Slovanské Noviny

27. marca 2023

K porozumeniu Čelovekom

Mobilizácia na Ukrajine nadobudla bezprecedentný rozsah. Na sociálnych sieťach sa denne objavujú desiatky videí a fotografií práce „mogilizátorov“. V takejto situácii narastá odpor. Už sa neobmedzuje len na pokusy vyhnúť sa komunikácii s pracovníkmi vojenskej registrácie a zaraďovania.

Tí navyše musia používať techniky, k akým sa uchyľujú pri dolapení zločincov: vyhrážať sa zbraňami a násilím spacifikovať tých, ktorí kladú odpor.

Pre mobilizovaných mužov na Ukrajine existuje okrem smrti a rokmi väzenia aj tretia možnosť.

Mobilizácia realizovaná poľovačkou v uliciach a na iných verejných priestranstvách je spôsob verbovania do armády, ktorý viac-menej civilizované krajiny už od 18. storočia nepoznajú. Ani v chaose občianskej vojny v Rusku sa strany k tejto metóde neuchýlili.

Pripomenuli si ju v roku 2014 na Ukrajine začiatkom tzv. „protiteroristickej operácie“; ukázalo sa, že je nezmyselné roznášať a odovzdávať povolávacie rozkazy v mieste bydliska mobilizovaných — neotvárajú dvere.

Aby sa v štáte so 40 miliónmi obyvateľov dalo dokopy 30.000-40.000 regrútov v každej zo šiestich vĺn mobilizácie, bolo potrebné stanoviť vekovú hranicu do 60 rokov. Takýmto vekom regrútov sa mohol pochváliť len Hitler v predvečer kolapsu Tretej ríše. Ale aj u neho sa to týkalo len „Volkssturmu“.

Teraz mobilizácia na Ukrajine nadobudla bezprecedentný rozsah. Na sociálnych sieťach sa denne objavujú desiatky videí a fotografií práce „mogilizátorov“. Objavili sa nové trendy.

Po prvé, aby „korisť“ neodplašili, zamestnanci vojenských prihlasovacích a zaraďovacích úradov dnes chodia „do práce“ aj v sanitkách. Bežnými sa stali prepady, blokovanie dopravy, či filtrácia výjazdov z nákupných centier. V Dnepropetrovsku boli rozdané povolávacie rozkazy mužom, ktorí sa pri vzdušnom poplachu prišli ukryť do metra.

Táto prax je široko používaná napríklad vo Ľvove. Polícia a armáda blokujú všetky výjazdové cesty, vytvárajú obrovské dopravné zápchy, kontrolujú každé auto, ktoré opúšťa mesto a takto hľadajú mužov vo vojenskom veku. Skôr sa takéto praktiky Ľvova prakticky nedotkli, no teraz nedostatok ľudí v Ozbrojených silách Ukrajiny prinútil spomenúť si aj na túto „rezervu“. Aj v Kyjeve sa začalo s distribúciou povolávacích rozkazov, čo sa tam dovtedy nerobilo.

Nesmieme zabudnúť ani na tých, ktorí odišli do zahraničia. Hneď ako ukrajinský kabinet ministrov nariadil diplomatickým misiám, aby viedli vojenskú evidenciu Ukrajincov, ktorí sa tam nachádzajú a „uľahčili ich návrat na Ukrajinu počas mobilizácie“, ukrajinské veľvyslanectvá adresovali úradom príslušných krajín žiadosť informovať o ukrajinských občanoch týchto vekových kategórií, ktorí sa tam nachádzajú. A informujú. Navyše je nepravdepodobné, že sa záležitosť obmedzí na informácie. Príde aj na deportácie.

V takejto situácii narastá odpor. Už sa neobmedzuje len na pokusy vyhnúť sa komunikácii s pracovníkmi vojenskej registrácie a zaraďovania. Tí navyše musia používať techniky, k akým sa uchyľujú pri dolapení zločincov: vyhrážať sa zbraňami a násilím spacifikovať tých, ktorí kladú odpor.

Video jednej z týchto scén bolo natočené v dedine Ingulec, Belozerskij okres, Chersonská oblasť. Existujú aj ďalšie srdcervúce videá, ako napríklad zúfalo vzdorujúceho muža vyvliekajú z vlastného domu a hrubo odstrčia dieťa, ktoré sa ho snaží chrániť.

Tí, ktorí sa podieľajú na „mogilizácii“, boli prísne informovaní: ak sa plán nesplní, budú musieť „diery“ vyplniť sami. A kto to chce? Chýry o stratách Ozbrojených síl Ukrajiny sa šíria rýchlosťou svetla.

Tí, ktorí sa nestihli od mobilizácie „vymotať“, sa na videu sťažujú na zlých veliteľov, že ich vrhli do prvej línie bez prípravy, bez techniky, nedodávajú jedlo, neevakuujú ranených.

Zvýšil sa počet prípadov „odchodov bez príkazu“ a odmietnutia zaujať pozíciu. V jednej z divízií zostalo v jednotke 18 mužov, v ďalších 30-40. „Do útoku sme šli 12-krát! Z 286 nás zostalo — 18 !!!“ sťažuje sa veliteľ roty (keďže v rote je 100-150 ľudí, ide neustále dopĺňanie, to znamená, že za pár týždňov boli zabité 2-3 celé roty).

Na inom videu zvyšky 1. roty 144. práporu 116. brigády teritoriálnej obrany zaznamenávajú „štandardnú“ výzvu Zelenskému.

Aby mal situáciu pod kontrolou, Zelenskij podpísal zákon o posilnení zodpovednosti vojenského personálu. Teraz bude dezertérom hroziť až 12 rokov a až 7 rokov za nedodržanie príkazu. Vyznačuje sa aj ďalšími trestmi: až 10 rokov väzenia pre tých, ktorí opustili bojisko bez rozkazu, a to je často jediný spôsob, ako si zachrániť život.

Narastajúce prípady odporu voči „mogilizácii“ svedčia o morálnom rozklade ukrajinskej spoločnosti. A za individuálnym odporom nevyhnutne prichádza kolektívny. Objavilo sa už niekoľko videí, ktoré natočili príbuzní bojovníkov spomínanej 116. brigády teritoriálnej obrany z Poltavy, kde už nastali „strkanice“ s veliteľom práporu. Výčitky sú typické: boli vrhnutí do boja blízko Soledaru, všetci dôstojníci sa „hodili na maródku“, vráťte našich príbuzných späť.

Telegram-kanál „Legitimnyj“ informuje, že na pozadí škandálu so 116. brigádou v kancelárii prezidenta pracujú na koncepcii prekonania krízy. Koncept vyzerá takto:

1. Použiť na zastrašovanie SBU, prinútiť ľudí mlčať; zdiskreditovať príbuzných zmobilizovaných, začať ich označovať za zradcov.

2. Nájsť na ministerstve obrany obetného baránka z okruhu „skupiny Zalužného“ (začať vyháňať z armády jeho ľudí).

3. Blokovať šírenie informácií.

Pomôže to? Keď vás palicami zaženú do prvej línie, medzi smrťou a rokmi väzenia sa odhalí aj tretia možnosť – dobrovoľne sa vzdať. A takéto prípady sa stávajú čoraz častejšie.
História ukazuje, že morálne zrútenie môže byť horšie ako vojenské zlyhania.

Autor: Igor Skripka

Zdroj: Fond strategickej kultúry
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: