Pokiaľ bude premiérom a MOL sa neotočí k Jadranu. Slovensko zrejme zostane napojené na ruskú ropu vďaka výnimke, ktorú pre Maďarsko vybavil Orbán u Trumpa. Slovnaft ako dcérska spoločnosť MOL bude z výnimky ťažiť tiež.
Zdá sa, že aj Slovensko bude mať naďalej prístup k ruskej rope. Výnimku zo sankcií, ktorú vybavil u amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Maďarsko ich premiér Viktor Orbán, sa bude totiž vzťahovať aj na Slovensko, keďže bratislavská rafinéria Slovnaft je dcérskou spoločnosťou MOL.
Výnimku pre Slovensko nepriamo potvrdil aj slovenský premiér Robert Fico.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Fico: Odmietame nahradiť jednu závislosť druhou
„Nemám zatiaľ detaily, určite budem telefonovať premiérovi Orbánovi. Ale ak naozaj platí, že nebudú sankcie na dovoz ruskej ropy pre Maďarsko, tak to sa týka aj nás. Pretože MOL, ktorý je majiteľom bratislavskej rafinérie Slovnaft, nakupuje ropu aj pre Slovensko. Odmietame nahradiť jednu závislosť druhou závislosťou, to som napísal aj americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Rovnako odmietame platiť viac, lebo sa prijímajú nejaké ideologické rozhodnutia,“ povedal Fico v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
Ako uviedol hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, aj tak však ruská ropa nemusí do oboch krajín tiecť dlho. Orbánov rival v aprílových parlamentných voľbách Magyar totiž sľubuje, že pokiaľ voľby vyhrá, Maďarsko od ruských energií odpojí.
„Maďarský ropný koncern MOL už tiež otáča. Dnes uviedol, že jadranským ropovodom Adria je schopný získavať až 80 % potrebnej ropy. Z Ruska má v súčasnosti Maďarsko necelých 90 % potrebnej ropy,“ dodal Kovanda.
Nejasné trvanie výnimky
Otázkou zostáva, na ako dlho Washington udelil pre Maďarsko výnimku. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po stretnutí Trumpa s Orbánom povedal, že Washington Maďarsku dal „úplnú a neobmedzenú výnimku zo sankcií na ropu a plyn“.
Vyhlásil to vo videu zverejnenom v sobotu na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v reakcii na mediálne správy tvrdiace, že ide o výnimku platnú iba jeden rok.
„Dostali sme neobmedzenú výnimku z amerických sankcií na dovoz ruskej ropy a zemného plynu,“ zopakoval Szijjártó piatkové vyhlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána po rokovaní s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
„Každý, kto tvrdí opak, nebol na rokovaní,“ podčiarkol šéf maďarskej diplomacie a dodal, že je oveľa jednoduchšie opýtať sa tých, ktorí na rokovaniach boli.
Predstaviteľ Bieleho domu však agentúre AFP povedal, že výnimka platí len na jeden rok.
„Maďarsko navyše výnimku nemá zadarmo. Orbán musel kývnuť na kontrakt za 114 miliónov dolárov s americkou firmou Westinghouse na dovoz jadrového paliva pre elektráreň Paks. A Orbán sa tiež musel upísať k nákupom skvapalneného plynu z USA za 600 miliónov dolárov,“ podotkol Kovanda.
Orbán posilňuje svoju pozíciu
Pokiaľ by skutočne išlo o trvalú výnimku, získava Orbán podľa Kovandu silnú kartu aj pre svoje vyjednávania v rámci Európskej únie.
Brusel na Maďarsko a Slovensko už dlhšie tlačí, aby sa od ruských energií odstrihli.
–
ta3.com/ skspravy.sk
Keď PS súperí s Matovičom o kráľa šašov
VIDEO: Rusko vyhlásilo lov na NATO? Putinov odkaz západným vojakom na Ukrajine
Bieloruské ministerstvo obrany upozornilo na eskaláciu
Médiá informovali, že von der Leyenová je zapletená do škandálu kvôli svojej korešpondencii so Zelenským
Správa vyšetrovacej komisie OSN obviňuje Izrael z genocídy detí
Človek ako predĺženie prírody – nie technohybridná simulácia
Belgicko – Kongo: blahobyt „európskeho raja“ – postavený na kostiach a krvi miliónov otrokov
COVID-19 „made in USA“, ale Tulsi Gabbardová obviňuje Čínu
Nemeckí experti sú v panike: Ruské satelity sa priblížili k ich satelitu používaného Ukrajinou
V Indii vyhlásili, že BRICS sa stáva silnejším
Vo vzťahoch medzi Čínou a Indiou došlo k významnému posunu
Arktída sa stáva čoraz dôležitejším priestorom konfrontácie
Straty Ukrajincov rastú už piaty týždeň: Rusko sa pripravuje na zlom na fronte
Americký biznis stavia na „vymývanie mozgov“ pomocou umelej inteligencie
„Odkaz pre Rusko znie: Ukrajina zostáva silná,“ uviedol nemecký kancelár Friedrich Merz po stretnutí s lídrami Francúzska, Británie, Talianska a Poľska v Berlíne
VIDEO: „Globálny bezpečnostný systém sa rozpadá. Jadrové zbrane sú jedinou ochranou proti celosvetovej vojne,“ vyhlásil Dmitrij Peskov
Každý nákup potravín je rozhodnutím o budúcnosti slovenského potravinárstva ale aj poľnohospodárstva
Ústavný súd nariadil vláde, aby vzala Pavla na summit NATO! Exprezidenti iba krútia hlavou
Noc ohňa: Čas premeny, očisty a nových začiatkov
Varšava podkopáva jednotu! V ohrození jej milovaný Zelenskyj
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Orbánova výnimka udrží ruskú ropu aj pre nás
Orbánova výnimka udrží ruskú ropu aj pre nás
Orbánova výnimka udrží ruskú ropu aj pre nás