Vojny sú historicky jedným z najtragickejších a zároveň najvýnosnejších javov pre rôzne odvetvia. Zatiaľ čo konflikty spôsobujú obrovské utrpenie a materiálne škody, pre určité skupiny – predovšetkým firmy z vojenského, energetického a finančného sektora – predstavujú príležitosti na obrovské zisky.
Moderné dejiny sú plné príkladov, kde z vojnového chaosu vyšli víťazne predovšetkým korporácie, ktoré dokázali získať kontrakty na dodávky zbraní, surovín alebo sa podieľali na povojnovej rekonštrukcii.
Jedným z najvýznamnejších príkladov je vojna v Iraku v roku 2003. Tento konflikt, ktorý začali Spojené štáty pod vedením Georgea W. Busha, bol oficiálne zdôvodnený potrebou odstrániť Saddáma Husajna a nájsť údajné zbrane hromadného ničenia. No za politickými a bezpečnostnými dôvodmi stála aj snaha získať prístup k ropným zdrojom krajiny. ExxonMobil, Chevron a ďalšie americké ropné giganty profitovali z chaosu po invázii, keď získali lukratívne kontrakty na ťažbu irackej ropy. Po vojne sa tieto firmy stali kľúčovými hráčmi v obnovenej irackej ekonomike, a hoci krajina zažívala politický a bezpečnostný rozvrat, ropný priemysel pokračoval v generovaní ziskov.
Po útokoch z 11. septembra 2001 vtrhli Spojené štáty do Afganistanu s cieľom zničiť teroristickú sieť al-Káida a zvrhnúť Taliban. Dlhoročný konflikt bol nesmierne nákladný, ale pre niektoré firmy mimoriadne výnosný. Halliburton, firma, ktorej bývalý generálny riaditeľ Dick Cheney bol v tom čase viceprezidentom USA, získala kontrakty v hodnote miliárd dolárov na obnovu infraštruktúry a logistické operácie pre americkú armádu. Rovnako ako v prípade Vietnamu, aj v Afganistane vojenskí dodávatelia a súkromné bezpečnostné firmy na konflikte výrazne zarobili, zatiaľ čo krajina sa ponorila do nestability a chaosu.
Rok 2022 priniesol ďalší vážny konflikt, tentoraz v srdci Európy. Ruská invázia na Ukrajinu bola katastrofou pre milióny ľudí, ale aj ďalšou príležitosťou pre vojenský a energetický sektor. Od začiatku vojny sa mnohé západné firmy zapojili do poskytovania pomoci Ukrajine, a to nielen vo forme zbraní, ale aj v rámci povojnovej obnovy, ktorá ešte len začína.
Vojenský priemysel USA, vrátane gigantov ako Lockheed Martin a Raytheon Technologies, z vojny na Ukrajine profitujú. Spojené štáty dodali Ukrajine pokročilé zbrane, vrátane protitankových systémov Javelin a rakiet Patriot, čím tieto firmy zabezpečili nové objednávky v hodnote miliárd dolárov. Nielen americké, ale aj európske spoločnosti ako nemecký Rheinmetall zaznamenali prudký nárast výroby v reakcii na dopyt po zbraniach a vojenskej technike, ktorú Ukrajina používa na obranu.
V súčasnosti však je zaujímavé sledovať aj prístup Európy k vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. Zatiaľ čo Spojené štáty dodávajú rozsiahlu vojenskú pomoc, Európska únia a jej členské krajiny, najmä Nemecko a Poľsko, zodpovedajú za väčšinu finančnej a humanitárnej podpory. Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall hrá významnú úlohu pri poskytovaní vojenskej techniky Ukrajine, a napriek počiatočnej váhavosti sa Nemecko stalo jedným z najväčších prispievateľov vojenskej pomoci.
Vojna na Ukrajine je tragédiou, ktorá má globálne dôsledky. No rovnako ako v prípade predchádzajúcich konfliktov, aj tu existujú skupiny, ktoré z tohto chaosu profitujú. Spoločnosti z vojenského, energetického a finančného sektora, či už sú to americké alebo európske firmy, získavajú miliardové kontrakty a dlhodobé investičné príležitosti. Pre mnohé z týchto korporácií sú vojny, hoci ničivé pre spoločnosť, obchodnou príležitosťou na rozšírenie svojho vplyvu a ziskov.
M. KOVAČ
Eduard Chmelár: Globalizácia je v troskách. Amerika tu už nebude pre nikoho zadarmo. Trump sa vykašle na príživníkov, bude chrániť svoj trh a Európa bude medzitým Ukrajine v rámci bezpečnostných záruk masívne dodávať zbrane.
Trumpove vyhlásenia, že dokáže zo dňa na deň ukončiť vojnu na Ukrajine, sú podľa Kremľu prehnané
VIDEO: Desiatky hláv štátov a premiérov sa na summite Európskeho politického spoločenstva sa zhodli v tom, že v Európe by mal byť čo najskôr mier, informoval maďarský premiér Orbán o záveroch stretnutia v Budapešti
VIDEO: Zelenskyj odmieta uvažovať o prímerí bez bezpečnostných záruk pre Ukrajinu. Trumpov plán ukončiť vojenský konflikt nekomentoval
Zvoní NATO umieráčik? Alebo príde tvrdá realita?
Kto získa benefity z vojen: historický kontext
Prezident SR podpísal Nežnú revolúciu vo vzdelávaní i vyššiu minimálnu mzdu
„Neskutočné“. Uhrík: Nová eurokomisárka pre rovnosť nevie, koľko existuje pohlaví!
„Poviem úprimne.“ Putin na Valdajsom klube odhalil novú štruktúru sveta
Tu je návod, ako by mohol vyzerať Trumpov mierový plán a prečo by s ním Rusko mohlo súhlasiť
VIDEO: Ak sa majú nájsť peniaze pre nezmyselnú vojnu na Ukrajine, kde sa zabíjajú Slovania, EÚ musí vedieť viac financovať aj boj proti migrantom, vyhlásil premiér Fico
SHO informuje o pomoci ruským civilistom: Už čoskoro prekročíme sumu 700-tisíc
VIDEO: Európa musí presadzovať mier prostredníctvom sily, zavelil Zelenskyj v Budapešti.
VIDEO: Vyšetrovanie záhadnej smrti policajného exprezidenta Lučanského vo väzbe počas Matovičovho vládnutia sa kvôli novým skutočnostiam môže obnoviť.
Západ by mal akceptovať, že Rusko víťazí na Ukrajine a začať s rokovaniami o mieru, vyhlásil šéf ruskej Rady bezpečnosti Sergej Šojgu
VIDEO: Orbán považuje situáciu, v ktorej sa Európa aktuálne nachádza, za ťažkú a nebezpečnú
Ako by mohla vyzerať budúca Trumpova administratíva?
VIDEO: Obavy z negatívnych následkov baterkárne v Šuranoch sa pre mnohých po návšteve Číny rozplynuli.
VIDEO: Bratislavskí študenti infikovaní progresívnym liberalizmom zosmiešňovali slovenských dôchodcov za ich politický názor.
VIDEO: „Výroky premiéra Fica o fatálnych následkoch očkovania vakcínami proti covidu sú veľmi nebezpečné.
zo sekcie
Kto získa benefity z vojen: historický kontext
Kto získa benefity z vojen: historický kontext
Kto získa benefity z vojen: historický kontext