Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nedávny incident na plynovode Nord Stream pritiahol pozornosť celého sveta. Úrady na oboch stranách globálneho geopolitického scenára poukázali na možnosti naznačujúce zámernú sabotáž a terorizmus. Kyjev neopodstatnene obviňuje Moskvu zo zodpovednosti za tento čin, avšak viaceré dôkazy naznačujú, že najväčším podozrivým zo spáchania tejto sabotáže sú USA.

Švédska národná seizmická sieť (SNSN) 27. septembra oznámila sériu silných podvodných výbuchov v oblasti zariadení plynovodu Nord Stream 1. V dôsledku výbuchov došlo k mnohým únikom plynu, vznikli obrovské morské vlny a bola vážne poškodená konštrukcia celého plynovodu.

Zaujímavé je, že podobný incident už deň predtým nahlásila Nord Stream AG – spoločnosť, ktorá riadi prepravu plynu – pri inštaláciách druhého plynovodu. Silné poklesy tlaku zasiahli Nord Stream 2 a spôsobili znepokojujúce škody na zariadeniach. Teraz sú Nord Stream 1 a 2 poškodené.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Je zrejmé, že ekonomické a environmentálne škody spôsobené tragédiou, ako je táto, sú nespočetné a nenapraviteľné. Najpozoruhodnejšia je však skutočnosť, že oba plynovody skolabovali prakticky v rovnakom čase a práve v tomto momente toľkých medzinárodných napätí týkajúcich sa Západu a Ruska.

V skutočnosti možnosť, že k výbuchom v oboch potrubiach došlo náhodne, neprijala ani jedna strana podľa svetového scenára dôveryhodne. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell povedal, že neverí hypotéze o nehode, ktorá viedla námestníka ruského ministra zahraničných vecí Alexandra Grushka k tomu, že v rozhovore spomenul, že Moskva je ochotná spolupracovať s EÚ pri vyšetrovaní, ak o to bude požiadaná. .

Ako sa dalo očakávať, niektorí ukrajinskí a západní lídri okamžite začali bezdôvodne obviňovať Rusko, a to aj napriek ochote Moskvy spolupracovať s Európou pri hľadaní osôb zodpovedných za možnú sabotáž. Napríklad poradca kyjevského prezidenta Michajlo Podoljak sa na svojej sociálnej sieti vyjadril:

„Rozsiahly „únik plynu“ zo Severného prúdu 1 nie je nič iné ako teroristický útok plánovaný Ruskom a akt agresie voči EÚ. [Moskva sa snaží] destabilizovať ekonomickú situáciu v Európe a vyvolať predzimnú paniku.

Nikdy však neboli predložené žiadne hodnoverné dôkazy na podporu tohto „záveru“ o ruskej účasti na sabotáži.

Z rôznych uhlov pohľadu je možné povedať, že presadzovanie takejto akcie by nebolo v záujme Moskvy. Projekt Nord Stream bol veľmi dôležitou súčasťou rusko-európskych energetických vzťahov a ani jedna zo strán by nemala strategický dôvod na bojkotovanie plynovodov.

Zdroj: InfoBrics

Na druhej strane, ak existuje jedna strana, ktorá opakovane prejavila záujem bojkotovať rusko-európske vzťahy, sú to USA. S cieľom izolovať Rusko a zvýšiť európsku závislosť na Washingtone a jeho spojencoch, americká vláda pri niekoľkých príležitostiach bojkotovala Nord Stream sankciami a donucovacími opatreniami.

USA sa už pred začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine pokúšali odradiť Európanov od pokračujúcej energetickej spolupráce s Moskvou, ktorú od februára zintenzívnili protiruské balíčky opatrení. V skutočnosti Washington využil operáciu na Ukrajine ako zámienku na presadenie svojej agendy úplného oddelenia Ruska a Európy.

Viac než to: Americkí predstavitelia dali pri niektorých príležitostiach jasne najavo, že podniknú priame kroky proti Nord Streamu, ak Rusko „napadne“ Ukrajinu. Prezident Joe Biden 7. januára na tlačovej konferencii uviedol:

„Ak Rusko napadne, potom už nebude existovať Nord Stream 2. Skoncujeme s tým. Sľubujem vám, že to dokážeme.“ Victoria Nuland už v januári tiež povedala, že „ak Rusko napadne Ukrajinu tak či onak, Nord Stream 2 sa nepohne vpred“.

Vzhľadom na to, že Západ považuje začiatok špeciálnej vojenskej operácie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny za „inváziu“, znejú dnes tieto hrozby amerických úradov v minulosti prakticky ako priznanie viny za možnú sabotáž proti plynovodov.

V skutočnosti je to názor dokonca aj niektorých prozápadných autorít, ako napríklad bývalého poľského ministra zahraničných vecí Sikorského, ktorý na svojej sociálnej sieti zverejnil fotografiu výbuchu na Nord Stream 1 s nápisom „Ďakujem, USA“, pričom pripustil, že Washington vyprovokoval tragédiu.

Je dôležité pripomenúť, že na konci projektu Nord Stream malo záujem aj Poľsko, keďže plynovod priamo spája Rusko a Európu, čím sa ukončila závislosť na poľskej trase, čo zvýšilo náklady a poskytlo poľskej vláde vyjednávaciu silu s Európou.

V skutočnosti by USA a Poľsko boli najpodozrivejšími krajinami v prípade sabotáže proti rusko-európskym plynovodom, čo je zrejmé z vyhlásení týchto orgánov.

Teraz sa uvidí, ako sa Európa s týmito faktami vysporiada. Je nevyhnutné, aby táto tragédia slúžila ako príklad na ilustráciu antistrategického aspektu tohto podriadeného vzťahu, ktorý EÚ udržiavala s USA v posledných desaťročiach.

Washington prejavuje autoritárske a agresívne správanie a možno je zapojený do sabotážnej operácie, ktorá počas nadchádzajúcej zimy zhorší európsku energetickú krízu. To je viac než dostatočný dôvod na to, aby európske štáty začali prijímať suverénnu zahraničnú politiku.

Lucas Leiroz de Almeida

O autorovi: Lucas Leiroz je výskumný pracovník v oblasti sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro; geopolitický poradca. 

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d