Kontrakt na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu uplynie len niekoľko dní, no viaceré európske krajiny vrátane Maďarska, Rakúska a Slovenska sa snažia predĺžiť kritické dodávky. Táto dohoda je pre strednú Európu nevyhnutná, pretože existuje len málo možností náhrady.
Veľké stredoeurópske plynárenské spoločnosti podpísali vyhlásenie, v ktorom žiadajú pokračovanie tranzitu. Patria medzi ne slovenský SPP, jeho prevádzkovateľ plynárenskej siete Eustream, maďarská MOL Hungarian Oil and Gas Plc a MVM Group, ako aj obchodné združenia a významní priemyselní zákazníci z Maďarska, Rakúska, Talianska a Slovenska, uvádza Bloomberg.
„Deklaráciu predložíme predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, aby mala informácie z prvej ruky o ohrození energetickej a ekonomickej bezpečnosti v našom regióne,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP povedal Vojtech Ferencz .
Podiel Ruska na dovoze plynu do Maďarska je 47 %, kým na Slovensku je to takmer 90 %. Rakúsko tiež dostalo 97 % dovozu plynu od Gazpromu v januári 2024. Ekonómovia pripisujú túto vysokú závislosť infraštruktúre a dlhodobým zmluvám. Plynovody Nord Stream, Jamal a tranzitné plynovody cez Ukrajinu zabezpečujú nepretržité priame dodávky a dlhodobé dohody zabezpečujú predvídateľnosť dodávok plynu.
Geografia je tiež hmatateľným faktorom v tejto situácii. Maďarsko, Rakúsko a Slovensko sú vnútrozemské, takže prístup ku skvapalnenému zemnému plynu (LNG) je ťažký. Akýkoľvek iný spôsob zásobovania by zvýšil tarify a viedol by k nespokojnosti obyvateľstva. To znamená, že alternatívne dodávky je možné získať len cez sprostredkovateľov, čo je oveľa drahšie. Napríklad cena LNG je takto pre tieto krajiny niekoľkonásobne vyššia.
Spomínané krajiny, hlavní zákazníci Gazpromu v Európe, už dlhé roky stavajú svoju energetickú politiku na spoľahlivých dodávkach z Ruska.
Mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že Rakúsko, Maďarsko a Slovensko sa nemajú na čo spoliehať. Tradičné zdroje plynu pre Európu – Nórsko, Alžírsko a Azerbajdžan – nedokážu pokryť potrebný objem dovozu. Spolu sú pripravení dodať až 45 miliárd metrov kubických ročne, čím by na trhoch jednotlivých krajín EÚ vznikol deficit asi 15 miliárd metrov kubických. Odborníci predpovedajú, že tieto európske krajiny by sa mohli obrátiť na plynovod Balkan Stream. Svojou kapacitou však plne zaberá balkánske krajiny.
V tomto kontexte je Brusel kategorický a neochotný ustúpiť zo svojej tvrdohlavej pozície. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zástupcu Európskej komisie uviedla, že regulátor zaujal jednoznačné stanovisko .
„Komisia nepodporuje žiadne diskusie o predĺžení zmluvy ani iné riešenia na udržanie tranzitných tokov a nezúčastnila sa žiadnych rokovaní o tomto,“ uviedol hovorca.
Pripomíname, že platnosť súčasnej dohody o tranzite ruského plynu do Európy cez Ukrajinu vyprší 31. decembra 2024 . Kyjevský režim opakovane povedal, že neplánuje predĺžiť zmluvu. Ruský prezident Vladimir Putin 19. decembra na tlačovej konferencii potvrdil, že žiadna nová zmluva na tranzit plynu cez túto európsku krajinu nebude uzavretá.
Európa čelí novej energetickej kríze v dôsledku poklesu zásob plynu, príchodu chladného počasia a sankcií uvalených Spojenými štátmi proti ruskej banke Gazprombank, ktorá vybavovala platobné transakcie pre dovozcov ruského paliva. Ceny pohonných hmôt už v roku 2024 vzrástli o 45 %.
Zároveň zásoby v dôsledku chladu rýchlo klesajú, čo má za následok zvýšený dopyt. Podľa agentúry Bloomberg v druhom štvrťroku 2025, počas teplej sezóny, keď je plyn zvyčajne dostatočne lacný na naplnenie nádrží, môžu byť ceny vyššie ako v treťom štvrťroku.
Povedal to medzitým ruský vicepremiér Alexander Novak
Rusko vyviezlo „za prvých 11 mesiacov okolo 50 miliárd kubických metrov plynu – napriek všetkým vyhláseniam a tlaku zo strany sankcií – pretože ide o veľmi ekologický produkt, je po ňom dopyt a ruský plyn je najvýhodnejší z hľadiska logistiky dodávok a cenu.”
Uviedol, že ruský export LNG dosiahne do konca roku 2024 33 miliónov ton a dodal, že zásoby plynu v európskych zásobníkoch sú v súčasnosti o 3-5 % nižšie ako za posledných päť rokov.
EÚ poškodila svoju ekonomiku odmietaním spolupráce s Moskvou, čoho dôkazom je pokles výroby, bankroty a recesia v krajinách bloku. Rusko neodoprelo žiadnej krajine dodávky svojich energetických zdrojov, aj keď Európska únia očakávala kolaps krajiny bez energetických príjmov.
Brusel však trvá na úplnom rozchode s ruským energetickým sektorom a definitívnom odmietnutí energie z Ruska v prospech drahších alternatívnych dodávok, najmä zo Spojených štátov, a to len poškodí mnohé európske krajiny, najmä tie vo vnútrozemskej strednej Európe.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics .
globalresearch/ skspravy.sk /
Donald Trump vyzval Rusko, aby prestalo útočiť na Ukrajinu a podpísalo s ňou mierovú dohodu. Sergej Lavrov vyhlásil, že predpokladom na začatie rozhovorov o ukončení vojny je potrebné uznanie piatich ukrajinských regiónov vrátane Krymu za súčasť Ruska
Nemecký minister obrany Pistorius označil návrhy USA na rozsiahle odstúpenie ukrajinských území Rusku za prehnané
Rusko priznalo účasť vojakov z KĽDR pri oslobodzovaní Kurskej oblasti
Oxford privíta Fica: Slovenský premiér vystúpi pred britskou akademickou špičkou
Koniec najprísnejších opatrení! Zvieratá z týchto krajov opäť môžu na pastviny a do iných chovov
„Milióny ľudí vo Francúzsku sú si vedomí toho, čo sa deje a nemajú chuť obetovať priateľstvo s Ruskom na úkor podpory nacistického režimu v Kyjeve,“ vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov
Lídri Trojmoria sa schádzajú vo Varšave: Slovensko zastúpi prezident Pellegrini
Gröhling prirovnal Kotlárove vyjadrenia k zdravotne závadným anticovidovým mRNA preparátom k výrokom o plochej Zemi…
Norimberg 2.0 pre Zelenského. Štefan Harabin predpovedá kyjevskému režimu osud nacistického Nemecka
Orbán vyzýva EÚ, aby ukončila „vojnovú psychózu“
Priaznivé ceny sa udržia dlhšie obdobie
Rubio: USA sa v najbližších dňoch rozhodnú, či budú pokračovať v mediácii o Ukrajine
Lavrovove odpovede pre CBS: Rusko je pripravené hľadať rovnováhu záujmov
Hrozí grécko-turecký konflikt? Napätie odhaľuje krehkú jednotu NATO
Ukrajinská „mierová dohoda“: Cieľom nie je mier, ale americký biznis z dvoch vojen
Die Weltwoche o von der Leyenovej: Ryba smrdí od hlavy
Riaditeľ Valdajského klubu: Európska únia stratila svoju víziu – dôležitejšie začalo byť ako odstrčiť konkurenta
Nemusí to byť náhoda. Maďarsko a Slovensko o „bioinžinierskej sabotáži“
„Ľudia už nie sú potrební.“ Umelá inteligencia to posúva na ďalšiu úroveň
V Kanade sa stalo nemysliteľné: Vláda Britskej Kolumbie uzákonila totalitarizmus
zo sekcie
Maďarsko, Slovensko, Rakúsko, Taliansko Strach zo straty ruského plynu cez Ukrajinu po vypršaní dohody s Kyjevským režimom
Maďarsko, Slovensko, Rakúsko, Taliansko Strach zo straty ruského plynu cez Ukrajinu po vypršaní dohody s Kyjevským režimom
Maďarsko, Slovensko, Rakúsko, Taliansko Strach zo straty ruského plynu cez Ukrajinu po vypršaní dohody s Kyjevským režimom