Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Arcibiskup Viganò sa opäť ohradil voči pápežovi Františkovi po tom, ako ho Vatikán postavil pred súd za popieranie pápežovej legitimity.

„Som proti bludným encyklikám o klimatickej zmene, prijímaniu migrantov bez dokladov a požehnávaniu párom rovnakého pohlavia. Odmietam a odsudzujem škandály, omyly a herézy Jorgeho Maria Bergoglia, ktorý prejavuje absolútne tyranské riadenie moci,“ vyhlásil bývalý vatikánsky diplomat.

Bývalý veľvyslanec Vatikánu v USA, taliansky arcibiskup a diplomat Svätej stolice Carlo Maria Viganò uviedol, že „bergogliánska cirkev“ koná v rozpore so všetkými pápežmi v dejinách a s Kristovou cirkvou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bývalý diplomat katolíckej cirkvi a ostrý kritik pápeža Františka Carlo Maria Vigano vo štvrtok vyhlásil, že Vatikán ho postavil pred súd za popieranie pápežovej legitimity. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Vigano, 83-ročný ultrakonzervatívec, ktorý bol v rokoch 2011-16 veľvyslancom Vatikánu v USA, uviedol, že vplyvné oddelenie doktríny si ho predvolalo, aby si vypočul obvinenia.

V blogovom príspevku, ktorý Vigano zverejnil vo viacerých jazykoch na sociálnej sieti X, uviedol, že Dikastérium pre náuku viery vznieslo voči nemu obvinenia „zo spáchania zločinu schizmy“, teda rozdeľovania katolíckej cirkvi.

Vigano bol tiež obvinený, že „popiera legitimitu ‚pápeža Františka‘; že prerušil spoločenstvo ‚s ním‘ a že odmieta druhý vatikánsky koncil“, ktorý v 60. rokoch 20. storočia nasmeroval katolícku cirkev na cestu modernizácie, napísal klerik.

Vyslúžený taliansky arcibiskup zároveň uviedol, že ho čaká „mimosúdny trestný proces“, teda zrýchlené súdne konanie.

„Obvinenia voči mojej osobe považujem za poctu,“ povedal predtým, ako sa pustil do dlhej kritiky pápeža.

„Domnievam sa, že samotná formulácia obvinení potvrdzuje tézy, ktoré som opakovane obhajoval vo svojich rôznych vystúpeniach. Nie je náhoda, že obvinenie proti mne sa týka spochybňovania legitimity Jorgeho Maria Bergoglia a odmietania Druhého vatikánskeho koncilu: koncil predstavuje ideologickú, teologickú, morálnu a liturgickú rakovinu, ktorej nevyhnutnou metastázou je Bergogliova „synodálna cirkev“,“ uviedol.

Ohradil sa proti Františkovmu prijímaniu migrantov bez dokladov, jeho „bludným encyklikám“ o klimatickej zmene a povoľovaniu požehnania párom rovnakého pohlavia. Obvinil ho tiež z toho, že povyšuje svojich spojencov.

„Odmietam a odsudzujem škandály, omyly a herézy Jorgeho Maria Bergoglia, ktorý prejavuje absolútne tyranské riadenie moci,“ napísal Vigano, pričom použil občianske meno argentínskeho pápeža. Poukázal pritom naddelenie pápežstva od jeho legitimizujúceho princípu, ktorým je Kristus Veľkňaz. „Žiadny katolík hodný toho mena nemôže byť v spoločenstve s touto „bergogliánskou cirkvou“, pretože koná v jasnej diskontinuite a rozpore so všetkými pápežmi v dejinách a s Kristovou cirkvou“.

„Pred päťdesiatimi rokmi bol v tom istom paláci Svätého ofícia predvolaný arcibiskup Marcel Lefebvre a obvinený zo schizmy za odmietanie Druhého vatikánskeho koncilu. Jeho obhajoba je moja; jeho slová sú moje; a jeho argumenty sú moje – argumenty, pred ktorými ho rímske úrady nemohli odsúdiť za herézu, namiesto toho museli čakať, kým vysvätí biskupov, aby mali zámienku vyhlásiť ho za schizmatika a potom zrušiť jeho exkomunikáciu, keď už bol mŕtvy. Táto schéma sa opakuje aj po polstoročí, keď sa ukázala prorocká voľba arcibiskupa Lefebvra,“ priblížil arcibiskup.

„V týchto časoch apostázy (odpadlictva od viery) nájdu katolíci v pastieroch verných mandátu, ktorý dostali od nášho Pána, príklad a povzbudenie, aby zotrvali v Kristovej pravde. Depositum custodi podľa apoštolskej výzvy: Keďže sa blíži čas, keď budem musieť skladať účty Božiemu Synovi zo všetkých svojich skutkov, mám v úmysle vytrvať v dobrom boji a nesklamať vo svedectve viery, ktoré sa vyžaduje od každého, kto bol ako biskup obdarený plnosťou kňazstva a ustanovený za nástupcu apoštolov. Pozývam všetkých katolíkov, aby sa modlili, aby Pán prišiel na pomoc svojej Cirkvi a dodal odvahu tým, ktorí sú prenasledovaní pre svoju vieru,“ dodal Vigano na záver.

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, pápežova „dvojka“, talianskym médiám povedal, že Vigano zaujal určité postoje, na ktoré musí odpovedať, a Vatikán mu dáva príležitosť obhájiť sa.

„Je mi to veľmi ľúto. Vždy som si ho vážil ako veľkého pracovníka, veľmi verného Svätej stolici. Čo sa stalo, neviem,“ dodal Parolin.

Vigano, podporovaný ultrakonzervatívnou cirkevnou frakciou v USA, v roku 2018 vyzval pápeža Františka, aby odstúpil. Obvinil ho najmä z toho, že ignoroval obvinenia zo sexuálneho obťažovania zo strany vtedajšieho najvyššieho amerického kardinála Theodora McCarricka, ktorého František nasledujúci rok zbavil kňazstva.

Vigano bol predtým guvernérom Vatikánskeho mestského štátu, ktorý sa v uniknutých listoch pápežovi sťažoval, že ho prenasledujú za potláčanie podvodov.


Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.