Slovanské Noviny

19. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Katastrofické scenáre ku COVIDu-19 a sporné modelové výpočty ku klimatickým zmenám. Často nesprávne. Komu sú užitočné? 

Čo majú spoločné správy o pandémii COVID-19 a klimatické zmeny? Preferujú nereálne, ale pozornosť pútajúce modely! 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Katastrofické scenáre

Keď sa začal šíriť nový koronavírus, správy boli plné predpovedí o hromadnej infekcii, ktorá zaplaví nemocnice pacientmi a spôsobí závratnú úmrtnosť.

Hovorilo sa, že  COVID-19 bude mať len v USA na svedomí milióny ľudských životov a pôjde o apokalyptickú pandémiu, v ktorej budú pacienti ponechaní napospas osudu zomierať priamo na uliciach. Ľudia budú vykupovať konzervy a toaletný papier, akoby sa blížil koniec sveta.

Hoci nemožno bagatelizovať žiadne úmrtie ani chorobu a každá strata života je tragédiou, šírenie paniky okolo koronavírusu bolo prehnané. Život Američanov sa postupne konečne dostáva do normálu. Teraz sa nám zdá smiešne, ako slepo sme verili predpovediam o konci sveta, ktoré sa masovo šírili  médiami, píše vo svojom komentári Jason Isaac.

Problém s dátovými modelmi

Malo by preto pre nás byť lekciou ako pristupovať k podobným kontroverzným témam, ako sú napríklad klimatické zmeny, pri ktorých sa často používajú sporné dátové modely.

Problém s dátovými modelmi je, že sú čisto štatistické, nie vedecké a ich výsledky sa menia v závislosti od kritérií použitých na ich vytvorenie.

Navyše údajové modely k infekčným chorobám sú často skôr krátkodobé, nejde o dlhodobejšie predpovede, a treba ich takto aj vnímať, pokiaľ ide o spoľahlivosť. Prinášajú „len“ rad možných výsledkov, ale nie absolútnu istotu, zdôrazňuje Jason Isaac.

Nesprávne, ale užitočné

Vzhľadom na to, že sa naše poznatky o nových chorobách a správaní obyvateľstva, ako aj vládne politiky rýchlo menia, mení sa aj platnosť modelových prognóz. Niektorí vedci ich preto označujú za nesprávne, ale užitočné.

Podpísali sa pod masovú paniku

Vedci zo všetkých odborov by si preto mali túto lekciu z COVIDu-19 zobrať k srdcu, najmä tí z oblasti klimatológie. Veľký rozruch spôsobovali dramatické novinové titulky o katastrofickom globálnom otepľovaní, pričom použité dátové modely mali podporiť či „ospravedlňovať“ klimatické programy vlád veľkých štátov. Boli rovnako nesprávne ako v prípade COVID modelov, ktoré prispeli k masovej panike.

Ako ďalej poznamenáva autor komentára, mnohé klimatické modely sú vybudované na nereálnych kritériách a prognózy sú tak nanajvýš otázne.

Rozumné diskusie nie sú sexi

Aké si teda majú klimatológovia zobrať ponaučenie z dátových modelov ku koronavírusu? Klimatické modely by mali pracovať s reálnymi kritériami zohľadňujúcimi skutočné trendy v oblasti energetických zdrojov, technického pokroku, emisií skleníkových plynov.

Navyše správne modely by sa mali používať na správny účel. Niektoré sú krátkodobé, iné dlhodobejšie. Mali by byť navrhnuté tak, aby zohľadnili celý rad možností na základe dostupných znalostí.

Rozumný úsudok namiesto hystérie

Vedci a najmä médiá musia vedieť rozoznať únosné hranice dátových modelov. Ani tie najsofistikovanejšie výpočty nedokážu presne predpovedať, čo čaká budúce generácie, tvrdí Jason Issac. Modely by mali prinajlepšom slúžiť skôr ako usmernenie, a nie ako príčina fatalistických poplachov. Údaje by mali tvorcov politík povzbudiť k tomu, aby používali rozumný úsudok a nešírili hystériu.

Rozumná diskusia o mätúcich premenných a štatistických obmedzeniach nie je sexi a médiám často neprináša viac „kliknutí“, ktoré potrebujú od svojich čitateľov. Verejnosť si však zaslúži vedieť pravdu, uzatvára svoj komentár Jason Isaac v The Epoch Times.

Komentár Jasona Isaaca (The Epoch Times)/hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.