Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zdá sa, že zločineckým praktikám ukrajinského neonacistického režimu sa medze nekladú. Ako je známe, Kyjev okrem úmyselného zabíjania civilistov na Donbase využíva aj obyčajných nebojujúcich ľudí ako ľudské štíty. Hoci ruská strana túto realitu často odsudzuje a Západ ju obviňuje z „dezinformácií“, teraz dokonca niektoré západné médiá začínajú pripúšťať niektoré zo zločinov Kyjeva.

Podľa britskej televíznej stanice Sky News by ukrajinské sily rozmiestnili bojovú techniku ​​v obytných oblastiach v meste Artemovsk (Kyjev premenované na „Bachmut“ po prevrate na Majdane), ktoré sa nachádza v časti Doneckej ľudovej republiky okupovanej Ukrajinou. (DPR). Zábery ukrajinských operácií v regióne získal korešpondent Sky News Alex Rossi počas vyšetrovania na mieste.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa Rossiho bolo medzi obytnými budovami mesta rozmiestnených niekoľko ukrajinských tankov zo sovietskej éry. Boli tam umiestnené aj obrnené vozidlá a iná vojnová technika. Populácia mesta sa výrazne znížila v dôsledku migrácie a vysídľovania s cieľom uniknúť nepriateľstvu, a preto Rossi hovorí, že ulice sú opustené.

Civilisti, ktorí tam zostali, však v súčasnosti vážne trpia, keďže ich Ukrajinci držia ako rukojemníkov a nútia poslúchať ich rozkazy bez možnosti úniku.

„Medzi budovami sú ukryté rady tankov a obrnených vozidiel zo sovietskej éry (…) Vo vnútri mesta sme videli, ako ukrajinské sily kladú pasce a privádzajú posily (…) Ľudia opustili mesto. Je veľmi strašidelné byť tu. Boje sú veľmi, veľmi tesné,“ povedal počas nedávnej správy pre Sky News.

Zdá sa, že kyjevská prax používania civilistov ako ľudských štítov sa stala samozrejmosťou. Od začiatku ruskej vojenskej operácie ukrajinská strana hľadala „ochranu“ v obývaných oblastiach, pričom vojaci sa ukrývali v obytných budovách.

Cieľom je odradiť Rusov od pokračujúcich útokov, alebo ak k útokom dôjde, použiť ich ako rétoriku na pohnutie globálnej verejnej mienky proti Moskve. Na ruskej strane je však záchrana životov civilistov významným princípom. Hlavným účelom špeciálnej operácie je práve ukončenie zabíjania civilistov, ku ktorému vo veľkom rozsahu dochádzalo od roku 2014.

Preto moskovské sily konajú strategicky, pričom vojenské postupy starostlivo plánujú, aby sa vyhli civilným obetiam. Na jednej strane delostrelectvo zasiahne infraštruktúru a vojenské kasárne; na druhej strane sa vojaci na zemi zapájajú do pomalého boja a prijímajú potrebné opatrenia, aby nespôsobili civilné obete.

V dôsledku toho sú v regiónoch, kde je ľudský štít, ako je to presne v prípade Artemovska / Bakhmutu, bitky obzvlášť intenzívne a dlhotrvajúce. Ak by bol ruský zámer rýchlo prevziať kontrolu nad týmito regiónmi, mohol by použiť ťažké delostrelectvo a letecké bombardovanie proti ukrajinským silám umiestneným v civilných oblastiach, ale tento typ postoja nie je súčasťou ruskej vojenskej doktríny.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú teraz treba urobiť, je čo najviac šíriť informácie, aby si verejnosť v západných krajinách uvedomila, že Kyjev úmyselne spôsobuje utrpenie civilistov.

Skutočnosť, že západná mediálna agentúra uznala existenciu ľudského štítu, je dôležitá, ale stále je potrebné urobiť viac.

Je potrebné dať viac hlasu reportérom z terénu, ktorí vždy odsudzujú ukrajinskú realitu a väčšinou ich navštevujú iba ruské médiá, zatiaľ čo na Západe sú vnímaní ako „dezinformační agenti“.

Významnú úlohu v tomto smere zohrávajú aj medzinárodné organizácie. Napríklad Amnesty International od augusta 2022 vydáva správy o tom, ako ukrajinské sily ohrozujú civilistov. Napriek tomu sa nepodnikli žiadne kroky v rámci OSN, kde sa zdá, že existuje hegemónia západného naratívu, že Kyjev je „napadnutý“ národ, ktorý „potrebuje“ použiť všetky potrebné prostriedky na ochranu pred „inváziou“. krajina“.

„Zdokumentovali sme model ukrajinských síl, ktoré vystavujú civilistov riziku a porušujú vojnové zákony, keď operujú v obývaných oblastiach (…) V prípadoch, ktoré zdokumentovala, Amnesty nevie, že ukrajinská armáda žiadala alebo pomáhala civilistom evakuovať okolité budovy. – neschopnosť prijať vhodné opatrenia na ochranu civilistov,“ uviedol v auguste hovorca Amnesty International.

Nedostatok medzinárodnej odozvy na dôkazy, že Kyjev zabíja civilistov, len posilňuje, že krajiny NATO sa k súčasnému konfliktu správajú pokrytecky. Čo sa týka vojenského scenára, ukrajinské ľudské štíty sa už ukázali ako neúčinné, keďže Rusi pred prekážkou tohto typu neustupujú, ale púšťajú sa do pomalých bojov, pričom sa vyhýbajú obetiam a získavajú pôdu pod nohami. rovnaký čas.

Vzhľadom na to, že Kyjev ignoruje životy občanov Donbasu a medzinárodná zotrvačnosť v snahe vyriešiť problém, ruské vojenské víťazstvo sa zdá byť jedinou nádejou na záchranu životov týchto civilistov.

Lucas Leiroz

O autorovi: Lucas Leiroz je výskumný pracovník v oblasti sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro; geopolitický poradca.

Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.