Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) predpovedá, že najmenej u každého druhého človeka sa do veku 85 rokov vyvinie osteoartritída. Agentúra tiež varovala, že do roku 2040 bude diagnostikovaná nejaká forma artritídy u 78 miliónov dospelých a vedci sa snažia nájsť bezpečnú a účinnú liečbu tohto bolestivého stavu.

Štúdie potvrdili mimoriadnu účinnosť kurkumínu ako antioxidantu a protizápalového činidla, ktoré môže pomôcť v boji proti škodlivým účinkom artritídy. Veľký potenciál má podľa štúdie špecializovaná forma kurkumínu s názvom BCM-95.

V štúdii na zvieratách z roku 2006 publikovanej v časopise Arthritis and Rheumatology výskumníci uviedli, že extrakt z kurkumy bohatý na kurkumín potláča zápal a deštrukciu kĺbov. Extrakt tiež zabránil expresii prostaglandínov a cyklooxygenázy 2, dvoch prozápalových látok.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

BCM-95 je sedemkrát viac biologicky dostupný ako štandardný kurkumín. Napriek úžasným výhodám kurkumínu má jednu nevýhodu: má nízku biologickú dostupnosť v ľudskom organizme. To znamená, že získanie terapeutických množstiev kurkumínu pre váš organizmus nie je praktické, alebo takmer nemožné. V mnohých štúdiách, ktoré potvrdili prospešné vlastnosti kurkumínu, museli vedci použiť extrémne veľké množstvo kurkumínu, ktoré sa zvyčajne podáva injekčne.

Vedci však zistili, že BCM-95, špecializovaný komplex čisteného, ​​rekonštituovaného kurkumínu, je sedemkrát biologicky dostupnejší ako štandardný kurkumín. Dúfajú, že BCM-95 možno použiť na riešenie nízkej biologickej dostupnosti kurkumínu. V štúdii publikovanej v časopise Phytotherapy Research výskumný tím pracoval so 45 dobrovoľníkmi, ktorí mali aktívnu reumatoidnú artritídu.

Účastníci boli rozdelení do troch skupín:

• Jedna skupina dostávala denne 500 mg purifikovaného kurkumínu – BCM-95.

• Ďalšia skupina dostávala kurkumín a 50 mg diklofenaku denne, čo je štandardný liek na artritídu.

• Posledná skupina dostávala iba diklofenak.

Vedci merali účinnosť kurkumínu tak, že sledovali to, koľko dobrovoľníkov hlásilo významné zlepšenie opuchov a citlivosti kĺbov, merané v prírastkoch 20 %, 50 % a 70 %. Výsledky ukázali, že až 93 % účastníkov v skupine s iba kurkumínom zaznamenalo najväčšie zlepšenie symptómov. Zaznamenali výrazné zníženie bolestivosti a opuchu.

V prvej skupine zaznamenalo 73 % účastníkov veľmi výrazné zníženie o 50 %. Najmenej 33 % dobrovoľníkov v tejto skupine tiež zaznamenalo pôsobivé 70 % zníženie opuchu a citlivosti kĺbov.

Skupina, ktorá užívala iba kurkumín, tiež zaznamenala 60% zníženie bolesti, ktorú uvádzali.

Vedci uviedli, že v skupine s kurkumínom a diklofenakom, kurkumín neposkytol žiadny prínos pri znižovaní bolesti. Zníženie bolesti v skupine liečenej samotným diklofenakom bolo len 50 %.

Okrem správ dobrovoľníkov o znížených symptómoch vedci analyzovali aj rýchlosť sedimentácie erytrocytov, ktorá meria zápal. Údaje ukázali, že v skupine s kurkumínom a kurkumínom/diklofenakom došlo k poklesu rýchlosti sedimentácie erytrocytov o 11,2 a 13,3 percenta.

Medzitým v skupine, ktorá užívala iba diklofenak, sa zrážanie znížilo len o 8,3 %. Vedci tiež zistili, že skupina, ktorá užívala iba kurkumín, znížila hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP), ďalšieho markera zápalu, o 52 %. V skupine s diklofenakom nedošlo k poklesu CRP. Prekvapivo v skutočnosti zaznamenali 1,5 % nárast zápalového proteínu.

Kurkumín je bezpečnou alternatívou, pretože nemá žiadne hlásené vedľajšie účinky. Výskumný tím bol ohromený, pretože skupina kurkumínu nezaznamenala žiadne vedľajšie účinky alebo nežiaduce reakcie, na rozdiel od tých, ktorí užívali diklofenak. Diklofenak je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ktoré môže spôsobiť rôzne vedľajšie účinky, ako napríklad:

• Alergické reakcie

• Nadúvanie alebo plynatosť

• Zápcha

• Hnačka

• Závraty

• Gastrointestinálne krvácanie

• Bolesť hlavy

• Toxicita pečene

• Zvonenie v ušiach

Iné lieky používané na liečbu reumatoidnej artritídy, ako je metotrexát, môžu potlačiť imunitný systém a zvýšiť riziko infekcie. Našťastie vedci uviedli, že podobné problémy spojené s kurkumínom neexistujú. Tiež zdôraznili nadradenosť a bezpečnosť tejto netoxickej prírodnej zlúčeniny oproti diklofenaku vo väčšine prípadov zápalu.

Mnoho akceptovaných liečebných postupov, aj keď úspešne znižuje bolesť a opuch spôsobený reumatoidnou artritídou, zvyčajne len „maskuje“ symptómy a nie vždy rieši základnú príčinu. Ale použitie kurkumínu pomáha bojovať proti zápalu priamo, pretože môže zacieliť viacero zápalových cieľov súčasne.

Vedci tiež zistili, že kurkumín pomáha redukovať všetky prozápalové molekuly v bunkách chrupavky a v membránach, ktoré vystielajú kĺby, ako napríklad faktor nekrózy nádorov, ktorý ničí kĺbovú chrupavku; a vaskulárny endotelový rastový faktor, ktorý prispieva k nadmernému rastu krvných ciev v zapálených kĺboch. Tieto viacnásobné účinky kurkumínu sú pôsobivejšie ako mechanizmus jediného účinku mnohých konvenčných liekov, ako je diklofenak.

Pre prevenciu a liečbu artritídy je kurkumín jedným z najsľubnejších liekov, ktoré môžu pomôcť ľuďom trpiacim touto vysiľujúcou chorobou. Okrem toho môže kurkumín pomôcť pri starostlivosti o chrupavku, ktorá chráni vaše kĺby. Mnohé štúdie dokázali, že zápal je základom takmer všetkých chronických degeneratívnych ochorení. To znamená, že kurkumín má potenciál predchádzať a bojovať proti osteoartritíde a reumatoidnej artritíde, ako aj iným život ohrozujúcim stavom, ako je Alzheimerova choroba, rakovina, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia a skleróza multiplex.

Túto možnosť podporujú aj výskumy. V nedávnych štúdiách na zvieratách znížil BCM-95 zápal spojený s obezitou a zároveň znížil hladiny zápalovej molekuly IL-2, zlúčeniny často spojenej s Alzheimerovou chorobou.

S príchodom BCM-95 alebo Purified Reduced Curcumin sa prevencia zápalu a jeho vedľajších účinkov stala sľubnejšou. Jedzte vyváženú stravu a užívajte kurkumín, aby ste získali množstvo zdravotných výhod.

Zoey Sky

https://www.naturalnews.com/2022-07-15-curcumin-outperforms-drug-for-rheumatoid-arthritis.html

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d