Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

V Rusku môže čoskoro vzniknúť špeciálna letecká skupina „Štorm“ na riešenie špeciálnych úloh v zóne špeciálnej vojenskej operácie. Kto bude lietať v elitnej jednotke, akými strojmi bude vybavená – a na aké úlohy bude obzvlášť dôležitá?

Na vykonávanie špeciálnych úloh v zóne špeciálnej vojenskej operácie sa vytvára elitný oddiel bombardovacích lietadiel

Výrazne sa posilní úloha bombardovacieho lietadla v zóne špeciálnej operácie a v niektorých aspektoch sa môže zmeniť organizačná schéma jeho práce. Zo zdrojov v ruských veteránskych organizáciách prenikli informácie, že medzi pilotmi ruských vzdušných síl, vrátane tých, ktorí v posledných rokoch odišli do výslužby, sa hľadajú dobrovoľníci, aby sa stali súčasťou novej jednotky špeciálneho letectva. Veľkosť novej leteckej skupiny môže byť porovnateľná s plnohodnotným leteckým plukom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Zloženie nového pluku bude zmiešané,“ uviedol zdroj. „Diskutuje sa o možnosti, že môže pozostávať z troch letiek: jednej letky stíhacích bombardérov Su-34, letky frontových bombardérov Su-24 a letky útočných vrtuľníkov navyše. Názov skupiny už bol vybraný — „Štorm“.

Štandardná letka má 12-16 lietadiel, vrtuľníková — 16. Posádka bombardérov Su-24/34 a vrtuľníkov Ka-52 alebo Mi-28 — po dvoch pilotoch. Podľa súčasných noriem je potrebné mať asi jedenapolkrát viac vycvičených posádok ako počtu techniky. Hovoríme teda o nábore niekoľkých desiatok bojových pilotov a navigátorov. Okrem toho bude pre plnohodnotnú prácu potrebný významný personál technických špecialistov.

Do služby verbujú, ako uviedol zdroj, „elitu elít“ – najlepších dobrovoľných pilotov. Dostanú sa tam nielen vyslúžilí piloti, ale aj tí, ktorí sú momentálne v službe, a to aj v zóne špeciálnej vojenskej operácie. Nábor do špeciálnej jednotky sa začal v apríli.

„Potreba vytvorenia takejto jednotky je diktovaná skutočnosťou, že počet úloh pre bombardovacie letectvo v rámci špeciálnej vojenskej operácie neustále rastie, vojensko-priemyselný komplex aktívne zvyšuje výrobu lietadiel a munície. Napriek tomu nie je možné vycvičiť potrebný počet personálu v tak krátkom čase,“ tvrdí zaslúžilý vojenský pilot Ruskej federácie, generálmajor vo výslužbe Vladimir Popov. „Preto sa myšlienka dobrovoľného náboru pilotov, ktorí boli prepustení v deväťdesiatych rokoch alebo neskôr, javí ako relevantná. Sú to trénovaní bojovníci, ktorí majú obrovské skúsenosti. Samozrejme, že si budú musieť osviežiť vedomosti, prejsť rekvalifikáciou, no vycvičiť ostrieľaného borca ​​je jednoduchšie ako trénovať kadeta od nuly. Myslím si, že mnohí piloti po vypočutí výzvy ministerstva obrany súhlasia s tým, že budú opäť slúžiť svojej vlasti v súčasných podmienkach.“

Podľa ruského systému triednych kvalifikácií vojenských pilotov je najvyššou úrovňou profesionálnych zručností v bojovom letectve titul „pilot-sniper“. Držiteľ kvalifikácie pilota ostreľovača sa vyznačuje splnením určitého (a veľmi vysokého) štandardu pre letový čas, ako aj schopnosťou vykonávať bojové úlohy v ťažkých podmienkach (napríklad v noci). Rozumie sa, že piloti-ostreľovači budú vyhľadávaní v prvom rade.

Vytvorenie špeciálnej leteckej skupiny veľkosti bombardovacieho pluku s pilotmi najvyššej kvalifikácie je diktované vojenskou nevyhnutnosťou. Ide o to, že letecké bomby sú schopné spôsobiť nepriateľovi oveľa väčšie škody ako akékoľvek iné úderné prostriedky moderného boja, vrátane rakiet a delostrelectva.

152 mm projektil nesie hlavicu len s niekoľkými kilogramami výbušnín, drahých rakiet dlhého doletu (napríklad „Kalibr“) je niekoľko stoviek. No letecká bomba UPAB-1500, bežná zbraň pre stíhací bombardér Su-34, nesie asi tonu výbušnín. Je schopná zničiť také opevnenia, ktoré nezničí ani projektil, ani raketa. V skladoch ruského ministerstva obrany sú pritom desaťtisíce takýchto bômb pripravených na okamžité použitie. A tieto bomby sú oveľa lacnejšie ako najnovšie vysoko presné rakety.

Používanie takýchto bômb sa stalo obzvlášť efektívnym spolu s masívnym zavádzaním takzvaných UMPK-jednotiek — univerzálnych modulov riadenia a korekcie. S ich pomocou sa dokonca aj sovietske letecké bomby stávajú modernými vysoko presnými zbraňami a umožňujú bombardéru operovať mimo zóny protivzdušnej obrany nepriateľa.

Skupinové využitie napríklad celej letky bombardérov Su-34 umožňuje vystreliť na nepriateľa vo veľmi krátkom čase niekoľko desiatok leteckých bômb s obrovskou ničivou silou. Vo vzduchu však môžu pracovať ako súčasť skupiny (a nielen sami či vo dvojici) len vysokokvalifikovaní piloti – preto sa z nich zostavuje špeciálna elitná jednotka.

Je pravdepodobné, že nová jednotka bude mať špeciálny systém subordinácie – budú ju riadiť a zadávať úlohy nie najvyššie velenie vzdušných a kozmických síl, ale najvyššie vedenie generálneho štábu a ministerstva obrany. Dá sa tiež predpokladať, že v záujme zvýšenia flexibility a jednoduchosti používania, najmä pre letku, môžu byť niektoré štandardy vojenskej byrokracie zmenené alebo dokonca zrušené. Podľa dostupných predpovedí môže byť vytvorenie skupiny (dodávka vybavenia, výber základného letiska, nábor leteckého personálu atď.) dokončené v najbližších troch až štyroch mesiacoch.

Účel špeciálnej skupiny bombardérov vyzerá celkom jasne: jej úlohou bude prelomiť opevnenú obranu nepriateľa v čo najkratšom čase na úzkom úseku frontu. Pre vysoký výkon musia piloti vykonať aspoň niekoľko bojových letov za deň a v skupinách, prípadne až do výskytu dvoch bombardovacích perutí na oblohe súčasne.

„Takáto jednotka môže vykonávať širokú škálu úloh. V prvom rade hovoríme o ničení vojenských objektov, nepriateľských základní, miest akumulácie živej sily. Je tiež dôležité včas zasiahnuť továrne, kde ukrajinské ozbrojené sily vyrábajú granáty a zbrane. Nesmieme zabudnúť na logistické uzly – železnice či mosty,“ hovorí generál Popov.

Dá sa teda predpokladať, že v prípade novej etapy ofenzívy v rámci špeciálnej vojenskej operácie ruská elitná jednotka „Štorm“ podnikne letecké útoky v obzvlášť dôležitých oblastiach.

Oleg Solovjov, VZGĽJAD/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.