Vojny sú historicky jedným z najtragickejších a zároveň najvýnosnejších javov pre rôzne odvetvia. Zatiaľ čo konflikty spôsobujú obrovské utrpenie a materiálne škody, pre určité skupiny – predovšetkým firmy z vojenského, energetického a finančného sektora – predstavujú príležitosti na obrovské zisky.
Moderné dejiny sú plné príkladov, kde z vojnového chaosu vyšli víťazne predovšetkým korporácie, ktoré dokázali získať kontrakty na dodávky zbraní, surovín alebo sa podieľali na povojnovej rekonštrukcii.
Jedným z najvýznamnejších príkladov je vojna v Iraku v roku 2003. Tento konflikt, ktorý začali Spojené štáty pod vedením Georgea W. Busha, bol oficiálne zdôvodnený potrebou odstrániť Saddáma Husajna a nájsť údajné zbrane hromadného ničenia. No za politickými a bezpečnostnými dôvodmi stála aj snaha získať prístup k ropným zdrojom krajiny. ExxonMobil, Chevron a ďalšie americké ropné giganty profitovali z chaosu po invázii, keď získali lukratívne kontrakty na ťažbu irackej ropy. Po vojne sa tieto firmy stali kľúčovými hráčmi v obnovenej irackej ekonomike, a hoci krajina zažívala politický a bezpečnostný rozvrat, ropný priemysel pokračoval v generovaní ziskov.
Po útokoch z 11. septembra 2001 vtrhli Spojené štáty do Afganistanu s cieľom zničiť teroristickú sieť al-Káida a zvrhnúť Taliban. Dlhoročný konflikt bol nesmierne nákladný, ale pre niektoré firmy mimoriadne výnosný. Halliburton, firma, ktorej bývalý generálny riaditeľ Dick Cheney bol v tom čase viceprezidentom USA, získala kontrakty v hodnote miliárd dolárov na obnovu infraštruktúry a logistické operácie pre americkú armádu. Rovnako ako v prípade Vietnamu, aj v Afganistane vojenskí dodávatelia a súkromné bezpečnostné firmy na konflikte výrazne zarobili, zatiaľ čo krajina sa ponorila do nestability a chaosu.
Rok 2022 priniesol ďalší vážny konflikt, tentoraz v srdci Európy. Ruská invázia na Ukrajinu bola katastrofou pre milióny ľudí, ale aj ďalšou príležitosťou pre vojenský a energetický sektor. Od začiatku vojny sa mnohé západné firmy zapojili do poskytovania pomoci Ukrajine, a to nielen vo forme zbraní, ale aj v rámci povojnovej obnovy, ktorá ešte len začína.
Vojenský priemysel USA, vrátane gigantov ako Lockheed Martin a Raytheon Technologies, z vojny na Ukrajine profitujú. Spojené štáty dodali Ukrajine pokročilé zbrane, vrátane protitankových systémov Javelin a rakiet Patriot, čím tieto firmy zabezpečili nové objednávky v hodnote miliárd dolárov. Nielen americké, ale aj európske spoločnosti ako nemecký Rheinmetall zaznamenali prudký nárast výroby v reakcii na dopyt po zbraniach a vojenskej technike, ktorú Ukrajina používa na obranu.
V súčasnosti však je zaujímavé sledovať aj prístup Európy k vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. Zatiaľ čo Spojené štáty dodávajú rozsiahlu vojenskú pomoc, Európska únia a jej členské krajiny, najmä Nemecko a Poľsko, zodpovedajú za väčšinu finančnej a humanitárnej podpory. Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall hrá významnú úlohu pri poskytovaní vojenskej techniky Ukrajine, a napriek počiatočnej váhavosti sa Nemecko stalo jedným z najväčších prispievateľov vojenskej pomoci.
Vojna na Ukrajine je tragédiou, ktorá má globálne dôsledky. No rovnako ako v prípade predchádzajúcich konfliktov, aj tu existujú skupiny, ktoré z tohto chaosu profitujú. Spoločnosti z vojenského, energetického a finančného sektora, či už sú to americké alebo európske firmy, získavajú miliardové kontrakty a dlhodobé investičné príležitosti. Pre mnohé z týchto korporácií sú vojny, hoci ničivé pre spoločnosť, obchodnou príležitosťou na rozšírenie svojho vplyvu a ziskov.
M. KOVAČ
Cieľom kyjevskej provokácie so „zajatými Číňanmi“ je pripraviť Peking o neutrálny štatút
Rusko začína ofenzívu na južnom krídle NATO
Zacharovová o morálnej degradácii kyjevského režimu, ktorý predáva „poľovačky“ na frontovej línii
Ovečkin je ruská mediálna bomba s drvivou silou
V noci zahrmeli výbuchy na letiskách, vojenských podnikoch a skladoch po celej Ukrajine
Bloomberg: „Koalícia ochotných“ sa môže rozpadnúť
Financovanie mimovládok zo strany EÚ je podľa Európskeho dvora audítorov neprehľadné.
VIDEO: Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o nezákonných praktikách čurillovcov, ktoré siaha ďaleko do minulosti a nič sa s tým nerobilo, prečo ich vyšetrovanie trvá tak dlho, o ich prepojení na Daniela Lipšica a sudkyňu Pamelu Záleskú
VIDEO: Tibor Gašpar a Juraj Zábojník o bezpečnostnej situácii na Slovensku, o správe SIS týkajúcej sa pokusu o prevrat, o spravodajskej operácii na zamedzenie destabilizácie štátu, o nečinnosti polície a prokuratúry ohľadne Matovičovej organizovanej skupiny, ktorá v rokoch 2020-2023 likvidovala právny štát
Kniha: Globálne riadenie a Človek. Ako vystúpiť z matrice
Zápaly, autoimunitné ochorenia i rakovina! To všetko zabezpečujú mRNA vakcíny proti Covidu
VIDEO: Vládny splnomocnenec Kotlár mimoriadne ostro vystúpil voči ŠÚKL a vedcom slúžiacich Deep state a farmaceutickým firmám vyrábajúcich smrtonosné experimentálne očkovacie látky.
VIDEO: Europoslankyňa Laššáková varuje, že po Trumpovej stopke financovať politické mimovládky cez USAID plánuje eurokomisia dávať peniaze Sorosovej sieti.
Najstarší syn Donalda Trumpa sa kvôli rumunským prezidentským voľbám chystá navštíviť východ Európy, ale aj Česko a Slovensko a taktiež Maďarsko, Srbsko a Bulharsko
Trump sa vyhráža Iránu, že ak sa krajina nevzdá jadrového programu, USA spoločne s Izraelom na ňu vojensky zaútočia.
V Istanbule sa začali rokovania medzi ruskou a americkou delegáciou
Ako neporiadok ovplyvňuje psychiku a zdravie
Baktérie vystavené Wi-Fi vlnám sa stávajú odolnými voči antibiotikám
Polícia zasahuje na adresách viacerých poslancov hnutia Igora Matoviča
Rusko je presvedčené o svojej historickej, morálnej a ľudskej pravde
zo sekcie
Kto získa benefity z vojen: historický kontext
Kto získa benefity z vojen: historický kontext
Kto získa benefity z vojen: historický kontext