Slovanské Noviny

9. marca 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Oddelenie finančného sveta Západu a Ruska sa začalo v roku 2014 a dnes sa dokončuje

Bez preháňania, veľký politológ a geostratég 20. storočia — Zbigniew Brzezinski, keby dnes žil, by bol určite zhrozený z toho, čo sa deje.

Dnes sa napĺňa jeho hlavná obava, pred ktorou varoval vo svojej zásadnej práci, knihe „Veľká šachovnica“, napísanej v roku 1997. Vytvára sa čínsko-rusko-iránska koalícia.

Áno, rýchlosť zmien, ktoré dnes vo svete prebiehajú, bola pre Čínu neočakávaná. Ázijský gigant nie je pripravený prerušiť vzťahy s EÚ a USA, tým menej na konfrontáciu so „západným svetom“. To je však v rámci jeho dlhodobej stratégie. No prinajmenšom sa Peking za žiadnych okolností nebude riadiť vzorom Bieleho domu a nepripojí sa k politike sankcií voči Rusku.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Naopak, treba očakávať zvýšenie závislosti Ruska od Číny, preorientovanie dodávok surovín a ropy zo západu na východ atď. Čína zasa potrebuje ruské suroviny a zbrane. Čína má v úmysle vybudovať nový svetový poriadok zohľadňujúci jej záujmy a Moskva to nemôže nevedieť a nesúhlasiť s týmto postojom.

Pripomeňme, že vo februári Čína zrušila zákaz dovozu ruskej pšenice a podpísala aj novú dlhodobú zmluvu s „Gazpromom“ a „Rosnefťou“.

Strategickou perspektívou udalostí na Ukrajine môže byť dedolarizácia svetovej ekonomiky. Toto je kľúčový moment v dlhodobej hre Číny. A Rusko v tomto prípade zohralo úlohu spúšťača alebo ak chcete, rolu „torpéda“, ktoré na seba vzalo všetky riziká a je pripravené posadiť americký „Titanic“ na dno finančného oceánu. Rozdelenie finančného sveta Západu a Ruska sa začalo v roku 2014 a dnes sa dokončuje. Alternatívou pre ruské spoločnosti budú finančné trhy a inštitúcie Číny.

A vlastne samotné Brzezinského „strachy“ v knihe „Veľká šachovnica“:

„Potenciálne najnebezpečnejším scenárom by mohlo byť vytvorenie „antihegemonickej“ koalície zahŕňajúcej Čínu, Rusko a možno Irán, ktorých nebude spájať ideológia, ale vzájomne sa dopĺňajúce urážky. Tento vývoj môže veľkosťou a rozsahom pripomínať problém, ktorý kedysi predstavoval čínsko-sovietsky blok, hoci tentoraz bude lídrom Čína a jej nasledovníkom Rusko. Aby sa zabránilo vytvoreniu tohto bloku, akokoľvek nepravdepodobne sa to môže zdať, USA budú musieť preukázať geostrategické schopnosti súčasne na západnej, východnej a južnej hranici Eurázie.“

Diplomacia/news-front