Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Týždeň pred slovenskými voľbami sa obľúbený, bývalý premiér Robert Fico, zapojil do slovnej výmeny s nemeckou novinárkou, ktorá ho obvinil zo šírenia ruskej propagandy. Fico sa počas dlhšej odpovede veľmi rozhorčil a nakoniec redaktorke Deutsche Welle povedal, že Nemci by radi poučovali a riadili celú Európu, ale Slovensko si suverenitu nenechá vziať. Na výmenu názorov medzi nemeckou redaktorkou a Robertom Ficom poukázal český portál, Parlamentní listy.

Novinárka z Deutsche Welle sa na tlačovej konferencii spýtala Roberta Fica, prečo dáva v kampani priestor ruskej propagande. „Myslíte si, že vás to robí populárnejším?“ opýtala sa novinárka.

Robert Fico sa na tlačovej konferencii v Bratislave opýtal, či by vedela po slovensky. A potom začal odpovedať po slovensky.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

„Ak je niekto v Európe za mierové riešenie konfliktu na Ukrajine, je dnes automaticky proruský,“ povedal.

„Ak niekto nechce posielať zbrane na Ukrajinu, pretože to len predlžuje konflikt, ktorý nemá vojenské riešenie, potom je proruský. Keď hovorí, že sankcie nefungujú, je proruský. Prečo nám nedáte právo vyjadriť vlastný názor na vojnu na Ukrajine?“

Podľa Fica nikto nie je povinný opakovať rétoriku USA alebo západoeurópskych štátov.

„Sme suverénna republika, tak prečo by som mal hovoriť, čo hovorí vaša spolková kancelárka?“ pýtal sa.

A začal nemeckej novinárke vysvetľovať, že Slovensko vníma niektoré veci inak, možno aj vďaka historickým väzbám na niektoré národy bývalého ZSSR.

„Viete, ľudia na Slovensku nejedia seno a majú vlastnú myseľ,“ dozvedela sa novinárka. Preto veria, že vláda v Kyjeve nesie časť zodpovednosti za vojnu. Nevytvárajte tu atmosféru, ktorá volá po ukončení vojny a mierové rokovania sú proruské. Toto nie je proruské, toto je proľudské,“ vysvetlil a dodal, že ako sociálny demokrat neverí vo vojnu.

Vojaci radi strieľajú a hádžu granáty a niektorí politici radi počúvajú túto víziu sveta.

Fico by však nechcel, aby sa slovenskí vojaci prepravovali v rakvách pri Ukrajine. Ako bývalý premiér pripomenul, že veľmi dobre vie, aké to je sledovať príchod rakiev s vojakmi zo zahraničných misií na letisko.

„Takže vám poviem znova: Toto nie je naša vojna.“

Potom pripomenul vraždy rusky hovoriacich obyvateľov krajiny od roku 2014 a podivnú formáciu nazývanú prápor Azov.

„Mám právo povedať, že Slovensko je suverénna krajina a bude si robiť vlastnú zahraničnú politiku. Mám právo povedať, že je neseriózne, že nás chce Ukrajina žalovať za obilie. Pretože to je neserióznosť. A je to chamtivosť, ktorá si to vlastne dovolí. Pomohli sme im vo všetkom, čo chceli,“ nadchýnal sa predseda Smeru.

Podľa neho Slováci vítali Ukrajincov s otvorenou náručou. A títo ľudia sú teraz obviňovaní z toho, že sú proruskí. A Fico to odmieta.

Tí potetovaní chlapci, to sú čistí fašisti

Novinárka sa spýtala ďalej. „Povedali ste, že v roku 2014 ukrajinskí fašisti začali vojnu? Toto je presne ruská propaganda.“

Fico sa zhlboka nadýchol. „Vážená pani redaktorka, sledujem médiá z celého sveta, nepotrebujem ruskú propagandu. A v týchto médiách sa bežne píše, že tam bolo zavraždených veľké množstvo civilistov ruskej národnosti. A tie hrozné veci sa tam diali. A dúfam, že nebudeme viesť polemiku, že tí členovia práporu Azov, ktorí sú súčasťou regulárnej ukrajinskej armády, tí potetovaní muži, že sú čistí fašisti,“ povedal.

V dnešnej Európe nie je dovolené povedať niektoré veci, a tak je na Slovensku menej slobody slova ohľadom Ukrajiny ako v USA, kde sú ukrajinské zločiny bežne hlásené.

„Minulý rok tam Zelenskyj zožal potlesk v stoji, tento rok ho prijali len do kancelárie a povedali mu, aby bol opatrný, nemáš žiadne výsledky a dvadsať rokov ti za vojnu nezaplatíme,“ pokračoval Fico.

Európa na druhej strane úplne odmieta realistický názor, že Ukrajina nie je schopná vytlačiť Rusko nielen z Krymu, ale ani z okupovaných území na východe krajiny.

„Ak si tu niekto myslí, že teraz vezmeme Ukrajinu v tomto štáte do NATO a začneme tam tretiu svetovú vojnu, ďakujem, nechcem. A mám právo povedať, že ak budem predsedom vlády Slovenska, budeme vetovať členstvo Ukrajiny v NATO. Nie preto, že by sa nám nepáčili názory ukrajinskej verejnosti, ale preto, že tu chceme mier a bezpečnosť.“

Čoraz horúcejšie začal novinárke hovoriť, že veľmi dobre vie, ako funguje demokracia v Európskej únii. „Zažil som to. Sedeli sme dve hodiny, Merkelová sa niekde stretla so Sarkozym, potom prišli a povedali nám, čo schváli Rada EÚ. Nechcem, aby to takto fungovalo. A pretože viem, že vaše Nemecko je hlavnou hnacou silou zrušenia práva veta v EÚ, hovorím vám to tu.“

„Takže nás prosím rešpektujte. Sme suverénni slovenskí politici a odmietame myšlienku, že každý, kto má názor, je automaticky označený za proruského,“ uzavrel bývalý slovenský premiér.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d