Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

(TASR) – Pápež František vyhlásil, že Ukrajina by mala mať odvahu vyvesiť “bielu vlajku” a rokovať o ukončení vojny s Ruskom,

ktorá nasledovala po rozsiahlej invázii Moskvy pred dvoma rokmi a ktorá si vyžiadala už desaťtisíce obetí. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

František sa takto vyjadril v rozhovore pre švajčiarsku televíznu stanicu RSI, ktorý bol nahraný ešte vo februári, pred poslednou piatkovou ponukou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana usporiadať samit medzi Ukrajinou a Ruskom s cieľom ukončiť tento vojenský konflikt.

Erdogan predložil novú ponuku po stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským v Istanbule. Zelenskyj povedal, že hoci chce mier, nevzdá sa žiadneho územia.

Vlastný mierový plán ukrajinského lídra požaduje stiahnutie ruských vojsk z celej Ukrajiny a obnovenie jej štátnych hraníc. Kremeľ vylúčil, že by sa zapojil do mierových rokovaní za podmienok stanovených Kyjevom.

V rozhovore sa Františka pýtali na jeho postoj k diskusii medzi tými, ktorí tvrdia, že Ukrajina by sa mala vzdať, keďže nebola schopná odraziť ruské sily, a tými, ktorí tvrdia, že by to legitimizovalo kroky najsilnejšej strany. Novinár, ktorý viedol rozhovor, v otázke použil výraz “biela vlajka”.

Je to jedna z interpretácií, to je pravda,” povedal František podľa predbežného prepisu rozhovoru a čiastočného videozáznamu, ktorý v sobotu získala Reuters. Celý rozhovor sa má odvysielať 20. marca v rámci nového kultúrneho programu.

Myslím si však, že najsilnejší je ten, kto sa pozrie na situáciu, myslí na ľudí, má odvahu vyvesiť bielu vlajku a vyjednáva,” povedal František a dodal, že rokovania by sa mali uskutočniť s pomocou medzinárodných mocností.

Slovo vyjednávať je odvážne slovo. Keď vidíte, že ste porazení, že sa veci nevyvíjajú dobre, musíte mať odvahu vyjednávať,” vyhlásil pápež.

Predpokladá sa, že to bolo prvýkrát, čo František v diskusii o vojne na Ukrajine použil výrazy ako “biela vlajka” alebo “porazený“, hoci v minulosti už hovoril o potrebe rokovaní.

Človek sa môže hanbiť,” povedal František o vyjednávaní, “ale koľko mŕtvych si táto vojna ešte vyžiada? Treba vyjednávať včas, nájsť krajinu, ktorá môže byť sprostredkovateľom,” povedal František a medzi krajinami, ktoré sa ponúkli, spomenul Turecko.

Nehanbite sa vyjednávať, kým sa veci nezhoršia,” povedal František, ktorý predniesol už stovky výziev za “mučenícku Ukrajinu“.

Zelenskyj vo februári uviedol, že od invázie vo februári 2022 zahynulo 31.000 ukrajinských vojakov a že v okupovaných oblastiach krajiny boli zabité desaťtisíce civilistov.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d