Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nemecká vláda by mohla už onedlho získať právomoc ovplyvňovať na diaľku nabíjanie elektromobilov či vykurovanie v súkromných domácnostiach. Na prvý pohľad drastické opatrenie má aj svojich zástancov. Čím argumentujú?

Nemecká federálna sieťová agentúra, vládny dozorný orgán zodpovedný za reguláciu elektriny a plynu v krajine, oznámila nový plán, ktorý má umožniť prevádzkovateľom elektrických sietí na diaľku obmedziť používanie tepelných čerpadiel a nabíjačiek pre elektromobily bez toho, aby mal na to spotrebiteľ vplyv.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nové opatrenie, o ktorom v piatok informoval tamojší denník Die Welt, sa týka takzvaných regulovateľných odberných zariadení a má pomôcť tomu, aby boli prevádzkovatelia energetických sietí schopní umelo obmedziť dopyt po elektrine v čase, keď jej spotreba prevýši ponuku.

Kompetentní plán vypracovali v odozve na to, že nemecká energetická sieť v najväčšej európskej ekonomike je čoraz viac zaťažovaná rastúcim počtom nabíjačiek pre elektrické autá a tepelných čerpadiel, ktoré sú síce považované za ekologické, ale zároveň sú energeticky náročnejšie.

Vládna agentúra opatrenie vysvetľuje slovami, že za súčasných okolností sa vyžaduje „akceptovanie nevyhnutných obmedzení komfortu“ zo strany širokej verejnosti.

Opatrenie sa má zaviesť do januára roku 2024. Združenia a firmy môžu plány pripomienkovať do konca januára budúceho roka. V poslednom štvrťroku roka 2023 potom Spolková sieťová agentúra rozhodne o ďalšom postupe. Očakáva sa, že v časoch zmien Nemecko zaznamená ešte väčšie problémy s dodávkami, než s akými zápasí v súčasnosti.

Do hry prichádzajú inteligentné elektromery

Pokiaľ ide o technické riešenie problému, portál Berliner Morgenpost pripomína, že Federálna sieťová agentúra v súčasnosti nevie na diaľku znižovať spotrebu elektriny pre jednotlivé zariadenia. To by bolo možné až prostredníctvom inteligentných elektromerov, ktorých plošné sfunkčnenie nemecká vláda presadzuje. Kým sa tak stane, nejaký čas to potrvá.

Od roku 2026 tiež budú v Nemecku existovať variabilné tarify za elektrinu, pri ktorých bude energia v čase najväčšieho prebytku najlacnejšia. Inteligentné elektromery v spojení s riadiacou skrinkou alebo systémom inteligentnej domácnosti by potom mohli zabezpečiť spustenie nabíjania elektromobilu alebo prevádzky rôznych spotrebičov v čase, keď to bude najefektívnejšie.

Základnou myšlienkou týchto zmien je snaha sploštiť krivku spotreby v čase energetických špičiek. Problémom totiž nie je len nedostatočné množstvo vyrobenej elektriny, ale aj prenos jej obrovského množstva v krátkom čase v sieťach, ktoré na extrémnu záťaž nie sú dimenzované.

Za a proti

Federálna sieťová agentúra plánuje obmedzovať zariadenia na maximálnu úroveň 3,7 kilowattu. To by mohlo spôsobiť, že nabitie priemerného elektromobilu by trvalo až tri hodiny, aby prešiel iba 50 kilometrov.

Kritici upozorňujú, že aj v dôsledku tohto opatrenia Nemecko pravdepodobne neuvidí na cestách toľko elektromobilov, koľko si politici prajú. Odborníci už teraz tvrdia, že snaha mať na cestách až 15 miliónov elektrických áut do roku 2030 nie je reálna. „Len s veľkou dávkou šťastia bude cieľ dosiahnutý na polovicu,“ varoval nedávno Ferdinand Dudenhöffer, profesor z Centra pre automobilový výskum v Duisburgu.

Sepp Reitberger, šéfredaktor najväčšieho nemeckého portálu o elektromobiloch efahrer.com, však v súvislosti s novými plánmi nevidí v praxi žiadne zásadné problémy: „Regulácia záťaže (čo najinteligentnejšia) je pre súkromné ​​wallboxy nevyhnutná na plánované rozšírenie elektromobility,“ tvrdí.

Zástancovia opatrenia tvrdia, že problém nastane len v okrajových situáciách. Elektrinu na priemernú dennú potrebu jazdy (v Nemecku asi 38 kilometrov) totiž možno nabiť do auta maximálne do dvoch a pol hodiny aj pri plánovanom minimálnom výkone 3,7 kilowattu. Navyše, verejné nabíjačky a nočné domáce nabíjanie by mali ostať nedotknuté.

Na stole je aj Plán B

Nemecká vláda má pripravený aj alternatívny scenár. V prípade hroziaceho preťaženia siete by sa malo znížiť množstvo elektriny nielen pre jednotlivé zariadenia, ale pre celé domácnosti. Hovorí sa o minimálne piatich kilowatthodinách, ktoré by mali byť naďalej dostupné.

Tento objem by pre bežné elektronické zariadenia stačil. Majitelia tepelných čerpadiel alebo nabíjacích staníc ich však možno budú musieť počas škrtenia vypnúť úplne, aby mali k dispozícii dostatok energie pre ostatné elektronické zariadenia. 

standard.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.