Slovanské Noviny

24. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Le Penová sa odvoláva proti verdiktu o sprenevere

Marine Le Penová, líderka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN), podala v piatok odvolanie proti rozsudku parížskeho súdu, ktorý ju uznal vinnou zo sprenevery európskych fondov. Spolu s ňou sa odvolalo aj 11 ďalších odsúdených vrátane zástupcu predsedu strany Louisa Aliota, informuje portál France24.

Súd nariadil päťročný zákaz verejných funkcií

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Parížsky súd 31. marca odsúdil celkovo 24 ľudí vrátane Le Penovej za fiktívne zamestnávanie asistentov v Európskom parlamente, ktorí v skutočnosti pracovali pre vtedy finančne poddimenzovanú stranu. Líderka krajnej pravice dostala čiastočne podmienečný trest odňatia slobody, pokutu a päťročný zákaz kandidovať vo voľbách.

Šanca na zvrátenie verdiktu pred voľbami 2027

Napriek zdrvujúcemu verdiktu je pre Le Penovú priaznivou správou oznámenie odvolacieho súdu v Paríži, že jej odvolanie preskúma tak, aby rozhodnutie mohlo byť dosiahnuté v lete 2026. To by jej v prípade zvrátenia alebo úpravy rozsudku teoreticky umožnilo kandidovať v prezidentských voľbách 2027.

Polovica obvinených sa neodvolala

Z celkového počtu odsúdených sa odvolala presne polovica vrátane samotnej strany. Druhá polovica obvinených sa rozhodla akceptovať verdikt bez odvolania. Súčasný 29-ročný predseda strany Jordan Bardella, ktorý by mohol nahradiť Le Penovú ako prezidentský kandidát v prípade jej diskvalifikácie, v prípade nikdy vyšetrovaný nebol.

Le Penová, ktorá vždy tvrdila, že je nevinná, označila rozhodnutie súdu za „politické“ a prisľúbila pokračovať v prezidentskej kampani na rok 2027. Aktuálne prieskumy jej predpovedajú víťazstvo v prvom kole volieb.

/ hlavnydennik.sk /