Slovanské Noviny

30. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Azda najväčším prejavom charakternosti človeka je uznanie vlastného omylu. Tým skôr, ak ide o popretie vlastnej vedeckej práce, znamenajúcej kariérny úspech.

Poznala som lekára – pediatra, ktorý po vzniku Česko-Slovenska (1918) prišiel do Bratislavy ako hlavný odborník na pediatriu. Bol to profesor Josef Švejcar.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

V medzivojnovom období skúmal, prečo je vysoká úmrtnosť rodičiek. Zistil, že ženy, ktoré rodili v nie najlepších hygienických podmienkach, často podľahli infekciám. Svoju vedeckú hodnosť vybudoval na zriaďovaní novorodeneckých oddelení.

Ibaže ďalším štúdiom prišiel k záveru, že dieťa po narodení potrebuje k svojmu zdravému vývinu blízkosť matky. Tvrdil, že matka je pre dieťa absolútnou hodnotou a prehodnotil vlastnú vedeckú prácu. V 80. rokoch minulého storočia cestoval krížom krážom po vtedajšej republike a prednášal o nevyhnutnosti zakladania tzv. rooming- in, teda izieb spoločných pre matku s dieťaťom. Dokázal povedať, mýlil som sa. Veľký vedec, veľký humanista, veľký človek.

Nedávno televízna dvojka vysielala diskusiu o politikovi prvej Slovenskej republiky Karolovi Sidorovi. Jedným z diskutujúcich hostí bol Ján Čarnogurský. Konštatoval, že základy pre vlastnú štátnosť v národe existovali a prejavilo sa to aj v tom, že po štyridsiatich piatich rokoch od zániku slovenského štátu vznikla dnešná Slovenská republika. Napriek tomu potvrdil, že postoj KDH v roku 1992 proti vzniku štátu bol správny.

Čarnogurský ani po vyše tridsiatich rokoch jestvovania samostatnej Slovenskej republiky nie je ochotný povedať, mýlil som sa. Priznal, že mali málo historického vedomia (!). Ibaže to v podstate znamená, že KDH dodnes nie je stotožnené s existenciou štátu! Dodnes nespravilo sebareflexiu, čo tak vehementne vyžaduje od iných.

Je po voľbách a nie je nezaujímavé, že Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) rozhodlo o pozastavení členstva stranám Smer-SSD a Hlas-SD. Ako dôvod uviedlo, že k tomuto kroku pristúpilo v nadväznosti na jasný odklon od hodnôt PES, ktorý predviedol Robert Fico a z obáv pred vytvorením vládnej koalície s radikálne pravicovou stranou. Tou radikálne pravicovou stranou má byť SNS, v ktorej majú zastúpenie najmä národno-kresťansky orientovaní poslanci.

Ak európskym politikom prekážajú kresťanské hodnoty, kam sa odklonila Európa? Napokon to vidíme aj u nás doma. KDH, ktoré by malo stelesňovať kresťanskú politiku. sa priklonilo skôr k progresívcom, než k socialistom. Kresťanským demokratom by teda vyhovovala politika rozkladu manželstva, rodín, sexualizácie detí, multikulturalizmu, zničenia slovenskej entity?

Zdá sa, že áno, veď súčasný predseda kresťanských demokratov Milan Majerský nemal problém nechať si cirkevne zrušiť manželstvo, z ktorého pochádzajú dve deti, a tým ich uviesť do postavenia nemanželských detí. Tak prečo by sa mal hlásiť ku kresťanským hodnotám?

A práve lavírovaním KDH sa Slovensko dostalo do situácie, že tu nejestvuje pravicová konzervatívna strana.

Že brániť jej hodnoty sa rozhodol ľavicový Smer. Nebude to mať ľahké, lebo skôr, než by zostavil vládu, sa začal útok zvonku, z EÚ. Pritom jeden zo zakladateľov tejto inštitúcie Robert Schuman napísal:

„Demokracia sa neimprovizuje. Na jej sformovanie bolo treba viac ako jedno tisícročie kresťanstva v Európe“ (…) „Demokracia bude kresťanská alebo nebude.“

Kam teda PES ťahá Európu?

Eva Zelenayová

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: