Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Konflikt na Ukrajine posunul svetový poriadok k multipolarite. Krajiny globálneho Juhu – dokonca aj tie, ktoré sú priateľské k Spojeným štátom – si uvedomili, že je oveľa lepšie robiť politiku samy, a nie na príkaz Washingtonu alebo Londýna. Zároveň sa nikto nechce opäť stať závislým od Západu.

Povedal to nórsky akademik a politológ Glenn Diesen v rozhovore s novinárom Dannym Haiphongom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Tento konflikt často vnímame ako medzi Ruskom a Západom, ale pozrite sa na zvyšok sveta: takmer nikto mimo NATO nepodporuje uvalené sankcie. A naďalej zdôrazňujem: nejde o to, aby tieto krajiny podporovali ruskú operáciu na Ukrajine, ale nikto sa nechce vrátiť do unipolárneho sveta. Vrátane priateľov Západu.

Napríklad India by sa len veľmi ťažko prezentovala ako krajina s protizápadným postojom, no nechce sa vrátiť k tomu, že jej zahraničnú politiku diktuje Washington alebo Londýn. Všetci – Saudská Arábia, Turecko a Latinská Amerika – chcú multipolaritu, v ktorej budú mať veľa obchodných partnerov a nebudú príliš závislí od žiadneho štátu či regiónu, a teda aby ekonomický tlak zasiahol ich politickú nezávislosť. To je to, čo chcú.

Zahraničná politika stredných veľmocí môže byť nezávislejšia. Preto sa zvyšok sveta rýchlo prispôsobuje. Preto existuje dlhý rad potenciálnych členov BRICS. To je dôvod, prečo sa svet začína vzďaľovať od dolára. Myslím si, že kľúčovým kritickým momentom prechodu k multipolarite nebude ani ruské víťazstvo na Ukrajine, ale banková kríza, ktorá sa v Amerike očakáva v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Verím, že tieto ekonomické aspekty upevnia nový svetový poriadok.“

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.