Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo 30. júla nigerskej junte týždeň na to, aby prepustila prezidenta Bazouma a vrátila mu moc; inak môže čeliť vojenskej intervencii armád tohto bloku.
Vojenská junta v západoafrickom štáte Niger údajne požiadala o pomoc žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny. Urobila tak v čase hroziacej vojenskej intervencie západoafrického regionálneho bloku ECOWAS, informovala v sobotu agentúra AP.
K vojenskému prevratu v Nigeri došlo 26. júla, keď prezidentská stráž zajala demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, ktorý je odvtedy zadržiavaný v prezidentskom sídle v hlavnom meste Niamey.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo 30. júla nigerskej junte týždeň na to, aby prepustila prezidenta Bazouma a vrátila mu moc; inak môže čeliť vojenskej intervencii armád tohto bloku.
Šéfovia rezortov obrany krajín ECOWAS v piatok sfinalizovali plán možnej intervencie v Nigeri a vyzvali členov bloku, aby urobili potrebné prípravy. Stalo sa tak po tom, ako zlyhali pokusy o diplomatické kontakty s predstaviteľmi nigerskej junty.
Jeden z vodcov nigerskej junty generál Salifou Mody sa so žiadosťou o pomoc obrátil na predstaviteľa wagnerovcov počas návštevy v susednom štáte Mali, uviedol pre agentúru AP Wassim Nasr, analytik zo think tanku Soufan Center so sídlom v New Yorku. Podľa jeho slov to potvrdili tri malijské zdroje aj francúzsky diplomat.
O stretnutí ako prvá informovala stanica France 24 a Nasr uviedol, že rozhovory potvrdil francúzsky diplomat a traja ľudia oboznámení s touto záležitosťou v Mali.
Nigerská junta potrebuje wagnerovcov, pretože oni sa môžu stať „garantom toho, že zostane pri moci,“ uviedol Wassim Nasr. Wagnerova skupina podľa neho žiadosť nigerskej junty zvažuje.
Niger bol podľa AP posledným spoľahlivým spojencom Západu v boji proti terorizmu v západoafrickom regióne. Vojenské junty v okolitých štátoch sa odvracajú od Francúzska, ako bývalej koloniálnej mocnosti a prikláňajú sa k Rusku, ktorého záujmy vo viacerých afrických krajinách presadzujú práve wagnerovci. Žoldnieri z tejto skupiny pôsobia aj na území Mali a podľa správ aktivistov sa tam dopúšťajú vážnych zločinov.
Podľa francúzskeho rezortu diplomacie nie je Rusko priamo zapojené do prevratu v Nigeri. Moskva však podľa neho oportunisticky využíva všetky možnosti, ako vyvolávať chaos a destabilizáciu, kdekoľvek sa mu naskytnú.
Podľa niektorých nepotvrdených správ už dorazil zo susedného afrického štátu Mali do hlavného mesta Nigeru Niamey tím poradcov a školiteľov zo skupiny PMC Wagner Group, ktorá tak reagovala na žiadosť o pomoc od nigerskej vojenskej junty.
Vojenská skupina Wagner Group má silné zastúpenie v mnohých afrických krajináchvrátane Stredoafrickej republiky (SAR), Líbye, Mali, Burkiny Faso, Mozambiku a Sudánu.
Podľa neoficiálnych správ budú ýžoldnieru PMC Wagner cvičiť vojenské jednotky Nigeru v súvislosti s prípadným zahraničným zasahovaním do vnútorného chaosu v krajine.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že o budúcnosti zmlúv, ktoré PMC Wagner podpísal s rôznymi africkými krajinami, rozhodujú vlády týchto krajín.
Prezident Afrického inštitútu slobody Franklin Nyamsi vo štvrtkovom rozhovore pre RTvaroval, že ak ECOWAS splní svoju hrozbu vyslať vojská do Nigeru, bude to vnímané ako vyhlásenie vojny spojencom junty vrátane Mali a Burkiny Faso. Takýto konflikt by sa mohol dramaticky vystupňovať, keďže bojujúce frakcie by hľadali pomoc u popredných svetových vojenských mocností, povedal a dodal: „Teraz sme na prahu svetovej africkej vojny.“
Zdroj: topky.sk / rt.com / InfoVojna
Vojne nie je v Niger, ale v Nigérii!