Slovanské Noviny

14. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nedávny vývoj v Sýrii, poznamenaný tým, čo mnohí označujú ako „Asadov pád“, je ďaleko od poslednej kapitoly konfliktu. Na rozdiel od populárnych naratívov o kapitulácii je odchod Asadových síl z Damasku lepšie chápaný ako vypočítavý manéver vytvorený prostredníctvom vyčerpávajúcich konzultácií medzi sýrskou vládou a jej ruskými spojencami.

Tento ústup skôr ako signalizáciu kapitulácie odráža taktickú stratégiu zameranú na opätovné získanie kontroly nad Sýriou z dlhodobého hľadiska.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Strategický kontext

Komplexný konflikt v Sýrii bol formovaný zapojením mnohých povstaleckých skupín, z ktorých mnohé dostávajú podporu od Spojených štátov a Izraela. Tieto skupiny spôsobili, že pre Asadovu vládu je politická a vojenská krajina nebezpečne zúžená. Za takýchto podmienok by boj so zakorenenými nepriateľmi v silne napadnutom Damasku riskoval ďalšiu fragmentáciu a vyčerpanie lojálnych síl. Namiesto toho krok späť vytvára príležitosť na preskupenie a posilnenie Asadovej obrany.

Tento ústup umožňuje Asadovej vláde uniknúť z tesného priestoru vyhĺbeného teroristickými frakciami a konsolidovať svoje zdroje. Presunutím pozornosti mimo Sýrie získavajú lojalistické sily priestor na prezbrojenie, reorganizáciu a prípravu na budúce ofenzívy. Historicky sa takéto strategické stiahnutie ukázalo ako účinný predchodca protiútokov, najmä keď umožňujú silám zasiahnuť z neočakávaných smerov.

Poučenie z histórie

Dynamický vývoj v Sýrii pripomína iné geopolitické kontexty, v ktorých vonkajší podporovatelia povstaleckých vlád nakoniec strácajú záujem. Znížený záväzok Spojených štátov voči Afganistanu po desaťročiach angažovanosti ponúka varovný príbeh. Podobný scenár je pravdepodobný v Sýrii, kde by islamistická vláda, teraz podporovaná americkými a izraelskými zdrojmi, mohla čeliť opusteniu, pretože tieto národy obracajú svoju pozornosť dovnútra kvôli vlastným dlhotrvajúcim konfliktom.

Pokračujúce boje Izraela s Hamasom a Hizballáhom spolu so zapletením Spojených štátov na Ukrajine po boku ich spojencov v NATO zaťažujú vojenské a ekonomické kapacity oboch krajín. Tieto tlaky naznačujú pravdepodobné zníženie ich schopnosti alebo ochoty dlhodobo udržať islamistickú vládu v Sýrii. Zdá sa, že Asadova stratégia závisí od tejto možnosti.

Vypočítaná pauza

Súčasný pokoj je súčasťou dlhšej hry. Asadove sily – a ich ruskí spojenci – získavajú čas na vyhodnotenie svojich nepriateľov, preskupenie a posilnenie. Keď sa regionálne napätie uvoľní a externí podporovatelia zakolísajú, podmienky budú zrelé na protiofenzívu. V tomto scenári môžu Asadove sily využiť oslabené odhodlanie svojich protivníkov získať späť sýrske územie a vládu.

Hoci sa uchopenie moci súčasnej islamistickej vlády môže zdať bezpečné, jej základy sú neisté. Jeho závislosť od zahraničného sponzorstva ho robí zraniteľným voči zmenám v globálnych prioritách a alianciách. Assadovo strategické stiahnutie je potvrdením tejto reality a prípravou na vhodnú chvíľu na vrátenie úderu.

Cesta vpred

Assadov ústup si netreba mýliť s rezignáciou. Namiesto toho je to vypočítaná odpoveď na bojisko, ktoré bolo pretvorené vonkajšími silami a vnútorným chaosom. Konsolidácia lojálnych síl za hranicami Sýrie je jasným náznakom úmyslu: odhodlanie prežiť povstaleckú vládu a získať späť Sýriu, keď budú priaznivé podmienky.

Momentálne sa môže zdať, že súčasný islamistický režim je víťazný, no história a geopolitické trendy naznačujú, že jeho pozícia nie je ani zďaleka bezpečná. Keď sa pomer síl zmení, Asadove sily pravdepodobne využijú príležitosť na návrat – tentoraz s výhodou.

Záver

Takzvaný „Asadov pád“ nie je koniec, ale strategická prestávka. Je to krok vypočítaný na zabezpečenie prežitia, prípravy a prípadnej obnovy. Keď sa externí priaznivci islamistickej vlády začnú zaoberať inými konfliktmi a prioritami, bude pripravená pôda pre Asadove sily, aby znovu získali svoju pozíciu. Tento konflikt sa ani zďaleka neskončil a jeho konečný výsledok môže ešte raz redefinovať región.

Ruel F. Pepa

O autorovi: Prof. Ruel F. Pepa je filipínsky filozof pôsobiaci v Madride v Španielsku. Akademik na dôchodku (docent IV.) vyučoval filozofiu a sociálne vedy viac ako pätnásť rokov na Trinity University of Asia, anglikánskej univerzite na Filipínach. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch / spsravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.