Slovanské Noviny

16. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

O pápežovom vyjadrení informujú rôzne svetové médiá vrátane špecializovaných portálov Vatican Insider či spomínaného Catholic News Agency.

Je to prvýkrát, čo najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi otvorene podporil uzatváranie registrovaných zväzkov medzi osobami rovnakého pohlavia.

„Homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine. Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu. Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný. To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu. Sám som sa za to zasadzoval,“ povedal pápež v dokumentárnom filme Francesco, ktorý režíroval Američan ruského pôvodu Jevgenij Afinejevskij.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V akom kontexte pápežove slová zazneli, zatiaľ nie je známe. Režisér Afinejevskij pre Catholic News Agency povedal, že reagoval na otázky, ktoré mu on kládol.  

O pápežovom vyjadrení informujú rôzne svetové médiá vrátane špecializovaných portálov Vatican Insider či spomínaného Catholic News Agency, ktorý požiadal Tlačové stredisko Svätej stolice o objasnenie presného kontextu pápežových slov. Vatikán však zatiaľ nereagoval.

O predpremiére filmu píše aj oficiálny vatikánsky spravodajský portál Vatican News, pápežove vyjadrenia na adresu homosexuálnych zväzkov však nespomína.

Dokument sa podobne ako film režiséra Wima Wendersa spred dvoch rokov venuje témam, ako sú mier, migrácia, sociálna spravodlivosť či ekológia.

Podľa portálu Vatican Insider tentokrát dostali priestor aj pápežovi rodinní príslušníci a známi (synovec José Ignacio Bergoglio, argentínsky rabín Abraham Skorka), blízki spolupracovníci (filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle, maltský arcibiskup Charles Scicluna), ale napríklad aj homosexuálny pár, ktorý v liste pápežovi opísal, akým ťažkostiam čelia deti, ktoré vychovávajú. Jeden z partnerov vo filme rozpráva, ako im v reakcii na list pápež zatelefonoval a povzbudil ich, aby sa napriek posudzovaniu zapájali spolu s deťmi do života farnosti.

Vo filme vystupuje aj aktivista proti sexuálnemu zneužívaniu Juan Carlos Cruz, ktorý je gejom a v detstve bol sexuálne zneužívaný katolíckym kňazom Fernandom Karadimom. „Keď som sa stretol s pápežom, povedal mi, ako veľmi mu je ľúto to, čo sa mi stalo. Juan, Boh ťa stvoril ako geja a takéhoto ťa miluje. Boh ťa má rád a aj pápež ťa má rád,“ hovorí vo filme Cruz, ktorý sa zúčastnil aj na rímskej predpremiére.  

Tieto slová mal pápež František povedať Cruzovi počas súkromného stretnutia v roku 2018. Vtedajší riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice však odmietol potvrdiť ich autenticitu.

Pápež František už v minulosti vzbudil pozornosť pre svoje vyjadrenia na adresu homosexuálov. „Ak je niekto homosexuálom a hľadá Pána s dobrou vôľou, kto som ja, aby som ho súdil?“ povedal počas tlačovej konferencie po Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro v roku 2013.  

Františkov životopisec Sergio Rubin uviedol, že v roku 2010, keď sa v Argentíne diskutovalo o legalizácii homosexuálnych manželstiev, vtedajší arcibiskup Buenos Aires Jose Mario Bergoglio sa prihováral za uprednostnenie homosexuálnych zväzkov pred manželstvami. Práve preto pápež v dokumentárnom filme použil slová: „Sám som sa za to zasadzoval.“

Vatikanista talianskeho denníka Corriere della Sera Gian Guido Vecchi napísal, že voči homosexuálnym zväzkom sa v posledných rokoch ústretovo vyjadrovali aj kardináli Walter Kasper, Gualtiero Bassetti, prezident Talianskej biskupskej konferencie či biskup Marcello Semeraro, ktorého pápež minulý týždeň vymenoval za prefekta Kongregácie pre kauzy svätých.

Katechizmus Katolíckej cirkvi (čl. 2357 – 2359)  uvádza, že homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené, sú proti prirodzenému zákonu a v nijakom prípade ich nemožno schvaľovať. „Homosexuálne osoby sú povolané k čistote,“ píše sa v katechizme, ktorý zároveň zdôrazňuje, že osoby s homosexuálnymi sklonmi treba prijímať s úctou, súcitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie.

Inštitút ľudských práv: Slovenskí cirkevní bossovia sa asi budú čudovať

„Slovenskí cirkevní bossovia sa asi budú čudovať či je „ten pápež vôbec katolík“, ale on v dnes zverejnenom dokumente skutočne vyhlásil, že páry rovnakého pohlavia by mali mať právnu ochranu,“ komentoval pápežovu podporu LGBT agende Inštitút ľudských práv v Bratislave.

Vigano: Cirkev v cirkvi

Bývalý pápežský nuncius arcibiskup Carl Maria Vigano vo svojom liste zo 7. júna 2020 americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi okrem iného napísal, že neexistuje len „Deep State” (Štát v štáte) ale aj „Deep Church” (Cirkev v cirkvi).

„Verní pastieri Cirkvi sa starajú o Kristovo stádo, žiaľ existujú aj neveriaci žoldnieri, ktorí chcú stádo rozohnať a stádo vydať napospas vlkom. Niet divu, že títo žoldnieri sú stúpencami temnoty a nenávidia stúpencov svetla,“uviedol arcibiskup.

„V posledných mesiacoch sme boli svedkami formovania dvoch opačných biblických strán, sformovali sa strana svetla a strana temnoty”.

Strana svetla je podstatne početnejšia, ako strana temnoty, tá však má svojich prívržencov na významných postoch v administratíve, politike, v ekonomickom sektore a v médiách.

Podľa arcibiskupa Vigana je nepochopiteľné, ako rýchlo sa väčšina stala rukojemníkom v rukách darebákov a ich pomocníkov, ktorí darebákom pomáhajú zo strachu, alebo kvôli vlastnému prospechu.

Podľa arcibiskupa je znepokojujúce, že existujú v Cirkvi biskupi, ktorí svojimi krokmi dokazujú, že sa postavili do služby strany temnoty. Títo biskupi slúžia Deep state, globalizmu, Novému svetovému poriadku, ktorý nemá nič spoločné s kresťanstvom a ktorý vychádza zo slobodomurárskych tradícií. Títo biskupi slúžia ľuďom, ktorí sa chystajú ovládnuť svet, snažia sa vyhodiť Boha zo života spoločnosti, rodiny i Cirkvi.

Zdroj: postoj.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d