základných rámcov ďalšieho programového obdobia. Aby malo Slovensko k dispozícii eurofondy aj po roku 2027.

„Čakajú nás veľmi náročné rokovania v Bruseli. Verím však, že ak dokážeme, že na Slovensku vieme pripravovať kvalitné projekty, môžeme na ne aj v budúcnosti získavať európske zdroje,“ dodal Richard Raši.

Na kongres, ktorý usporiadalo MIRRI SR, prišlo do Popradu viac ako tisíc starostov a primátorov z celého Slovenska.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d