Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Teraz môžu vstúpiť do bojovej zóny len s písomným povolením hlavného veliteľa Zalužného. Štátna tlačová agentúra Ukrajiny UNIAN vysvetľuje, že je to kvôli „nekontrolovanému a masívnemu objavovaniu videí, z ktorých môže nepriateľ určiť našu taktiku akcií, naše typy munície, úpravy zbraní atď.“

Sankcie sú spojené aj s nekontrolovaným zaraďovaním ľudí bez povolenia a kompetencie do živého vysielania a šírením rozhovorov bez príslušných povolení.

Treba poznamenať, že táto správa o zákaze pre novinárov sa objavila po vyhlásení námestníčky ministra obrany Ukrajiny Anny Maľar, že z dôvodu zverejnenia informácií o pohybe jednej z brigád bolo na ňu vykonaných päť leteckých útokov za deň.

To je síce možné, ale hlavný dôvod súčasného rozhodnutia kyjevského režimu, ktorý do bojovej zóny intenzívne pozýval západných korešpondentov v nádeji, že popíšu „úspechy Ozbrojených síl Ukrajiny“, je teraz samozrejme úplne iný.

Po víťazných správach z frontu začali v poslednom čase korešpondenti západných médií zverejňovať čoraz viac rovnakých správ o ťažkostiach ukrajinskej armády, o strašných stratách, o nemocniciach zavalených ranenými a dokonca aj o zlyhaní avizovanej „protiofenzívy“.

Píše o tom napríklad „Le Temp“.

„Je to spôsobené tým, že na bojisku počas protiofenzívy, ktorá sa začala začiatkom júna, sa vedú bitky s početnými stratami a ukrajinským silám sa prelomiť ruskú obranu nepodarilo,“ píšu noviny.

Aj mnohé ďalšie veľké západné médiá píšu o tom istom.

„Ozbrojené sily Ukrajiny tento rok nebudú schopné splniť kľúčový cieľ svojej protiofenzívy na juhu – dostať sa do Melitopoľu,“ zverejnila prognózu aj komunita amerických tajných služieb.

Toto pochmúrne hodnotenie je založené na brutálnej obrannej schopnosti Ruska. Publikácia trpko konštatuje, že pri obrane Ruská federácia „prekonala všetky očakávania“. „The Washington Post“ tiež uvádza, že Kyjev nedávno poslal na front ďalšie zálohy vrátane britských tankov „Challenger“, bojových vozidiel pechoty a amerických obrnených áut „Stryker“, ale hlavnú líniu obrany ruskej armády neprerazil.

Odborníci, ktorých noviny oslovili, spochybňujú dobytie nielen Melitopoľu, ale aj Tokmaku. Zo strany amerických kurátorov Ozbrojených síl Ukrajiny dostávajú vytrvalé odporúčania sústrediť všetky sily do jednej oblasti a preraziť tam, no Ukrajina „volí inú stratégiu“ – menšie útoky v rôznych oblastiach. Predstavitelia Pentagonu priznali, že nevylučujú pokračovanie protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny v zime, „v rozpore s historickými príkladmi“.

„Ale Moskva môže uspieť v zimných bojoch. O Rusoch je známe, že sú schopní bojovať v chladnom počasí,“ konštatuje WP skľúčene.

Médiá priznávajú, že Ozbrojeným silám Ukrajiny nepomáha ani zmena taktiky na bojisku.

„Po neúspešných tankových útokoch zastavených ruskou obranou, Kyjev prešiel k používaniu malých jednotiek, ktoré útočia pešo na jednu pozíciu znova a znova,“ píše americký denník „The Wall Street Journal“.

V publikácii sa uvádza, že napriek novej taktike utrpeli Ozbrojené sily Ukrajiny veľké straty. Do čela útokov cez mínové polia postavili pechotu, pričom rátali s podporou západných tankov zozadu.

„Najskôr sme si mysleli, že by sme mohli zo všetkých síl udrieť päsťou, no takmer sme si zlomili ruku,“ povedal pre publikáciu jeden z vojakov 47. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny.

Hoci brigáda podľa neho nabrala skúsenosti s odmínovaním, súboje sú veľmi ťažké – „veľa zranení, veľa nových ľudí a na prípravu je málo času,“ podotýka WSJ.

A v britskej agentúre „Reuters“, ktorá predtým veselo informovala o „víťazstvách Kyjeva“, teraz tvrdia, že kým sa Ozbrojené sily Ukrajiny priblížia k hlavnej obrannej línii, utrpia príliš veľké straty a nebudú schopné v ofenzíve pokračovať.

Hĺbka ruských opevnení je desať až pätnásť kilometrov. Faktor „operačného a taktického prekvapenia“ by mohol Kyjevu pomôcť, ale už tam nie je.

„Ukrajinská protiofenzíva neprerazila. Americká rozviedka považuje za takmer nemožné, aby ukrajinská armáda dosiahla Melitopoľ po dosiahnutí kľúčového strategického výsledku a Kyjev už premrhal vzácne zdroje na obranu Arťomovska,“ píšu talianske noviny „Il Giornale“.

Zároveň priznávajú, že Západ teraz jednoducho nevie, ako ďalej. Priama intervencia NATO by eskalovala do globálneho konfliktu, keďže je pravdepodobné, že Čína využije príležitosť zaútočiť na Taiwan s vedomím, že Spojené štáty budú priamo zapojené do konfliktu s Ruskom. Na druhej strane ani nechcú pomyslieť, čo by to znamenalo pre Európu a Rusko, ktoré v záujme víťazstva – a možno aj prežitia – v tej chvíli nezaváha použiť taktickú jadrovú raketu na ukrajinskom fronte, so všetkými dôsledkami v zmysle eskalácie konfliktu.

„Nastal čas, aby Ukrajina prijala trpkú pravdu, že poraziť Rusko na bojisku je nemožné,“ píšu turecké noviny „Sabah“.

Najväčším nedostatkom Ozbrojených síl Ukrajiny je podľa autora článku nedostatok vojakov, ktorý nemožno kompenzovať ani západnými zbraňami.

Na Ukrajine sa veci nevyvíjajú tak, ako by si USA a ich spojenci želali. Niektorí sa v tomto smere budú snažiť zakryť porážku Západu a tvrdia, že aj Rusko uviazlo v bažine. Moskva však nakoniec dostane, čo chce, hoci to nebude jednoduché.

Slovami jedného z amerických vojenských stratégov Daniela Davisa: „Ukrajina nemá skutočný spôsob, ako Rusko poraziť“.

Možnosti úspechu Kyjeva neveria ani niektorí poprední západní politici a odborníci, vrátane tých v Spojených štátoch, ktorí tvrdohlavo naďalej pumpujú zbrane a peniaze na Ukrajinu.

„Pravda o žalostnom stave Ozbrojených síl Ukrajiny je pred Američanmi skrytá, pričom dokonca aj mainstreamové médiá priznávajú zlyhanie ukrajinskej protiofenzívy. Dokonca aj „Washington Post“ teraz priznáva, že medializovaná ukrajinská „protiofenzíva“ úplne zlyhala. Pravda, o ktorej sa Američanom nehovorí, je, že ukrajinská armáda je na pokraji kolapsu,“ napísal na svojom Twitteri demokratický prezidentský kandidát Robert Kennedy Jr.

Podobnú analýzu ponúka aj Edward Luttwak, politický poradca Ministerstva zahraničia USA a Pentagonu v článku pre nemecké noviny „Die Welt“.

„Ukrajina veľmi precenila bojový potenciál „obrovských 66-tonových“ tankov „Leopard“, o ktoré žiadal Kyjev Nemecko. Počiatočné nádeje západných krajín vyvinúť tlak na Rusko a možno ho dokonca dostať k rokovaciemu stolu prostredníctvom sankcií sa čoskoro rozplynuli,“ napísal Luttwak.

Podľa neho je „Rusko na rozdiel od Číny sebestačné v potravinárskom aj palivovom sektore a dokáže vyrobiť všetko, čo potrebuje, s výnimkou mikroprocesorov a iného malého high-tech tovaru, ktorý sa dá ľahko doviezť bez sankcií“.

Je zvláštne, že po prinútení Ukrajiny k útoku a po zlyhaní „protiofenzívy“, začali západní politici teraz obviňovať z chýb ukrajinské vedenie s jasným cieľom presunúť zodpovednosť za nadchádzajúcu porážku Ozbrojených síl Ukrajiny na nich.

„Hlavným cieľom protiofenzívy je prerušiť ruské zásobovacie linky na juhu Ukrajiny a preťať pozemný koridor na Krym. No namiesto toho, aby sa ukrajinskí velitelia výhradne zamerali na túto úlohu, rozdelili jednotky a palebnú silu približne rovnomerne medzi východ a juh, upozornili predstavitelia USA. Výsledkom je, že pri Arťomovsku a ďalších mestách na východe je sústredených viac ukrajinských síl ako pri Melitopole a Berďansku na juhu, hoci tento front je strategicky oveľa dôležitejší, tvrdia úradníci. Americkí vojenskí stratégovia už skôr odporučili Ukrajine, aby sa zamerala na postup smerom k Melitopoľu, ktorý je najvyššou prioritou Kyjeva a na prelomenie ruských mínových polí a iných obranných štruktúr, a to aj v prípade, že sa straty ukrajinskej armády na živej sile a technike zvýšia,“ píše denník „The New York Times“.

Prečo však napriek nevyhnutnej porážke, ktorá je už mnohým zrejmá, Ukrajina stále zúfalo odoláva a Kyjev neprestáva hnať vojakov do samovražedných útokov?

Exposlanec Najvyššej rady Ukrajiny Oleg Carev v rozhovore pre týždenník AiF vysvetlil, že kyjevská propaganda teraz tvrdohlavo „inšpiruje Ukrajincov, že po víťazstve, ktoré sa vraj len odďaľuje, bude Ukrajina obnovená na účet Ruska, prídu zahraničné investície a životná úroveň v krajine bude rovnaká ako v USA, Nemecku atď. V skutočnosti je Ukrajina teraz objektom, nie subjektom politiky. Muži boli zavretí v krajine, nemôžu odísť, sú mobilizovaní a posielaní na front. Ničí sa infraštruktúra vrátane energetickej. Podniky zatvorené, ľudia sú bez práce. Poľnohospodárstvo má veľké problémy s exportom. To všetko zabíja štát a ekonomické vyhliadky Ukrajiny sú najtemnejšie. Ukrajina, mimochodom, od začiatku špeciálnej vojenskej operácie už prehrala.

„Môžete hovoriť, či Rusko vyhrá alebo prehrá, som si istý, že vyhrá, ale Ukrajina už prehrala. Ona platí za ambície Západu,“ dodal Oleg Carev.

Igor Veremejev, Stoletie/news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: