Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovenská televízia a rozhlas (STVR) by mala byť modernou inštitúciou, ktorá si bude môcť na seba sčasti aj zarobiť a bude vedieť ohodnotiť svojich pracovníkov. Uviedol to predseda SNS Andrej Danko v reakcii na schválený zákon o STVR.

Je presvedčený, že v koalícii nájdu cez leto zhodu na poverenom manažérovi telerozhlasu, v septembri sa majú zvoliť orgány inštitúcie. Záleží to podľa neho aj od toho, ako k zákonu pristúpi prezident SR Peter Pellegrini.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kto bude viesť STVR? 

Šéf Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) priblížil, že po tom, čo bude zákon účinný, sa vyhlási výzva na kandidátov do rady, ktorí budú preverení na výbore začiatkom septembra. V priebehu septembrovej schôdze NR SR sa majú zvoliť členovia rady, následne sa budú môcť hlásiť kandidáti na generálneho riaditeľa STVR. S projektom sa predstavia na verejnom vypočutí, voliť ho budú členovia rady.

Danko zopakoval, že v telerozhlase sa s peniazmi „šafárilo“. Nie je podľa neho na mieste útočiť na SNS, že si ide robiť zo STVR politickú trafiku. Poukázal na to, že STVR bude môcť na reklame zarobiť až 50 miliónov eur. Myslí si, že tak nebude musieť telerozhlas rokovať o peniazoch od štátu. „Bude to vyváženejšie, budete slobodnejší,“ odkázal. Príjmy budú môcť podľa neho ísť na lepšie podmienky pre pracovníkov či rekonštrukciu budov. Danko by bol za to, aby bol verejnoprávny telerozhlas povinný prenášať folklórne podujatia, regionálne či športové podujatia. Vlastníkom súkromných médií odkázal, že im ide o vyváženie trhu.

Národný mediálny úrad

Šéf SNS tiež avizoval, že v lete majú pripraviť tzv. národný mediálny úrad, ktorý má zoskupovať médiá vrátane online médií. Chce hovoriť o tom, ako sa bude dať rozlíšiť medzi novinárom a „novinárom-politikom“, ktorý prezentuje svoj politický názor. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa zmení na STVR. Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý vo štvrtok (20. 6.) schválili poslanci NR SR. Za zákon hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila.

/ ereport.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.